Miasta mają swe historie, mity założycielskie o kilku fakultatywnych wersjach. Egzystują na różnych poziomach. Tak też jest w przypadku Nowego Jorku Kamili Sławińskiej. Dziennikarka pisze reportaż z odkrywania Miasta. W wycinkach ze starych gazet, w dokumentach, na nieaktualnych już planach czy na zniszczałych murach dostrzec można odpryski minionego świata. Okazuje się, że w dziewiętnastowiecznej manufakturze na Manhattanie spłonęło niemal 150 szwaczek. W obecnej dzielnicy polskich emigrantów mieściła się niegdyś osada holenderska. Dzisiaj Nowy Jork to największa na świecie diaspora Żydów, głównie pochodzenia europejskiego. W zaułkach posłyszeć można jidysz, zdawać by się mogło, że martwy już język. Poznawanie Miasta polega również na wsłuchiwaniu się w jego rytm. Nowojorczycy znajdują się w nieustannym ruchu. Spacerują, drepczą, biegną, korzystają z miejskiej komunikacji. To nader szybkie tempo życia nie uniemożliwia jednak spotkania z człowiekiem bezpaństwowcem, tułaczem bądź emigrantem z wyboru o nowojorskiej już tożsamości.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008-02-19
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 408
Nowy Jork oczami młodej Polki. To nie tylko przewodnik, który prowadzi nas po tym fascynującym mieście. To także opowieść o przeżyciach i emocjach jakie towarzyszą autorce mieszkającej od kilku lat w "zielonym jabłku". Razem z nią możemy poznać nie tylko ciekawe zabytki, ale też poznać klimat miasta, zagłębić się świat nowojorskiej sztuki, muzyki, a nawet kuchni. Poczuć bół towarzyszący mieszkańcom 11 września 2001 roku, a także przejść się nocą po szemranych ulicach obserwując je z bezpiecznej pozycji domowej kanapy. Autorka skupia się nie tylko na tym co najbardziej popularne, ale też pokazuje miejsca nieoczywiste, ale warte zobaczenia. Nowy Jork to w końcu nie tylko miasta, to stan umysłu.
Przewodnik po czasie, historii, społeczeństwie i przestrzeni Nowego Jorku. Tak autorka uczciła dziesiątą rocznicę swojej emigracji do tego miasta. Kiedy...
Przeczytane:2016-12-19,