„Odkrycie Machu Picchu” stanowi wyjątkowo bogaty zbiór informacji o niezwykłym miejscu ruin inkaskiego sanktuarium, których odkrycie 100 lat temu przez Hirama Binghama i niemal nieustannie trwające badania do dzisiaj nie przyniosły odpowiedzi na wiele pytań dotyczących historii Inków.
Układ teksu ma poniekąd formę przewodnika, przydatnego dla turystów, podróżników i wszystkich Czytelników zainteresowanych Machu Picchu oraz tematyką inkaską. Na tle popularnych wydawnictw niniejszą publikację wyróżnia znacznie szerszy zakres analizowanych aspektów historycznych i archeologicznych.
Jacek Walczak - łodzianin z urodzenia, z wyboru zakopiańczyk. Z wykształcenia inżynier, z zamiłowania podróżnik i historyk zafascynowany kulturami prekolumbijskimi w Ameryce. Taternik, przewodnik, pilot wycieczek i fotograf. Większą część roku spędza wędrując po całym świecie ale najczęściej odwiedza kraje Ameryki Łacińskiej. Autor książek: „Inkowie i tajemnica Machu Picchu” (2003), „Aztekowie i tajemnica kalendarza” (2006), „Obrazki z przygody” (2008), a także licznych artykułów w polskiej prasie.
Informacje dodatkowe o Odkrycie Machu Picchu:
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2012-08-20
Kategoria: Podróżnicze
ISBN:
978-83-7722-425-0
Liczba stron: 288
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2013-01-26, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku, Mam,
Tajemnice Dzieci Słońca
Góral z krwi i kości, zakopiański przewodnik po Peru, szczególnie znający się na Machu Picchu, zafascynowany kulturami prekolumbijskimi w Ameryce, fotograf i pilot wycieczek. Tak w kilku słowach określić można Jacka Walczaka, autora książki „Odkrycie Machu Picchu”. Ale to zaledwie namiastka tego, co można o nim powiedzieć. Z połączenia kilku jego pasji powstała wzmiankowana już książka „Odkrycie Machu Picchu”, bogate źródło wiedzy i ciekawostek na temat Inków i ich kultury.
Machu Picchu w wydaniu Jacka Walczaka, to nie tylko ruiny najlepiej zachowanego miasta Dzieci Słońca. To przede wszystkim ludzie i ich dzień powszedni. Ich obyczaje, kultura, czy wierzenia absorbują autora, który dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami. W pasjonujący sposób snuje opowieść o tajemniczym mieście, kryjącym mnóstwo nierozwiązanych do dziś zagadek, spędzających sen z powiek badaczom.
Jacek Walczak rozpoczyna swoją wędrówkę po Machu Picchu od odkrywcy ruin miasta i jego ekspedycji, Hirama Binghama. Książka opowiada o dokonaniach jego ekipy, dając czytelnikowi bogate informacje o mieście, szeroko uwzględniając aspekty archeologiczny i historyczny.
„Odkrycie Machu Picchu” to jednak coś więcej niż tylko historia związana z ekspedycjami Binghama. To przede wszystkim prawdziwa gratka dla miłośników historii cywilizacji prekolumbijskich, choć zapewne książką nie pogardzi też czytelnik - globtroter. Dla tego drugiego, książka stanowić może swego rodzaju przewodnik po mieście, z mnóstwem ciekawostek, olbrzymią porcją informacji i sprostowań na temat chociażby wierzeń, mitów czy samej przeszłości Inków. W książce Walczaka znajdziemy informacje, jakie usłyszeć można będąc w Machu Picchu od przewodników. A by jeszcze bardziej przybliżyć to miejsce, pokuszono się o dodanie fotografii, dokumentujących i unaoczniających jego piękno.
Szkoda tylko, że wydawnictwo nie postarało się o ładniejsze wydanie książki, na lepszym papierze, na którym zdjęcia wyglądałyby korzystniej, podnosząc jakość książki.
Mam też zastrzeżenia co do czcionki użytej w tytule na okładce. Nie jest to najszczęśliwszy wybór, bo zamiast Machu Picchu odczytać można w pierwszym momencie Machli Picchli, cokolwiek miałoby to oznaczać. Są to w każdym razie jedyne moje negatywne uwagi do książki. O reszcie mogę mówić wyłącznie w superlatywach. Jeśli więc fascynuje was kultura górali andyjskich, koniecznie sięgnijcie po książkę Jacka Walczaka.