Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 800
Otoczony cieniem grozy i tajemnicy, zanurkowałem w świat Edgara Allana Poe, odkrywając arcydzieło "Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze". ? Poe, mistrz mrocznej prozy, ponownie udowadnia, dlaczego jego nazwisko stało się synonimem niepokoju i fascynującej opowieści. To dzieło to prawdziwe kompendium tego, co najlepsze w twórczości tego mistrza grozy. A każde z opowiadań jest warte uwagi.
Ta książka to podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, gdzie miłość splata się ze śmiercią, a tajemnice ukazują się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Dla miłośników klasyki i tajemnicy ta książka to prawdziwa uczta, a dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać twórczości Poe, jest to doskonałe wejście w świat jednego z najwybitniejszych mistrzów literatury gotyckiej. ?
Warto także zaznaczyć, że jedno z opowiadań, "Morderstwo przy Rue Morgue", to pionierska opowieść Edgara Allana Poe, która zainaugurowała gatunek kryminału. Pisarz w tym opowiadaniu stworzył postać detektywa - C. Auguste Dupina, który stał się później pierwowzorem słynnej postaci Sherlocka Holmesa. ???
Wspaniałe ilustracje, starannie przygotowane wydanie i doskonałe tłumaczenie dodają jeszcze jednego wymiaru do tej już świetnej książki. Każda strona staje się dziełem sztuki, a ilustracje, jakby ożywione z głębin wyobraźni Poe, wplatają się w tekst, tworząc niepowtarzalny klimat. ??
Edgar Allan Poe to jeden z najważniejszych twórców literatury gotyckiej. Jego pełne mroku i tajemnicy opowiadania były inspiracją dla wielu twórców. Jednak nie tylko z horrorów słynie ów pisarz, zapoczątkował on mi.in. literaturę detektywistyczną. Można dopatrzeć się w jego twórczości romansu, przygody, satyry, a nawet science fiction.
Piękne wydanie w twardej oprawie ,,Opowieści miłosne śmiertelne i tajemnicze", które opracował Maciej Płaza, a zilustrował Harry Clarke, zgodnie z tytułem mieści w sobie różnorodność gatunkową pisarskiego artysty, jakim niezaprzeczalnie był Poe.
Dużym plusem tego wydania jest podział opowiadań na kategorie. Autor wybrał dzieła, które coś łączy i umieścił je obok siebie. Dostaliśmy zatem:
I Śmiertelny uścisk miłości - Na sam początek cztery bardzo krótkie opowiadania. Każde z nich w tytule nosi imię kobiety. Są to damy piękne i inteligentne. Bohaterki opowieści miłosnych jednak miłość ta ma bardzo mroczne oblicze. Każda z nich postawiona w obliczu śmierci w tajemniczych i szalonych motywach. Gotycka atmosfera panuje w każdym tytule.
II Tortura sumienia, rozkosz zemsty - Nadal pozostajemy w horrorach jednak w nieco innym klimacie. Poe skupia się tu bardziej na psychice człowieka. Ciekawe opowiadania o przewrotności i wyrzutach sumienia, o tym dlaczego nawet najlepsi zbrodniarze przyznają się czasem do winy. Pojawiają się także motywy zemsty, brutalniejsze opisy, maskara i okrucieństwo. Opowiadanie o czarnym kocie pozostawiło mi szczególny niesmak. Wrażliwym miłośnikom kotów nie polecam.
III Po tamtej stronie śmierci - śmierć u Poego odgrywa ważną rolę. W tej kategorii opowiadań wychodzi zupełnie na piedestał. Mamy ludzi stojących w obliczu śmierci. "Studnia i wahadło" trzyma w nieustannym napięciu. Spotkamy się tez z zarazą, która zbiera swoje plony, a wreszcie nawet, z bohaterami, których śmierć już dopadła. Mamy tu mroczne opowiadania, ale nie zabraknie też momentami szczypty czarnego humoru.
IV Zagadki i tajemnice realności - Opuszczamy świat horroru, którego namiastkę mamy jeszcze w pierwszym opowiadaniu, o tym jak to umysł potrafi nas oszukać. Przechodzimy w świat zagadek detektywistycznych w bardziej realnym świecie. Będzie ciekawie i zabawnie zarazem na początku, by później przejść w początki kryminału z tajemniczymi morderstwami. Znajdziemy tu także cykl opowiadań z tym samy bohaterem. C.A. Dupin jest pierwszym w historii literatury detektywem, do którego można porównywać później Sherlocka Holmesa.
V Dalej niż koniec świata - Znów zmieniamy gatunek, by dać się wciągnąć w wir przygody i dosłowny wir na oceanie. Morskie opowieści, nieodkryte lądy, a nawet lot balonem na księżyc. W tym zbiorze znajdziemy też jedyną powieść Edgara Allana Poe. Jednak moim zdaniem momentami była zbyt nużąca i znacznie bardziej wciągały mnie krótsze formy. Ciekawa była kontynuacja "Opowieści z tysiąca i jednej nocy" pełna nadzwyczajnych przyrodniczo-geograficznych ciekawostek.
VI Czy pisanie to zajęcie dla dżentelmena - Artykuł prasowy o locie balonem przez Atlantyk, który można podciągnąć po fantastykę naukową, wojna dziennikarzy i piękna satyra pokazująca nieco prawdy o pisarskim świecie. Tymi trzema opowiadaniami kończy się cały zbiór.
Język autora jest miejscami piękny, poetycki, innym razem lekki, satyryczny, przygodowy, a czasem znów przybiera formę naukowej publikacji. Poe bawi się gatunkiem i czytelnikiem. Kilka opowiadań było wręcz żartem. Napisane tak, by ludzie uwierzyli, że przedstawione historie zdarzyły się naprawdę. Dużo motywów się powtarza problem alkoholizmu, uzależnień, śmierci w różnych jej aspektach. Autor był człowiekiem o niezwykłej inteligencji, co czuje się, czytając jego dzieła. Wyłuskałam z nich mądrości, które są aktualne nawet po tylu latach i otwierają oczy na życie.
Całość wydania pięknie podkreślają klimatyczne rysunki i ładne przejścia między poszczególnymi częściami i tytułami.
Ten zbiór opowiadań Edgara Allana Poego jest idealną propozycją dla każdego kto rozpoczyna przygodę z jego twórczością. Wydanie to ma szeroki wachlarz tematyczny opowiadań, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Mroczne historie miłosne, klasyczne opowieści grozy, opowieści kryminalno detektywistyczne, dziwne zjawiska, awanturniczo podróżnicze, z czarnym humorem.
Trafił do mojego serducha dzięki opowiadaniom grozy. Zauroczył mnie jego niezwykły język oraz mroczny i upiorny klimat. Ogrom poruszanych w nich motywów tylko pokazuje jaką miał wyjątkową wyobraźnię (granice między życiem a śmiercią, groza pochowania na żywca, sztuczne podtrzymywanie życia, groza śmierci, gnijące ciało, pycha doprowadzająca do upadku zbrodniarza, demaskujące krzyczące sumienie, okrutna zemsta, miłość doprowadzająca do obłędu, mrok ludzkiej duszy, ludzkie lęki i obsesje).
Poziom opowiadań jest nierówny, te typowo grozowe budzą zachwyt i szacunek dla geniuszu autora. Natomiast detektywistyczne i podróżnicze przyznam się, że mnie nużyły, miałam wrażenie, że są przegadane. To jednak jest klasyka, którą warto znać i jest wciąż inspiracją dla wielu. Już wiem, że do niektórych opowiadań wrócę. To trzeba po prostu znać. Polecam!
Tematem opowiadania ,,The Murders in the Rue Morgue. Morderstwa przy rue Morgue" są zagadkowe morderstwa popełnione na dwóch kobietach. Edgar Allan...
1CD, 53 minuty, czyta Grzegorz Przybył Psychodeliczne stany umysłu i objawienia najskrytszych zakamarków potępionej duszy to chleb powszedni w prozie EA...