Odessa i tajemnica Skrybopolis

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Niezwykłe przygody małej Odessy w świecie, którym rządzą książki.

Odessa ma trzynaście lat, głowę pełną pomysłów i jedno pragnienie – chciałaby odszukać ojca, którego nigdy nie poznała. Pewnego dnia znajduje książkę wydzielającą z siebie dziwne światło. Chwilę później matkę dziewczynki porywają dziwne stwory. Córka musi ją ratować.

Trop prowadzi do Skrybopolis, miasta pisarzy, w którym prawdopodobnie przebywa również… ojciec. Niestety w mieście dzieje się źle – upadły pisarz Mabarak chce przejąć władzę i robi wszystko w swojej mocy, by pozbawić pisarzy inspiracji. Jak będą się bronić Szekspir, Dostojewski i Kafka? Co grozi Skrybopolis, w którym zadomowiły się stworzenia wypuszczone z najstraszniejszych historii? I jaką rolę w tym wszystkim odegra Odessa i towarzyszący jej nieznośny, gadający kanarek?

Odessa to niezwykła podróż przez świat postaci i motywów literackich, pełna humoru, magiczna opowieść o tym, co się dzieje, kiedy rzeczy opisane w książkach zdarzają się naprawdę.

autor:

Peter van Olmen urodził się w Gandawie, ale młodość spędził w Brukseli, gdzie zetknął się z wieloma ludźmi o interesujących życiorysach. Te wielokulturowe doświadczenia były dla niego źródłem literackich inspiracji. Choć studiował ekonomię, a zawodowo zajmuje się psychologią, to właśnie pisarstwo jest jego największą pasją. Twórczość autora została doceniona przez środowisko literackie – za debiutancką Odessę otrzymał dwie prestiżowe nagrody. Właśnie zakończył pracę nad kolejnym tomem serii. Prawa do książki kupiło kilku zagranicznych wydawców.

Informacje dodatkowe o Odessa i tajemnica Skrybopolis:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788323753940
Liczba stron: 464

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Odessa i tajemnica Skrybopolis

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Odessa i tajemnica Skrybopolis - opinie o książce

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-07-20, Przeczytałam,

Miasto pisarzy

Kaliope to największa z Dziewięciu Muz. Jest muzą poezji epickiej, filozofii i retoryki, jej piękne lico oraz łzy stanowią inspiracje dla największych umysłów tego świata. To za jej sprawą zwyczajny tekst zamienia się w wiekopomne dzieło, słowa i historie ożywają, wywołują szereg emocji. Czym byłby świat bez muz? Czy wówczas pisarze byliby tylko skrybami? A może świat pozbawiony natchnienia, piękna, stałby się bezbarwny, pełen okrucieństwa i brzydoty?

Wiele lat temu ludzie próbowali pozbyć się książek, chcieli odebrać sens życia zarówno pisarzom, jak i ich muzom. Przekonani, że książki są dziełem Szatana, pragnęli spalić je wszystkie na piekielnym stosie, najlepiej razem z ich autorami. Ci, chcąc zachować życie, byli zmuszeni uciekać, zaszywając się w górach i tam zakładając kolonię. Nazwali ją Skrybopolis, Miasto Pisarzy. Kaliope, była pierwszą muzą, która się tam osiedliła, rozkoszując się podniosłą atmosferą, spokojem i obecnością wielu światłych umysłów, dla których stanowiła natchnienie.

W Skrybopolis schronienie znalazł Szekspir, jego najlepszy przyjaciel sir Edward de Mabarak, a także Dostojewski, Dante, Hemingway i wielu innych pisarzy, których nazwiska są do dziś otaczane czcią. Ale i ta enklawa pisarzy została zatruta jadem właściwym ludziom – zazdrością, zawiścią, manią wielkości. Mabarak, zazdrosny o sukcesy przyjaciela, postanowił poświęcić swoje życie na stworzenie najlepszej ze wszystkich książek, jakie kiedykolwiek powstały. Postanowił zostać autorem Księgi Ksiąg, Księgusa, którego zawartość tworzyłaby świat. Pragnął panować nad wydarzeniami, nad ludźmi i przedmiotami, a wszystko, co zostałoby zapisane na kartach księgi, miałoby moc sprawczą. Tyle tylko, że „książki służą do tego, by tchnąć życie w opowieści (…). A nie do tego, by w opowieściach zamknąć życie!”. Mabarak stworzył zatem potężną księgę, która w jego rękach była bezużyteczna – nie mógł w niej pisać. Przepowiednia mówi, że tylko chłopiec zwany Nikim Innym, będzie w stanie kreować świat, dokonując zapisów w Księgusie…

Co wspólnego z tym baśniowym niemal światem ma Odessa, trzynastolatka z głową pełną poezji? Dlaczego nie wolno jej wychodzić z domu? Dlaczego, dopiero kiedy matka zamknie się w swojej bibliotece, ona może wymknąć się ukradkiem i podziwiać miasto z dachów okolicznych domów? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z pasjonującej lektury dla młodzieży (i nie tylko), autorstwa Petera Van Olmena.

