Noc morderców: kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Książka Dietera Schenka pt. Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej opisuje jedno z najbardziej tragicznych a zapomnianych wydarzeń z okresu II wojny światowej. W kilka dni po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa, wieczorem 3 lipca 1941 r. zostało aresztowanych 25 profesorów wyższych uczelni a także kilkanaście przebywających w ich domach osób. Po krótkim przesłuchaniu nad ranem 4 lipca zostali wszyscy zamordowani. Wykonawcami tej zbrodni byli członkowie specjalnej jednostki policyjnej III Rzeszy - Einsatzkommando zur besonderen Verwendung. Do końca lipca 1941 r. dokonano kolejnych aresztowań i egzekucji. Jako ostatni zginał wieloletni premier rządu polskiego sprzed 1939 r. i także profesor Politechniki Lwowskiej – Kazimierz Bartel. Dieter Schenk nie koncentruje się na samej zbrodni, porusza szereg dodatkowych zagadnień, nakreśla tło poprzedzające tragiczne wydarzenia, jak również opisuje w szerszym kontekście politykę eksterminacyjną na zajętych terenach. Niezwykle ciekawa dla polskiego czytelnika jest cześć poświęcona śledztwom jakie były prowadzone po 1945 r. zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Dieter Schenk dotarł do źródeł w niemieckich archiwach nieznanych dotychczas polskim historykom.

Informacje dodatkowe o Noc morderców: kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2011-11-11
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-931373-5-0
Liczba stron: 432

więcej

Kup książkę Noc morderców: kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Noc morderców: kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej - opinie o książce

Przyznam, że zapoznanie się z całościową treścią książki autorstwa Dietera Schenka pt. '' Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej'' do łatwego czytania przede mną nie należało, gdyż aby w pełni zrozumieć i pojąć znaczenie tychże wydarzeń, które wydarzyły się naprawdę i uczyniły one wiele niepotrzebnych krzywd, które nie powinny mieć w ogóle miejsca.

W książce tej autor przedstawił VI rozdziałów napisanych językiem jak dla mnie językiem zrozumiałym oraz dołączone zostały do niej dodatkowe dokumenty dołączone w aneksie.

Dzięki zgromadzonym informacjom zamieszczonych w tej książce mogłam, przybliżyć sobie wiedzę z zakresu historii, którą lubię poznawać i odkrywać na nowo.

Do tej pory historia ta wywołuje u wielu osób niemiłe wspomnienia, a niewinna śmierć pochłonęła wiele osób, które powinny nadal żyć, uczyć i rozwijać się w swoich naukowych dziedzinach wiedzy.

Uważam, że młode pokolenie powinno poznać, co się kiedyś wydarzyło i dlaczego tak się stało i czy można było uniknąć tychże nieszczęsnych wydarzeń?

Książka ta została wzbogacona o umiejscowione w niej zdjęcia prezentujące miejsca tychże zdarzeń, twarze profesorów, którzy kiedyś pozostawili po sobie ślad w zarysie tejże historii.

Moją szczególną uwagę zwróciłam w tej książce na bardzo dobrze opracowany w niej aneks.

Autor książki pt. '' Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej'' Dieter Schenk zaciekawił mnie tym, że potrafi mieć ogromny szacunek do opisywanych i odtwarzanych na nowo zdarzeń z udziałem rodzin, które były ich realnymi świadkami pamiętającymi o nich stale w swych opowieściach.

Lubię, kiedy mogę, czytając dany tekst, który nie jest łatwy w pojmowaniu go tak od razu wędrować wraz z jego autorem ścieżkami, które pozostawiły po sobie ból, cierpienie, łzy, krew wiedząc o tym, że pamięć o tych niezwykłych ludziach, pełnych mądrości życiowej nigdy nie zaginie o tych, co dzielnie zawsze walczyli.

Wydawnictwu Wysoki Zamek dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Dietera Schenka pt. '' Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2014-04-13, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Spojrzenie niemieckiego autora, antynazisty na zabójstwo polskich profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie dokonane przez specjalne komando niemieckie. Autor przedstawia nie tylko sam proces morderstwa ale i przedstawia sylwetki zamordowanych, opisuje sprawców i domniemanych sprawców a także przedstawia losy postępowań sądowych w tej sprawie - większość z nich powojenne niemieckie władze śledcze umorzyły. Autor zadał sobie wiele trudu, kwerendując po archiwach, w celu dogłębnego wyjaśnienia okoliczności mordu i ustalenia jego sprawców. Wszystko to na tle eksterminacji ludności podbitej przez Niemców Galicji, głównie eksterminacji ludności żydowskiej. Książka z pewnością warta polecenia.
Link do opinii
Inne książki autora
Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora
Dieter Schenk0
Okładka ksiązki - Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora

Pierwsza kompletna biografia hitlerowskiego władcy Polski. 15 października 1946 roku w norymberskim więzieniu stracono dziesięciu najbardziej znaczących...

Gdańsk 1930-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta
Dieter Schenk0
Okładka ksiązki - Gdańsk 1930-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta

Gdańsk dwukrotnie w swojej historii stawał się Wolnym Miastem: raz w czasach napoleońskich, ponownie w dwudziestoleciu międzywojennym. Do dziś echa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy