Czy wiesz, że na Ziemi istnieje ponad 60 tysięcy gatunków drzew? Ta niesamowita książka opowie wam o niezwykłej bioróżnorodności lasów - płuc naszej planety.
Na każdej stronie znajdziecie coś, co was zachwyci - fascynujące fakty, zaskakujące ciekawostki, piękne ilustracje. Ta wyjątkowa książka zachęci dzieci do doceniania bioróżnorodności na świecie i nauczy je, jak dbać przyrodę, by jak najdłużej cieszyć się jej bogactwem.
Wspaniały zbiór najważniejszych informacji o drzewach, autorstwa Nicoli Davies, specjalistki od literatury faktu, z pięknymi ilustracjami Lorny Scobie. To trzeci tytuł tego duetu autorskiego, po ,,Życiu na Ziemi" i ,,Magii latania".
Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2024-04-10
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 64
Tytuł oryginału: The Wonder of Trees
Każdego dnia spotykasz na swojej drodze drzewo. Idziesz dalej i nie zastanawiasz się, z jakim cudem natury masz do czynienia. Każde drzewo to odrębny, mały świat - zapewnia schronienie i pożywienie zwierzętom, wytwarza tlen, oczyszcza powietrze, a w miastach redukuje poziom hałasu. Czy wiesz, że na całej ziemi występuje aż 60 tysięcy gatunków drzew, a każde z nich jest równie ważne dla ekosystemu?
Drzewa są niezwykłe i jeśli chcesz się o tym przekonać, sięgnij po nową publikację popularnonaukową od wydawnictwa Świetlik. To przepięknie zilustrowana książka, która zabierze czytelnika w podróż od tropikalnych lasów, przez dzikie puszcze, suche i gorące lasy, aż po zaśnieżone tajgi na Alasce. Pełna wiedzy i faktów, uświadamia, jakim cudem natury są drzewa i jak bardzo są potrzebne człowiekowi do życia. Uczy, by dbać o lasy i jak najdłużej cieszyć się otaczającą nas bioróżnorodnością.
Książka zapoznaje czytelnika z dokładną budową drzewa, pokazuje różnice w budowie pni, liści kwiatów, korzeni. Znajdziecie tu też sporo ciekawostek. Na przykład o pierwszych drzewach na ziemi i o tym, dla jakich stworzeń stanowią one dom i pożywienie. Poznacie typy lasów, które występują na świecie i dowiecie się, jak drzewa potrafiły dostosować się do panujących warunków.
"Niezwykłe drzewa" plasują się na podium publikacji popularnonaukowych. To nie tylko przystępnie i mądrze podany tekst, ale też subtelne, delikatne ilustracje, które uwrażliwiają czytelnika na piękno przyrody.
Polecam!
Otwarcie tej pięknej książki przeniesie Cię do niezwykłego świata drzew, jego roślinności i mieszkańców.
Na każdym kroku będziesz dowiadywać się, z jakimi cudami natury masz do czynienia!
Każda strona to fascynujące fakty, ciekawostki i przepiękne ilustracje.
Dowiemy się takich rzeczy jak:
od kiedy drzewa istnieją, poznamy budowę pnia, zajrzymy do korzeni, poznamy zwierzęta i owady żerujące na drzewach, odbędziemy podróż po różnych rodzajach lasu poznając jego dary, a na koniec dowiemy się, jak posadzić drzewo.
Książka zabierze Cię w niezwykłą podróż, po której Twoja wiedza zostanie wzbogacona o nowe fakty, ciekawostki, i opowie Ci o niezwykłej bioróżnorodności lasów- płuc naszej planety.
"Niezwykłe drzewa" autorstwa Nicolai Davies i Lorny Scobie to trzecie dzieło tego wyjątkowego duetu. Tym razem autorki zanurzają nas w fascynującym świecie drzew ukazując ich różnorodność. Poznamy nie tylko ich strukturę, ale także różnorodne typy lasów oraz zwierzęta zamieszkujące leśne gęstwiny .
Na końcu książki znajdziemy także wskazówki dotyczące ochrony przyrody i dbania o nasze zasoby naturalne.
To wyjątkowa podróż przez leśne krajobrazy, która pozwoli nam w prosty i przyjemny sposób zgłębić tajemnice drzew. Książka zachwyca nie tylko treścią, lecz także pięknymi ilustracjami, które przyciągają uwagę czytelnika.
Nasze niebo jest pełne życia! Od nietoperzy i ptaków po pszczoły i chrząszcze - niebo nad naszymi głowami aż roi się od niesamowitych latających stworzeń...
Kolejna wystrzałowa książka autorów ,,Kupy"! Każde zwierzę ma swoje siedlisko, czyli miejsce, w którym żyje, gdzie może znaleźć pożywienie i schronienie...
Przeczytane:2024-09-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Drzewa „spotyka się (…) na każdym kontynencie oprócz Antarktydy. Są w stanie przetrwać prawie wszędzie z wyjątkiem najgorętszych obszarów pustynnych, najzimniejszych terenów okołobiegunowych i szczytów najwyższych gór”[1]. Skoro mogą żyć w tak różnych klimatach, możemy sobie tylko wyobrażać, jakie sposoby adaptacji wypracowały. Ale jednak drzewo to drzewo i pewne, łatwe do rozpoznania, cechy charakterystyczne ma. Poznajmy je trochę lepiej dzięki publikacji Nicoli Davies pt. „Niezwykłe drzewa”.
Być może kojarzycie inną książkę tej autorki „Magia latania”. Formuła jest podobna, czyli jest to zbiór krótkich informacji, natomiast zakres tematów jest – co zrozumiałe – inny. Przyjrzyjmy się im bliżej. Autorka zaczyna od przedstawienia, czym są drzewa, gdzie i od kiedy można je znaleźć. Poświęca dużo uwagi ich poszczególnym elementom jak pień, gałęzie, liście, korzenie, kora, kwiaty, szyszki. W kolejnej części mówi i o tzw. mieszkańcach drzew, czyli roślinach i zwierzętach, które żyją w ich kronach, na gałęziach, bądź pod korą. Dalej poznamy różne rodzaje lasów np. tajgę, las tropikalny, las mglisty. Nie będę ukrywać, że to moja ulubiona część. Na koniec trochę ekotreści, czyli dlaczego (i jak) warto dbać i lasy. Co ważne, każda partia zaznaczona jest oddzielnym kolorem, więc poruszanie się po publikacji jest bardzo łatwe.
Jak już wspomniałam Nicola Davies przedstawia ciekawostki o drzewach w formie krótkich, kilku zdaniowych akapitów. Każda z „chmurek” poprzedzona jest nagłówkiem, który pomaga znaleźć potrzebne informacje, ale też zaciekawia. Przykładowo, przeglądamy książkę, a tam hasło „Niedźwiedzie w okularach”. No trzeba przeczytać, o co tu chodzi. Mnie akurat zaintrygował temat „Płaszcze ognioodporne”. Od razu przystąpiłam do czytania o Mamutowcu olbrzymim, którego kora jest trudna do spalenia.
Myślę, że ta publikacja wyróżnia się tematem. Różnorakich książek o zwierzętach znajdziemy mnóstwo, natomiast flora jest nieco zaniedbywana. Jak się okazuje niesłusznie. Nic nierobiące drzewo też ma super moce, a dzięki Nicoli Davies będziecie mieli okazję je poznać.
[1] Nicol Davies, "Niezwykłe drzewa", przeł. Joanna Jagiełło, wyd. Świetlik, Białystok 2024, s. 6.