Opcja niemiecka to pierwsza książka, która ujawnia sensacyjne kulisy współpracy Polaków z III Rzeszą.

Podczas II wojny światowej nie wszyscy Polacy byli nastawieni antyniemiecko. Wielu polityków i szereg organizacji starało się podjąć współpracę z III Rzeszą i u jej boku stworzyć okrojone państwo polskie. Zwolennikami ,,opcji niemieckiej" nie kierowała sympatia do Adolfa Hitlera i jego chorej ideologii, ale zdrowy rozsądek. Uważali, że kompromis z okupantem pozwoli ograniczyć cierpienia ludności cywilnej i skupić wysiłki na walce z największym wrogiem Rzeczypospolitej - Związkiem Sowieckim. Mimo patriotycznej motywacji tych ludzi ich działania stanowią w Polsce temat tabu. Historycy uważają go za niebezpieczny i niewygodny.

Nie mieliśmy polskiego Quislinga, głosi legenda. Nie dodaje, że stało się tak dlatego, iż to Adolf Hitler nie był nim zainteresowany. Piotr Zychowicz w swojej książce pokazuje, iż wśród Polaków nie brakowało kandydatów do odegrania takiej roli i - co udowadnia - nie w każdym wypadku ich zdrada wyszłaby Polsce na złe. - Rafał A. Ziemkiewicz, autor książek ,,Jakie piękne samobójstwo", ,,Michnikowszczyzna", ,,Polactwo"

Opcja niemiecka jest pierwszą próbą całościowego przedstawienia działalności tych Polaków, którzy podczas II wojny światowej opowiadali się za współpracą polityczną z Niemcami. To wypełnienie jednej z wciąż licznych w naszych dziejach . Choć jest to książka publicystyczna, to zarówno jej lektura, jak i spojrzenie na bibliografię dowodzą, że autor - historyk z wykształcenia - rzetelnie skorzystał z ogromu źródeł. Dodatkową jej zaletą, znaną czytelnikom z poprzednich książek Zychowicza, jest jego nie skrywane zaangażowanie w temat. Czyta się znakomicie! - Tadeusz Kisielewski, autor ,,Zamachu", ,,Zabójców", ,,Zatajonego Katynia 1941"

Informacje dodatkowe o Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z Trzecią Rzeszą:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-08-18
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381881944

Kup książkę Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z Trzecią Rzeszą

Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z Trzecią Rzeszą - opinie o książce

Książkę czytałam długo, po 2-3 rozdziały dziennie. Musiałam je sobie potem przemyśleć, "przespać" się z tematem. Pozycja ta zupełnie przewartościowała, chyba nawet zrewolucjonizowała, moją powszechną PRL-owską wiedzę historyczną o II Wojnie Światowej. Gdy sobie uświadomiłam, że gdyby nasz ówczesny rząd nie chciał pozostać taki "kryształowy", taki prorosyjski to może jako naród nie ponieślibyśmy tak ogromnej liczby ofiar to....nóż się otwiera w kieszeni. Myślę, że każdy Polak, ale i Niemiec, powinien zetknąć się z książkami Pana Zychowicza. Nawet ci, którym ta pozycja się nie spodoba.

Nadchodzi III wojna światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji?
Piotr Zychowicz0
Okładka ksiązki - Nadchodzi III wojna światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji?

Rywalizacja między wielkimi mocarstwami wchodzi w fazę krytyczną. Czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami? Po czyjej stronie stanie Rosja?...

Żydzi 2
Piotr Zychowicz0
Okładka ksiązki - Żydzi 2

Kontynuacja bestselleru Żydzi. Piotr Zychowicz porusza w tej książce niemal wszystkie kontrowersyjne tematy, które wypłynęły podczas ostatniej wielkiej...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung