Opowieść o 47 roninach

Pan Asano, władca Ako, w wyniku prowokacji wchodzi w konflikt z urzędnikiem shoguna, Kirą. Zostaje skazany na śmierć i zmuszony do popełnienia rytualnego samobójstwa, jego dobra powiększają stan posiadania shoguna, a drużyna samurajów traci dotychczasowy status. Pozbawiona pana i przynależności lennej, grupa roninów poprzysięga zemstę Kirze. Cierpliwie czekają na odpowiedni moment, by w końcu uderzyć i zadośćuczynić złożonej przysiędze. Muszą jednak ponieść konsekwencje czynu, będącego naruszeniem obowiązującego prawa - za pomszczenie śmierci pana oni również poniosą śmierć.

Fabuła powieści oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się w feudalnej Japonii w XVIII wieku.

Informacje dodatkowe o Opowieść o 47 roninach:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2011-09-01

Kup książkę Opowieść o 47 roninach

Opowieść o 47 roninach - opinie o książce

Ostatnio o japońskiej legendzie o 47 roninach mogło zrobić się głośniej za sprawą ekranizacji w reżyserii Carla Rinscha. I jak uwielbiam Keanu Reevesa, który wcielił się w głównego bohatera, tak film był dla mnie ogromnym rozczarowaniem. Przyznam, iż nie znam ów japońskiej legendy "w stanie czystym". Po raz pierwszy zetknęłam się z nią poprzez dzieło Johna Allyna. I już wtedy historia mnie urzekła. (Legenda ta widziana oczami amerykańskiego pisarza diametralnie różni się od wizji twórców filmu). Książkę szybko się czyta. Mnie zachwycił obraz XVIII wiecznej Japonii. Kodeks bushido, honor samurajów, odwaga, niezwykłe męstwo oraz zdeterminowanie w działaniu w połączeniu z cierpliwością, daje wybuchową mieszankę! Ale od początku. Pan Asano, władca Ako, ściera się z mało sympatycznym magnatem Kira, który poniżył żonę tego pierwszego. Z racji, iż Kira jest sprzymierzeńcem shoguna, Asano musi poddać się rytualnemu seppuku. Jego samurajowie, którzy wraz ze śmiercią pana stali się "bezpańscy", przeistoczyli się w roninów i poprzysięgli zemstę Kirze. Obiecali też, iż odzyskają zamek swego pana. Na zemstę przyjdzie im trochę poczekać, ale jak każdy wie, zemsta jest słodka... Gdybym tylko miała sposobność podróży do Japonii, na pewno odwiedziłabym groby 47 roninów i Asano, które można oglądać na cmentarzu przy świątyni Sengaku-ji.
Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
"Opowieść o 47 roninach" jest amerykańską wersją japońskiej legendy, wywodzącej się z początków XVIII wieku. Umówmy się, że różnie to bywa z jakością amerykańskich wersji. Zresztą - w większości przypadków ciężko wymyślić coś nowego, jeśli bierze się na warsztat jedną z ważniejszych historii w dziejach danej kultury. A legenda o 47 roninach stanowi jeden z filarów kultury japońskiej i słyszał o niej każdy, kto choć trochę interesuje się Krajem Kwitnącej Wiśni. Powieść czyta się szybko i bez większych zgrzytów, jednakże jest to lektura na jeden, góra dwa wieczory i wzbudza lekki niedosyt. Nic odkrywczego, ot, lektura na jeden-dwa wieczory:)
Avatar użytkownika - Max
Max