reklama

Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej (#5). Dokąd nas zaprowadzisz

PEŁNA CIEPŁA I OPTYMIZMU SAGA RODZINNA

Janek pozostaje Jankiem praktycznie już tylko dla rodziny, a przeistoczyć się musi w proboszcza Jana z całym rozlicznym bagażem obowiązków i trosk. Jedną z takich chodzących trosk jest wikary Stanisław.

Równolegle poznajemy bliżej babcię Janka, panią Alicję Kotoń, z którą wnuk pokłócił się dramatycznie w poprzednim tomie. Teraz czytelnik ma okazję się przekonać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, a babcia - czy nawet dwie babcie, bo w tle pojawia się też babcia Stacha - też może mieć swoje troski i utrapienia oraz borykać się z własnymi słabościami. Na szczęście Pan Bóg ma pod ręką znakomite narzędzie, którym dla zgody rodzinnej może się posłużyć: wnuczkę Wisię, która swoją energią, pogodą ducha i niezłomnym optymizmem doprowadza w końcu do pojednania babci i wnuka.

Saga opisuje losy poznańskiej rodziny Niziołków od lat sześćdziesiątych począwszy, na XXI wieku kończąc. Wszyscy członkowie rodziny uwielbiają książki, a rodzinnym numerem jeden jest Władca Pierścieni.

Historia rodziny, w której każdy może odnaleźć cząstkę swojej własnej przeszłości, wspomnienia z wychowywania dzieci i wydarzenia z życia codziennego. Ciekawa, mądra, ciepła i ozdobiona poczuciem humoru opowieść, w której wartości takie jak przyjaźń, miłość, rodzina, lojalność, godność, miłosierdzie, wiara - jeszcze coś znaczą.

Informacje dodatkowe o Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej (#5). Dokąd nas zaprowadzisz:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-07-21

Tagi: bóg Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej (#5). Dokąd nas zaprowadzisz

Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej (#5). Dokąd nas zaprowadzisz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2023-11-11, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Ostatni tom sagi rodzinnej, pisany chyba nieco na siłę. Nie będę się powtarzać, ale miało być o Niziolkach z ulicy Pamiątkowej,  a tu większość rodziny wyemigrowała sobie do Wielkiej Brytanii, bardziej trafny bylby tytuł serii "Rodzina Niziołków" beż dodawania ulicy Pamiątkowej.

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2020-09-24, Ocena: 5, Przeczytałem,

„Najbardziej zaś kochała swojego najstarszego wnuka, do którego nijak nie potrafiła dorobić kluczyka, a który od zawsze wymykał jej się w perfekcyjny sposób i robił, co chciał”.

W tej części niepodzielnie prym wiedzie ksiądz Janek i babcia Alicja Kotoń. Tych dwoje kocha się bezgranicznie, jednak czasami, jako silne osobowości trudno jest im się dogadać. Po wręcz ogłuszającym zakończeniu czwartego tomu, z niecierpliwością czekałam na kontynuację. Ksiądz Janek jest księdzem z powołania, jest bardzo ludzki, serdeczny, ciepły, a zarazem asertywny. To mądry, inteligentny człowiek z ogromnym poczuciem humoru. Zostaje proboszczem, nałożone zostają na niego nowe obowiązki, z czym bardzo dobrze sobie radzi. Próbuje dogadać z nowym wikarym Stanisławem. Jankowi nieustannie towarzyszy cień księdza Tadeusza, łączy ich dziwna wieź.

Do głosu dochodzi babcia Kotoń, kobieta silna, zaradna, pomimo podeszłego wieku bardzo samodzielna, emerytowana nauczycielka. Trudno jest się jej pogodzić się ze śmiercią męża, a właściwie z jego brakiem woli walki z chorobą. Po ostrej wymianie zdań z wnukiem, powiedzeniu sobie nawzajem paru słów prawdy – każdy z nich ma swoją prawdę – bardzo skutecznie się unikają. W końcu jednak dojdzie do ich spotkania. Czy będą potrafili się dogadać?

Saga ukazuje życie rodziny katolickiej, jest pełna obiektywizmu i realizmu. Ksiądz Janek zadziwia swoim postrzeganiem świata, jest bardzo nowatorskim księdzem, potrafi iść z duchem czasu, nie boi się nowych wyznań – oby więcej takich księży. Bardzo polubiłam rodzinę Niziołków, to ludzie mający swoje przekonania, kierują się określonymi wartościami, istotną rolę w ich życiu pełnią książki.

Pełna ciepła, optymizmu i życiowych mądrości saga rodzinna. Mam tylko ogromną nadzieję, że to nie jest już koniec… Za książkę dziękuję Wydawnictwu Replika. Bardzo polecam cała serię, namawiam by czytać według kolejności, łatwiej wtedy odnaleźć się całości.

Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2021-01-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Droga do Achtoty. Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej
Małgorzata Klunder0
Okładka ksiązki - Droga do Achtoty. Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej

A na Pamiątkowej w Poznaniu nigdy nie pada deszcz W odróżnieniu od pierwszej części sagi, która opisywała bez mała pół wieku, akcja ,,Drogi do Achtoty"...

Tadeusz od spraw zwykłych. Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej
Małgorzata Klunder0
Okładka ksiązki - Tadeusz od spraw zwykłych. Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej

A na Pamiątkowej nigdy nie pada deszcz... Bo zwykłe dni stają się niezwykłe, bo nagle stajemy się świadkami cudów... Co jeszcze można powiedzieć o głównym...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski