Nowoczesność i Zagłada

Nowoczesność i Zagłada - jedna z najważniejszych i najgoręcej komentowanych książek XX wieku, uhonorowana Europejską Nagrodą Amalfi i prestiżową Nagrodą im. Theodora W. Adorna.

Zygmunt Bauman sprzeciwia się zamykaniu problemu Zagłady w historycznej przeszłości, w której winni zostali osądzeni. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do straszliwych zbrodni doszło w nowoczesnym społeczeństwie, w zaawansowanym stadium jego cywilizacyjnego rozwoju i szczytowej fazie rozkwitu kultury.

Dowodzi, że Holokaust i systemy totalitarne były wynaturzoną, ale logiczną konsekwencją działania racjonalnych, biurokratycznych mechanizmów sprawowania władzy, nie raną czy chorobą naszej cywilizacji, lecz jej pełnoprawnym produktem.

Uważa, że doświadczenie Zagłady, które dramatycznie dotknęło poprzednie pokolenia, zawiera w sobie kluczowe informacje na temat społeczeństwa, które dzisiaj tworzymy.

Namawia do myślenia i analizowania tego problemu również jako przestrogi, dotyczącej dzisiejszego sposobu życia, jakości instytucji, na których opieramy nasze bezpieczeństwo oraz przydatności kryteriów, za pomocą których oceniamy nasze postępowanie i relacje z drugim człowiekiem.

Zygmunt Bauman (ur. 1925) światowej sławy socjolog, filozof, eseista. Do 1968 roku profesor Uniwersytetu Warszawskiego, po usunięciu z UW kierował Katedrą Socjologii na Uniwersytecie w Leeds. W swoich książkach ( Razem Osobno, Życie na przemiał, Europa niedokończona przygoda, Wspólnota, Płynna nowoczesność, Płynne życie, Płynny lęk) nazywa i opisuje najboleśniejsze problemy współczesności.

Informacje dodatkowe o Nowoczesność i Zagłada:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2012-10-25
Tytuł oryginału: Modernity and the Holocaust

Kup książkę Nowoczesność i Zagłada

Nowoczesność i Zagłada - opinie o książce

Szanse etyki w zglobalizowanym świecie
Zygmunt Bauman0
Okładka ksiązki - Szanse etyki w zglobalizowanym świecie

Globalizacja to proces, którego w żaden sposób nie da się zatrzymać, a tym bardziej odwrócić. Nie znaczy to jednak, że mamy zrezygnować z prób wpływania...

Retropia
Zygmunt Bauman0
Okładka ksiązki - Retropia

500 lat po tym, jak Thomas More roztoczył przed wyobraźnią sobie współczesnych obraz idealnego społeczeństwa żyjącego w suwerennym państwie pod...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski