Opowiem ci o wolności

Ocena: 5 (1 głosów)
Konspiracja, miłość, zdrada

Kiedy we wrześniu 1939 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę, Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska były młodymi, naiwnymi, rozmarzonymi dziewczynami. Choć zupełnie sobie obce, podzieliły podobny los - w obliczu wroga wstąpiły do walczącego podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych, stając się "Agatą" i "Platerówką". Podjęły się niebezpiecznej misji, za co jedna trafiła do katowni UB, a druga do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Po powrocie czekało je wspólne ciężkie więzienie dla wrogów władzy ludowej.

"Opowiem ci o wolności" to historia "żołnierzy wyklętych", ale tych rzadziej wspominanych - konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie.

Najnowsza powieść Wacława Holewińskiego zapada w pamięć. To po prostu świetnie skrojona narracja, sugestywnie odzwierciedlająca losy dwu bohaterek - konspiratorek Narodowych Sił Zbrojnych, a potem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - formacji do dziś demonizowanych przez mainstream. Napisana z nerwem, znajomością faktów, ale także psychologii i obyczajowości, chwyta czytelnika za serce. Nieczęste to zjawisko w polskiej literaturze współczesnej.
Tomasz Zbigniew Zapert, "Nasza Polska"

Holewiński jest jednym z nielicznych pisarzy, których proza tak mocno osadzona jest w naszej współczesności i historii najnowszej. Predestynuje go do tego życiorys: działalność opozycyjna w PRL, prowadzenie podziemnej oficyny wydawniczej, internowanie w stanie wojennym. Sądzę, że najzwyczajniej - doświadczenie życiowe sprawia, że autor ten ma od swoich młodszych kolegów więcej do powiedzenia. A raczej inaczej: do opowiedzenia.
Krzysztof Masłoń, "Rzeczpospolita"

[...] bez zrozumienia, że w każdym zawiera się jakaś ludzka tajemnica - poznanie jest szczątkowe, a pamięć historyczna ułomna. Holewiński pokazał, jak środkami literackimi można się do tej tajemnicy zbliżyć.

prof. Andrzej Lam, przewodniczący jury Warszawskiej Premiery Literackiej

Informacje dodatkowe o Opowiem ci o wolności:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2012-10-15
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7785-018-3
Liczba stron: 470

więcej

Kup książkę Opowiem ci o wolności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Opowiem ci o wolności - opinie o książce

Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 5, Przeczytałam, II wojna światowa, Literatura polska, Mam,
Inne książki autora
Pogrom 1906
Wacław Holewiński 0
Okładka ksiązki - Pogrom 1906

Akcja książki rozgrywa się w Warszawie w 1906 roku. Mieszkańcy miasta żyją w atmosferze nieustannych napięć, związanych z wyborami do Dumy Państwowej oraz...

Szwy
Wacław Holewiński0
Okładka ksiązki - Szwy

 W 1985 roku milicjanci zakatowali młodego chłopaka, Tomasza Miteńkę, za brak dowodu osobistego. I choć uszli bez kary, to we współczesnej Polsce znajduje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy