Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę?

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Michael E. Mann, klimatolog i uznany autorytet w tej dziedzinie, demaskuje niewygodną prawdę: koncerny paliw kopalnych, prowadząc kampanię dezinformacyjną, obarczyły nas wszystkich odpowiedzialnością za ratowanie Ziemi. Zobowiązują zwykłych ludzi do ekologicznych zachowań, a same nadal prowadzą szkodliwe dla środowiska interesy, zarabiając miliardy!
Mann nie poprzestaje na tej diagnozie, lecz pokazuje, jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji. Kreśli klarowny plan działania, identyfi kując poszczególne zagrożenia: trucicieli przemysłowych, powiązanych z nimi fi nansowo polityków, fasadowe organizacje, a także celebrytów, którzy włączyli się w kampanię dezinformacyjną.

Informacje dodatkowe o Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę?:

Wydawnictwo: 0
Data wydania: 2021-10-27
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788327161185
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: The New Climate War
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Tomasz Szlagor

Tagi: klimat środowisko planeta

więcej

Kup książkę Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę? - opinie o książce

Książka, która porusza niezwykle aktualny temat kryzysu klimatycznego, który jest tak szeroko w dzisiejszych czasach omawiany. Książka, która napisana jest w bardzo przystępny sposób zarówno dla tych którzy interesują się ekologią, jak również dla laików w tym temacie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2021-12-19,

Kryzys klimatyczny to teraz bardzo często poruszany temat wśród społeczeństwa. Myślę, że warto sięgnąć po książkę „Nowa wojna klimatyczna” i bardziej zagłębić się w tym temacie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - patrycjalukaszyk
patrycjalukaszyk
Przeczytane:2021-12-12,

Książka Manna to bardzo ciekawy głos w tematyce współczesnego kryzysu klimatycznego. Przedstawia on różne punkty widzenia, wskazując, gdzie dochodzi do dezinformacji, spychologii odpowiedzialności i manipulacji, czasem wręcz propagandowej, ktore doprowadzają do narastającej katastrofy ekologicznej. Zwraca szczególną uwagę na koncerny paliw kopalnianych (to jest kluczowa problematyka rozważań), ale rozważa też działania politykow, mediów, nawet wpływy pandemiczne, które sprowadzają się na całość działań i anty-dzialan na rzecz ochrony środowiska.

Sporo było tu ciekawych informacji, research autora jest doprawdy imponujący. Mamy też wiele tresci sugerujących możliwe działania z perspektywy jednostki, społeczeństwa i rządu, które mogą wpłynąć na poprawę jakości życia na naszej planecie. Może nie wszystkie informacje były dla mnie ciekawe (sporo tu dywagacji dotyczących sporów pomiędzy różnymi osobistościami, mniej lub bardziej znanymi - dla mnie niestety częściej nieznanymi, stąd mniejsze zaangażowanie w dane akapity), ale kluczowe wnioski są z pewnością wartosciowe i dające do myślenia.

 

Link do opinii

Zmiany klimatyczne to największy kryzys naszych czasów. Nie pomogą kampanie dezinformacyjne, spychologia, negacjonizm. Temu faktowi już nikt i nic nie zaprzeczy.

Michael E. Mann, uczestnik wojny klimatycznej, przedstawia ponad 20 lat historii wypierania prawdy na temat tych zmian, dyskredytowania naukowców i ich badań. Przedstawia fakty, wręcz bombarduje nimi (obszerna bibliografia), demaskując niewygodną prawdę. Obala mity. Odziera z kłamstw słowa biznesmenów, polityków, dziennikarzy, pseudonaukowców. Jest szczery do bólu. Nie gra na emocjach. To fakty przemawiają do czytelnika i skłaniają do refleksji, bo dane z jednej strony przerażają, ale paradoksalnie dzięki pandemii COVID napawają optymizmem.

Mann daje nadzieję. Wskazuje, jak dużo zależy od nas samych, jak wiele możemy zrobić dla Ziemi. Jednak moim zdaniem autor bardziej się skupił na historii walki zaprzeczania zmianom klimatu niż na wskazaniu możliwości, jak się z tym problemem uporać. Jak dla mnie za mało konkretów i miejsca poświęconemu na wytoczenie dział w nowej wojnie klimatycznej, która zaczęła się niedawno i toczy się głównie w mediach społecznościowych. Przemówiło młode pokolenie na czele z Gretą Thunberg. Jej odwaga, stanowczość i nieustępliwość w głoszeniu żądań kierowanych do decydentów porywa młodych.

,,Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę?" to literatura faktu i książka popularnonaukowa w jednym, która otwiera oczy na zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi, na działania polityków, biznesmenów, wielkich korporacji i fasadowych organizacji. Wskazuje kierunek działań dla nas i dla każdego z osobna, a przy tym skłania do refleksji, uczy krytycznego filtrowania informacji przedstawianych w mediach i podejmowania rozsądnych ekologicznych decyzji. Nie jest to lektura łatwa, lecz na pewno bardzo ważna dla przyszłości nas samych i naszej zielonej planety.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy