Notatki samobójcy

Ocena: 4.85 (13 głosów)
Inne wydania:

Nazywam się Jeff. Mam siostrę i rodziców, którzy nadal ze sobą wytrzymują. Cała nasza czwórka mieszka w prześlicznym domku w prześlicznej okolicy w prześlicznym mieście podobnym do milionów innych miast. Rodzice nigdy nas nie bili, nie molestował mnie żaden ksiądz, koledzy w szkole nie dokuczali jakoś szczególnie. Nie słucham death metalu, nie mam obsesji na punkcie brutalnych gier wideo i nie odcinam głów małym zwierzątkom.

Piętnastoletni Jeff trafia do szpitala psychiatrycznego po nieudanej próbie samobójczej. Ma spędzić czterdzieści pięć dni na oddziale dla nastolatków i wziąć udział w terapii grupowej. Chłopak jednak uparcie odmawia rozmawiania o tym, co się wydarzyło. Nie jest szczery nawet z samym sobą. Czego wstydzi się tak bardzo, że nie chce dalej żyć?

Michael Thomas Ford jest autorem wielu książek, w tym ,,Notatek samobójcy", ,,Lily", ,,Jane bites back", ,,What we remember", ,,The road home". Niektóre z nich nawet zdobyły różne nagrody.

Urodził się w Afryce, potem podróżował po całym świecie. Obecnie mieszka w sielskim stanie Maryland z siedmioma psami, pięcioma końmi i czterema kotami. Lubi psy ratowniki, karty tarota, nurkowanie, kawę, bałaganienie w kuchni, horrory z klaunami, świąteczne dekoracje, muzykę lat 80., Doktora Who i tatuaże. Nie lubi za to się golić.

Informacje dodatkowe o Notatki samobójcy:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2017-06-21
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788310131867
Liczba stron: 272
Tytuł oryginału: Suicide Notes
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Maciejka Mazan

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Notatki samobójcy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Notatki samobójcy - opinie o książce

Piętnastoletni Jeff po nieudanej próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego.  Spędza tu 45 dni. To czas, w którym poznaje innych "pacjentów", ale przede wszystkim poznaje siebie. Dr Katz próbuje dotrzeć do prawdy, którą chłopak skrzętnie skrywa w sobie. Uparcie odmawia rozmów o tym co się wydarzyło. Przychodzi jednak taki dzień, w którym wszystko zaczyna się zmieniać. A pytania: "Dlaczego trzeba ostrzegać ludzi przed tym, kim się jest? Dlaczego nie można po prostu być sobą?" stają się kluczowymi pytaniami, na które być może nikt nie znajdzie odpowiedzi.

Link do opinii
Opis z pewnością zachęca do przeczytania, może się skuszę.
Link do opinii
Opis pisałam ja. Naprawdę polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2023-07-04, Ocena: 4, Przeczytałam,

Zestawienie tej pozycji z "Głębią Challengera" i czytanie ich bezpośrednio po sobie było błędem z mojej strony. W takim towarzystwie "Notatki samobójcy" wypadają niesamowicie blado. Nie żeby książka była jakaś wybitna, przez większość czasu lektury byłam zła, jak bardzo powierzchownie przez większość czasu był traktowany temat. Ale cóż, narracja pierwszoosobowa trochę wymusza choć teoretyczne spojrzenie z perspektywy bohatera, który uważał, że nic wielkiego się nie dzieje... Cóż, jako czytelnik mu wierzymy, a potem nagle pod koniec wychodzi sterta rzeczy, które wcześniej nasz kochany narrator najwidoczniej zatajał przed samym sobą, bo jak inaczej. No i motyw pod tytułem "swoje wiem, a potem totalnie zmieniają mi postrzeganie rzeczywistości i przyznaję, że kompletnie nie miałem racji" - jakoś w tej książce wybitnie mnie drażnił, zwłaszcza, że nasz bohater miał dość silną osobowość i widział absurdy, jakie zapewniała mu terapia...

Zawsze mnie wkurza tak duży nacisk na aktywność seksualną młodych nastolatków w powieściach. To, że w tym wieku zaczyna się zgłębiać swoją cielesność nie oznacza, że mamy zacząć traktować w tym momencie współżycie normalnie. A chyba do tego finalnie całość doprowadziła. Nie wiem, autentycznie nie byłam w najlepszym momencie do czytania tej książki. Średnia jest jak na pozycję poruszającą tak ważne tematy. Tyle.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2022-09-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Nie mogę już oglądać wiadomości ani czytać gazet. Mam wrażenie, że ten ktoś, kto siedzi w niebie, ma wielki wór jakiegoś paskudztwa [...] i parę razy dziennie je wysypuje, doprowadzając wszystkich do obłędu"

 

Trochę mnie ten cytat rozbawił, a trochę wprawił w potakiwanie głową, na znak, że ja też już nie oglądam wiadomości i nie czytam gazet. Dokładnie z tych samych przyczyn co narrator książki "Notatki samobójcy" - piętnastoletni Jeff.

 

Kiedy go poznajemy, właśnie budzi się na szpitalnym łóżku i zupełnie nie wie skąd i dlaczego znalazł się w tym właśnie miejscu. Jego zdziwienie jest tym większe, kiedy dowiaduje się, co to jest za miejsce. 

 

"Wyznam wam coś: widok własnego nazwiska obok słów "oddział psychiatryczny" potrafi człowiekowi zepsuć dzień" 

 

a kiedy okazuje się, że ma dołączyć do terapii grupowej, twierdzi:

 

"Chcę to powiedzieć jasno: mamy tu czworo wariatów i mnie. Poznałem ich pierwszego dnia terapii grupowej. Wpierw nie chciałem w niej uczestniczyć, ale doszedłem do wniosku, że jeśli udowodnię, jaki jestem niesamowicie normalny, będą musieli mnie wypuścić"

 

A więc Jeff chodzi na terapię grupową i na swoje sesje indywidualne, jednak wciąż nie czuje "łączności" z grupą, wciąż zaprzecza, wciąż czuje się "normalny". Jednak nieobce mu są rozważania na temat samobójstwa i tak na przykład pyta: 

 

"Jak bardzo trzeba się znienawidzić, aby chcieć się zlikwidować" ?

 

Jednak tego pytania zupełnie nie odnosi do siebie, chociaż właśnie po próbie samobójczej trafił do psychiatryka. Jednak zastanawia się też ogólnie nad samobójstwem i przyznaję, że w swoich rozważaniach, wcale nie jest taki lekkomyślny, jakby się mogło wydawać.

 

"Wszyscy mają jakąś obsesję na punkcie samobójstwa. No bez przesady. Utrzymujemy przy życiu ludzi w celach śmierci tylko po to, żeby ich potem zabić. Pilnujemy więźniów, żeby nie odebrali sobie życia przed procesem. To bez sensu. Dlaczego można kogoś skazać na śmierć, ale jemu samemu nie pozwala się o niej zdecydować. Powiem wam, co o tym myślę. Myślę, że ludzie świrują, kiedy usiłujesz się zabić, bo tracą nad tobą władzę."

 

Jakkolwiek to by nie zabrzmiało, przyznaję, że z prawdziwą przyjemnością przeczytałam tę nie grubą, ale dość "treściwą" książkę. Niewiele czytam literatury młodzieżowej, a jeszcze rzadziej udaje mi się odczuć, że to naprawdę młodzieżówka. Tutaj język, sposób budowania zdań, wysławiania się, sposób rozmyślań, dyskusji, czy ćwiczeń terapeutycznych daje poczucie, że czytam coś rzeczywiście opowiadanego przez piętnastolatka, a nie przez pięćdziesięciolatka, który próbuje tylko nieudolnie nastolatka udawać. 

 

Wszystko, o czym tu przeczytałam, jest dla mnie jak najbardziej wiarygodne i prawdziwe, narracja pierwszoosobowa również okazała się jak najbardziej na miejscu. Polecam tę jedną z niewielu znanych mi młodzieżówek do poczytania ludziom w różnym wieku, myślę, że naprawdę warto.

Link do opinii
Avatar użytkownika - werxx
werxx
Przeczytane:2018-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Zapowiadająca się dość typowo historia 15 -sto letniego Jeffa okazuje się inną niż było to do przewidzenia. Książka omawia problemy nastolatków, porusza tmemat tabu jakim jest depresja. Dzięki sakratycznym wypowiedzią książka nabiera humoru przez co staje się lepsza. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - megami91
megami91
Przeczytane:2017-12-22, Ocena: 4, Przeczytałam,

Książka, choć traktująca o bardzo ważnym problemie samobójstw, jest napisana lekkim tonem, często w sposób dowcipny, toteż nie jest to przygnębiająca lektura. 
Dookoła ataktują nas informacje z całego świata o aktach samobójczych, nie szukając daleko: Chester Benington wokalista Linkin Park oraz dosłownie przed kilkoma dniami lider popularnego w Azji (i nie tylko) zespołu Shinee Jonghyun (każda śmierć jest przygnębiająca, ale tutaj o tyle bardziej, gdyż piosenkarz był zaledwie rok starszy ode mnie).
Dlaczego ludzie decydują się na tak desperacki krok? Co nimi kieruje? Czy naprawdę nikt nie jest w stanie im pomóc? 
Jeff, bohater książki ma zaledwie piętnaście lat i jest po próbie samobójczej. Teraz przebywa w szpitalu psychiatrycznym, przechodzi terapię wraz z innymi dzieciakami z problemami (zwykłymi "świrami"), jak sam ich nazywa w swych zapiskach. Terapia nie przynosi ekefków, sam zaś nie chce zdradzić powodu, dla którego próbował się zabić.
Jest to mądra książka, choć potraktowana jak dla mnie zbyt lekko. Może dlatego, iż skierowana jest do młodzieży, toteż styl i język musi być dostosowany do odbiorcy. Nie mówię, że dziecko z myślami samobójczymi po przeczytaniu tej książki dozna "oświecenia" i zrezygnuje z tego kroku, niemniej warto jest zapoznać się z tą książką i rodzice też powinni. Tym bardziej, że osoby młode i zagubione, często nie dają po sobie poznać, że dzieje się z nimi coś bardzo złoego.

Link do opinii
Avatar użytkownika - mafia
mafia
Przeczytane:2022-01-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Notatki samobójcy 2. Kiedy spada gwiazda
Michael Thomas Ford0
Okładka ksiązki - Notatki samobójcy 2. Kiedy spada gwiazda

Kontynuacja bestsellerowej powieści ,,Notatki samobójcy" opowiadającej o tym, co się dzieje, kiedy przestajesz spełniać oczekiwania innych i stajesz się...

Notatki samobójcy
Michael Thomas Ford0
Okładka ksiązki - Notatki samobójcy

Jeff próbuje popełnić samobójstwo. Autor opisuje jak młoda człowiek nie potrafi poradzić sobie sam, jak nie potrafi poradzić sobie ze swoją...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy