We wszystkich swoich utworach szukała Malewska idei harmonii w człowieku i świecie. Wydaje się jednak, że dopiero w "Opowieści o siedmiu mędrcach" znalazła pisarka to, czego szukała. Harmonia nie jest w tej powieści atrybutem obiektywnej rzeczywistości, jest stanem ducha ludzkiego w godzinie zrozumienia. Godzinę taką przeżył jeden z bohaterów powieści, Hipponik, po rozmowie z Heraklitem z Efezu...
Narratorem w powieści Malewskiej jest grecki poeta-filozof z wyspy Lesbos, który przed swoimi greckimi słuchaczami opiewa świat dobrze im znany, lecz już na tyle odległy, że można go upiększać z całkowitą swobodą. Opowiadacz, słuchacze i treść opowieści mieszczą się w zamkniętym kręgu greckiej kultury duchowej z VI i V wieku przed naszą erą.
Henryk Bereza, "Tygodnik Kulturalny", 1963
Bardziej o mądrości niż o mędrcach jest rzecz u Malewskiej. O mądrości szczególnej, jaką tamta epoka wykształciła. Mądrości jednoczącej dociekliwość inżynierską z filozofią losu i człowieczeństwa, z wynalazczością reformatorów. Mądrości, w której są już przeczucia dialektyki i pierwociny rozbudowanej metafizyki. W tym jest pewien urok tej książki - urok tamtego świata: ten rodzaj - często - wszechstronności, który później dawał w efekcie dyletantyzm, a wówczas dźwigał największą odpowiedzialność społeczną i sam korzystał z pełnego blasku.
Marcin Czerwiński, "Przegląd Kulturalny", 1959
Informacje dodatkowe o Opowieść o siedmiu mędrcach:
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-05-14
Kategoria: Historyczne
ISBN:
978-83-240-1927-4
Liczba stron: 352
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2014-06-09, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,