„Odessa i tajemnica Skrybopolis” to dokonała powieść, opublikowana nakładem wydawnictwa Egmont, która zarazi namiętnością do książek nawet największego ich wroga. Czym bowiem można oprzeć się historii nastolatki, której matka zostaje porwana przez tajemnicze stwory wydzielające świński odór? Czy można oprzeć się odkryciu tajemnicy biblioteki, w której matka Odessy spędzała całe noce? Czy można odmówić przejścia do innego świata, do Skrybopolis za pośrednictwem tajnych drzwi zwanych bombą (czyli „Błyśnij Roztropną Odpowiedzią – Możesz Bieżyć, Adieu”)? Od razu odpowiadam – nie można i dlatego zostajemy wchłonięci przez opowieść pełną nagłych zwrotów akcji, niesamowitych postaci z mitologii i największych arcydzieł światowej literatury. Opowieść pełną niebezpieczeństw, bowiem zbliża się kres Skrybopolis – okrutny Mabarak planuje zemstę za wygnanie go z krainy pisarzy. Zdołał ukraść już Tytanowy Moździerz do wyrobu proszku z łez muz, zaś bez tego specyfiku książki postaną zaledwie poprawnymi historiami.

Rada rządząca miastem chce wysłać najlepszych uczniów Skrybopolis, by przedostali się do zamku Mabaraka i odzyskali cenny przedmiot, bez którego niemożliwe będzie ożywianie zawartości ksiąg. Aby wyłonić dzielnych śmiałków, zorganizowano wielostopniowe eliminacje, w których udział, ku niezadowoleniu przedstawicieli Rady (w tym Dostojewskiego) udział ma wziąć również Odessa. Czy dziewczynce, która przecież nigdy z magią nie miała do czynienia, uda się pokonać rywali? Czy zdoła obrazić konkurentów i wypełnić pierwsze zadanie, ożywić postać z książki w drugiej próbie i – wygrać walkę z cyklopem nie utknąwszy przy tym na zawsze w książce? Czy odnajdzie ojca, za którym tak tęskni? Czy poznamy tożsamość Nikogo Innego?

Powieść „Odessa i tajemnica Skrybopolis” przynosząca odpowiedź na te pytania, to brawurowe i ryzykowne dzieło. Mimo dużej ilości wątków i postaci, autorowi udało się jednak stworzyć spójną historię od której wprost nie można się oderwać. Świat książek i ich autorów pochłania nas bez reszty i nawet pył z łez muz jest nam niepotrzebny, by w naszym umyśle ożyły wszystkie stwory obecne na kartach opowieści i bohaterowie, znani dotąd wyłącznie z lektur szkolnych czy bibliotecznych półek. „Odessa…” zawiera w sobie całą magię wszystkich książek świata i obietnicę, jaką w sobie kryją. Jest bramą do innego świata, jest prawdziwą literacką przygodą, którą można przeżywać wraz z Odessą. Szkoda tylko, że mimo poszukiwań nie udało mi się odnaleźć bromby i dołączyć do Szekspira i jego przyjaciół w rzeczywistym wymiarze…

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, dla dzieci, fantastyka, SF, przygoda,
Książka ta jest nie tylko dla dzieci, ale także i dorosłych. Pokazuje ona o walce z przeciwnościami losu oraz o sile przyjaźni. Opowieść zaczyna się od przestawienia bohaterki, której światem jest chodzenie po dachach. Tam czuje się najlepiej i wymyka się tam bez zgody mamy. Jej marzeniem jest odszukanie ojca. Pewnej deszczowej nocy widzi książkę na ulicy i postanawia po nią zejść. Od tego momentu bohaterkę porywa lawina przygód. Poprzez poszukiwanie ojca, ożywanie osób i rzeczy z książek, magiczne drzwi, które służą za portal, po konfrontację z Mabarakiem, który poszukuje Księgusa. Czytałam ją z zapartym tchem, więc mam nadzieje, że i wam się spodoba.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy