Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-02-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 448
Carol Drinkwater ponownie wyrusza w podróż, której celem jest odkrycie fenomenu drzewa oliwkowego. Tym razem odwiedza zachodnią część basenu Morza Śródziemnego...
Kontynuacja bestsellerowej "Oliwkowej farmy". Carol i Michel w końcu spełnili swe marzenie: zamieszkali w prowansalskiej willi Appassionata i prowadzą...
Przeczytane:2012-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
„Oliwkowe żniwa” opowiadają o dalszych latach życia głównych bohaterów na farmie Appassionata. Posiadłość została na tyle odremontowana, że można na niej spokojnie zamieszkiwać ciesząc się urokami życia na południu Francji. Wszystko dobrze się układa do czasu, kiedy Carol i Michel uczestniczą w groźnym wypadku samochodowym. Choć obrażenia zewnętrzne nie są bardzo groźne, to jednak Michel doznaje urazu głowy, po którym czeka go długa rekonwalescencja. Niestety, jak to często bywa, urazy psychiczne są dużo bardziej groźne, a ich konsekwencji często nie do końca da się przewidzieć.
Na skutek tych wydarzeń Michel wyjeżdża do Paryża, a Carol zostaje sama na farmie i jedyną osobą, na której pomoc może liczyć jest jej wieloletni pomocnik i przyjaciel – Quashia. Kobieta boryka się z wieloma trudnościami, musi przewartościować swoje życie i cóż więcej… – nie jest jej łatwo.
Michel wycofał się z jej życia borykając się samotnie ze swoją chorobą i kłopotami zawodowymi. Czuje się przegrany i nie chce aby żona uczestniczyła w jego porażce. Wspomina nawet o rozstaniu.
Oprócz trudów pracy na farmie zagubiona i osamotniona Carol musi jeszcze zarabiać pieniądze, aby utrzymać siebie i posiadłość. Nieszczęścia często chodzą parami i tego roku nie będzie również oliwkowych zbiorów – drzewa prawie nie owocują. Jednak kobieta nie zniechęca się, wręcz przeciwnie – sytuacja zmusza ją do działania.
Wbrew sobie samej uczestniczy w polowaniu (a przecież tak kocha zwierzęta i rośliny), znajduje na swym terenie miejsce dla pszczół i kilkunastu uli, poznaje życie Cyganów, podąża śladem pasterzy owiec i oczekuje na kolejne udane oliwkowe żniwa.
Kobieta stara się zrozumieć postępowanie męża i postanawia dać mu czas, nie przestając walczyć o łączące ich uczucie. Jej determinacja i wyrozumiałość są godne podziwu.
Czy uda jej się ponownie zbliżyć do męża i czy Michel wróci do niej i do Appassionaty?
A może to farma będzie ogniwem łączącym małżonków w trudnych chwilach ich życia? Czy zabiegi i wysiłki Carol zostaną nagrodzone?
Odpowiedzi na te i inne wątpliwości udzieli autorka w trzeciej części swojego pamiętnika-dziennika, który bardzo przyjemnie przenosi czytelnika w klimat południowej Francji.
„Świat może być brutalnym miejscem, często skrajnym i przypadkowym w swoim okrucieństwie, ale jest w nim także piękno, szczodrość, romantyczność, śmiech, a jego sednem bezgraniczna miłość i zdolność do odradzania się, do utrzymania naszych serc otwartych na świat – ona się liczy, ona pozwoliła nam uwolnić się i przeżyć.”
Ten sam nastrój, malownicze opisy przyrody Prowansji i Lazurowego Wybrzeża, ciekawe wydarzenia, nowe wątki. O tym wszystkim możecie przeczytać w trzeciej część Oliwkowej Serii, do czego zachęcam.