W niniejszej monografii szczególną uwagę poświęcono prezentacji losów oraz analizie stanu zachowania ogrodów klasztornych Lublina, które umiejscowiono w kontekście aktualnych możliwości ich rewaloryzacji. Wszystkie prezentowane założenia klasztorne obecnie znajdują się w obrębie granic administracyjnych Lublina, choć w większości w chwili swej lokacji usytuowane były na obrzeżach miasta lub nawet poza jego granicami. Burzliwe losy miasta bezpośrednio rzutowały na losy klasztorów.
Książka ta prezentuje relikty historycznych ogrodów klasztornych Lublina powstałych na przestrzeni wieków, kształtowanych przez różne grupy zakonne wg założenia realizowania na ziemi idei pożytku i piękna. Dla współczesnego odbiorcy bardzo rozczarowujące może okazać się porównanie historycznej postaci zespołów klasztornych z aktualną kondycją tych obiektów. Autorzy starali się dokonać stosownych analiz, zestawiając dane zawarte w materiałach archiwalnych ze stanem współczesnym, by opisane w tym kontekście zasoby mogły stanowić podstawę przyszłych działań zmierzających do należytej rewaloryzacji oraz wykorzystania ich potencjału edukacyjnego i turystycznego. I właśnie ten cel, obok prezentacji ewolucji przekształceń ogrodów klasztornych, należy uznać za najważniejszy.
We współczesnej przestrzeni publicznej Lublina wyróżniamy wiele obiektów klasztornych i poklasztornych o odmiennej funkcji, formie oraz znaczeniu symbolicznym.
(ze wstępu)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
Data wydania: 2022 (data przybliżona)
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN:
Liczba stron: 232
Tytuł oryginału: Ogrody klasztorne w krajobrazie historycznego Lublina
Język oryginału: polski