Od słowa do słowa. Rozmowy z pisarzami o świadomości pisania

Ocena: 6 (2 głosów)

Jak pracują pisarze? Jaki proces twórczy zachodzi w ich pracy, czy jest ona ich całym światem, czy świat jest procesem? Jak świadomie pracują ze słowem, czy zanurzają się w nim, wywołują, jak wilka z lasu? Czy szukają z lupą niczym najwytrwalszy detektyw? Czy wierzą, że słowa mają moc? A jeśli tak, to co to naprawdę znaczy dla nich i dla ich czytelników? Proza, poezja, słowa, słowa, słowa. Czym one są? Narzędziem do czego? Czy są dla nich WSZYSTKIM?

Na te pytania szukamy odpowiedzi razem ze współczesnymi pisarzami i pisarkami różnych gatunków, o różnej wrażliwości. Z ludźmi wielkiej pasji do słowa i do literatury. Skąd się ich pasja wywodzi, jak za nią podążyli, czy znaleźli się na właściwej ścieżce?

Zapraszamy was do wspólnej podróży przez pisarskie życie, do rozmowy o słowie i o wyjątkowości procesu, w którym spotyka się autor z czytelnikiem.

“Od słowa do słowa” to piękne, szczere rozmowy o pisaniu, które przenoszą się na życie. A zatem zapraszamy do naszego życia, pisarskiego świata. Rozgośćcie się!

Informacje dodatkowe o Od słowa do słowa. Rozmowy z pisarzami o świadomości pisania:

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2024-11-01
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788367533492
Liczba stron: 202
Język oryginału: Polski

Tagi: #pisarz #autor #twórczość #poradnik #wywiad #slowo

więcej

Kup książkę Od słowa do słowa. Rozmowy z pisarzami o świadomości pisania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Od słowa do słowa. Rozmowy z pisarzami o świadomości pisania - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-01-09, Ocena: 6, Przeczytałam,

To było bardzo dziwne przeżycie czytać tą książkę w której szerokie grono autorów napisało w jaki sposób zbierają pomysły na napisanie książek. Czytając ich sekrety, czy też wytyczne, których się trzymają zdałam sobie sprawę, że pisanie książki, to proces indywidualny. U każdego z nich widziałam mały odłamek siebie, gdyż nie ukrywam, że sama interesuję się pisarstwem. Pani Bonda w swoim eseju była bardzo konkretna. Pomimo tego, że nikt z nich nigdy nie wie o czym napisze, to jednak wystarczy dla nich jakiś głos, urywek filmu, czy też słowo i z tego powstaje cała historia, które według pani Bondy powinna zawsze zaskakiwać. Według pani Guzik mieć nutę poezji, wszak przychodzi ona wraz ze wschodem słońca. U pani Janiszewskiej jest to stanowczość, gdyż to ona stawia warunki, które postacie muszą wypełnić. U pani Krajniewskiej są to treści wydobyte z jej dobrostanu. Według pana Małeckiego twórczość pisarska rośnie z chwilą, kiedy czytamy innych dobrych pisarzy. Pani Matusiak jest mi najbardziej bliska, gdyż potrafi obserwować drugiego człowieka i stawiać się na jego miejscu. Pani Tomkiel była dla mnie najbardziej ogólną osobistością, gdyż ma dar słowa okrągłego, które nie wypowiada niczego wprost, a jedynie lawiruje pomiędzy tematami, by ujrzeć, czy nie krzywdzi czasem drugiej strony. Pani Witkiewicz pisze swoje myśli i smutki, gdyż wtedy czuje się oczyszczona ze wszystkich złych emocji. Może dlatego jej książki są bardzo ludzkie. Pisze o ludziach do ludzi. Zresztą podobnie jak pan Przemysław Kowalewski, tylko on w bardziej władczej i zdecydowanej barwie. Oczywiście pana Przemysława tutaj nie ma. Pan Woźniak był tutaj największą odskocznią od reszty, gdyż czuć wielką sztywność w tym, co przedstawia, a jednocześnie zahacza o psychoanalizę ukazując swój niepowtarzalny styl. Zresztą on sam wierzy, że pisanie to rzeczy indywidualne każdego człowieka. Nie osądza, a jedynie stwierdza. Na koniec wystąpił pan Żak ze stwierdzeniem, że zanim cokolwiek napisze, to robi wszystkie czynności niczym normalny człowiek, po czym układa sobie w głowie wszystkie sceny i w ten sposób gotów z całą pomysłowością, siada do pisania. Oczywiście to tylko skrawek tego, co autorzy mają nam do opowiedzenia. Odpowiadając na pytania oddają całych siebie, czyli dokładnie takich, w jaki sposób piszą własne książki. Uważam, że to doskonała lektura dla każdego, bez względu na to, czy chce ktoś napisać książkę, czy nie ma tego w planach, czy już od jakiegoś czasu to robi. Dostaliśmy tu wiele cennych rad i porad jak odnaleźć swój świat w którym może zagościć nasze pióro. Pozycja jest pięknie wydana, co nowy autor, to piękny obraz duszy danej osobistości. Przeczytałam ją z przyjemnością i niedosytem. Przyznaję, to był doskonały pomysł na książkę. Bardzo ją wam polecam!

