Nowoczesność i Zagłada - jedna z najważniejszych i najgoręcej komentowanych książek XX wieku, uhonorowana Europejską Nagrodą Amalfi i prestiżową Nagrodą im. Theodora W. Adorna.
Zygmunt Bauman sprzeciwia się zamykaniu problemu Zagłady w historycznej przeszłości, w której winni zostali osądzeni. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do straszliwych zbrodni doszło w nowoczesnym społeczeństwie, w zaawansowanym stadium jego cywilizacyjnego rozwoju i szczytowej fazie rozkwitu kultury.
Dowodzi, że Holokaust i systemy totalitarne były wynaturzoną, ale logiczną konsekwencją działania racjonalnych, biurokratycznych mechanizmów sprawowania władzy, nie raną czy chorobą naszej cywilizacji, lecz jej pełnoprawnym produktem.
Uważa, że doświadczenie Zagłady, które dramatycznie dotknęło poprzednie pokolenia, zawiera w sobie kluczowe informacje na temat społeczeństwa, które dzisiaj tworzymy.
Namawia do myślenia i analizowania tego problemu również jako przestrogi, dotyczącej dzisiejszego sposobu życia, jakości instytucji, na których opieramy nasze bezpieczeństwo oraz przydatności kryteriów, za pomocą których oceniamy nasze postępowanie i relacje z drugim człowiekiem.
Zygmunt Bauman (ur. 1925) światowej sławy socjolog, filozof, eseista. Do 1968 roku profesor Uniwersytetu Warszawskiego, po usunięciu z UW kierował Katedrą Socjologii na Uniwersytecie w Leeds. W swoich książkach ( Razem Osobno, Życie na przemiał, Europa niedokończona przygoda, Wspólnota, Płynna nowoczesność, Płynne życie, Płynny lęk) nazywa i opisuje najboleśniejsze problemy współczesności.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2012-10-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 460
Tytuł oryginału: Modernity and the Holocaust
Kolejna błyskotliwie napisana książka Zygmunta Baumana. Autor na nowo próbuje opisać współczesny świat przy pomocy zaproponowanej wcześniej kategorii „płynnej...
Życie nowoczesne, czyli obsesyjne przerabianie wszystkiego na nowe, lepsze wersje, jest nie do pomyślenia bez utopii. A jednak wraz z XX wiekiem coś się...
Chcę przeczytać,