Link do opinii

"Od słowa do słowa. Rozmowy z pisarzami o świadomości pisania ". K. Bonda, J. Guzik, I. Janiszewska, M.Krajniewska, R. Małecki, A. Matusiak- Rześniowiecka, M. Tomkiel, M. Woźniak, T. Żak

#współpracarecenzencka z @papierowymotyl_wydawnictwo

Dziś będzie o książce, która porusza zupełnie inną tematykę, od tej która pojawia się zazwyczaj na moim profilu. Czasem tak bywa, że Olesia ma ochotę odpocząć trochę od mrocznych historii. W takich chwilach sięga po coś zupełnie z innej beczki.
Tym razem trafiło na szalenie interesującą pozycję od Wydawnictwa Papierowy Motyl.
Książka "Od słowa do słowa. Rozmowy z pisarzami o świadomości pisania" zaklasyfikowana jest do gatunku poradnik, (tego jeszcze u Olesi nie było) jednak ma bardzo przystępną formę wywiadu. Rozdziały są krótkie i zwięzłe, ale treściwe dzięki czemu bardzo szybko się tę lekturę czyta. Wcale nie traci ona przy tym na swojej atrakcyjności.
Wręcz przeciwnie - dzięki umiejętnie postawionym pytaniom i ciekawym odpowiedziom, ta pozycja się nie nudzi, a czytanie staje się prawdziwą przyjemnością.

Czy zastanawialiście się kiedyś co kryje się w głowach waszych ulubionych pisarzy, czy poetów?
Chcąc poznać odpowiedź warto sięgnąć po "Od słowa do słowa". Tutaj znani i lubiani autorzy dzielą się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z procesem twórczym.

"Jak się przykleimy do fabuły, to jest to pragnienie nałogowca - moim zdaniem tak naprawdę dla tego piszemy. Chcemy więcej i więcej. Kończąc mocną scenę, czuję się jakbym zeszła z ringu. To jest czas, kiedy fabuła mnie woła. I jest to właściwie kwintesencja mojego życia."

Opowiadają o pasji i emocjach, które towarzyszą im przy pisaniu, ale również o porażkach i trudnościach z jakimi muszą się mierzyć. Ta książka zabiera nas w podróż po ich życiu . Mamy możliwość poznać ich od zupełnie innej strony. Każdy z twórców jest na swój sposób wyjątkowy i zupełnie inaczej postrzega pisanie,  inaczej operuje słowem, pracuje inną techniką, czerpie inspiracje z innych źródeł. Praca nad książką to często bardzo żmudny i złożony proces. Pisarz musi mieć w sobie duże pokłady cierpliwości, aby ten proces przejść od początku do końca. Nie zawsze jest przecież kolorowo i wena nie zawsze dopisuje. Pisarz czasem musi też dokonywać dogłębnej analizy osobowości wykreowanych przez siebie bohaterów i zamienić się w psychologa, bo tylko dzięki temu uda mu się stworzyć wiarygodną historię, która wzbudzi w nas emocje i nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Pisarze często traktowani są przez swoich czytelników jak Bogowie. Ta książka pokazuje, że są też ludźmi z krwi i kości, że miewają też gorsze chwile. Zdarza się, że walczą z samym sobą, by historia zbudowana w ich głowie, mogła ujrzeć światlo dzienne tworząc logiczną całość.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się co na temat pisania mówią i myślą twórcy  to zapraszam Was do lektury " Od słowa do słowa " Jestem przekonana że ta książka was zaciekawi. Po jej przeczytaniu na pewno jeszcze bardziej docenicie swych ulubionych autorów. A jeśli jeszcze nie udało mi się was zachęcić do jej przeczytania to na koniec napiszę o warstwie wizualnej tej ksiażki - jest zachwycająca. Kolejny raz Wydawnictwo Papierowy Motyl staje na wysokości zadania, serwując cudowny projekt okładki, a wewnątrz jedyne w swoim rodzaju grafiki od Łukasza Różyńskiego. Każdy bibliofil będzie szczęśliwy z posiadania tego egzemplarza.

Link do opinii
Reklamy