reklama

Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie

Porażające, uniwersalne w wymowie i odważne. Rozmowy z ludzmi, którzy przeszli przez piekło wojny i nie boją się mówić na głos tego, co bywa manipulowane lub niedopowiedziane. ,,Niewygodni" autorstwa Magdaleny Rigamonti - jednej z najbardziej znanych i nagradzanych polskich dziennikarek - to zapis szesnastu świadectw tych, którzy musieli zmierzyć się z powojennątraumą.

Zydówka ukrywana przez polską rodzinę. Polak niemieckiego pochodzenia, opowiadający o swojej fascynacji Hitlerem. Uratowani z Auschwitz na temat granic człowieczenstwa. Fotograf przyglądający sie powstaniu przez swój obiektyw. Człowiek, który ujawnił prawde o grobach katynskich. Ukrywajaca sie przez dwa lata w norze o dziedziczonej traumie wojennej. Sybirak, który w akcie zemsty likwidował funkcjonariuszy NKWD. Uczestnik powstania warszawskiego o ciemnych stronach bohaterskiego zrywu.

Jak rozmawiać z ludźmi o przeżyciach wojennych i nie oceniać? Nie dostosowywać do swoich wyobrażeń o ofierze i wysłuchać choćby najbardziej trudnej do zrozumienia w czasach pokoju historii? W jaki sposób przyjąć czasem niewygodną prawdę o ludzkich losach oraz wyborach? Dziennikarka Magdalena Rigamonti od wielu lat przeprowadzała rozmowy z ludźmi, którzy przetrwali wojenną pożogę. Brali w niej czynny udział jako żołnierki i żołnierze lub ukrywali się przed oprawcami. Byli świadkami zbrodni, przetrwali obóz koncentracyjny bądź starali się po prostu przeżyć. Tak powstała książka ,,Niewygodni" - zapis szesnastu wstrząsających rozmów z tymi, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą i prawdą o tym, co się wydarzyło.

Informacje dodatkowe o Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie:

Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-09-25,

... Przebaczyć to nie znaczy zapomnieć...

"Niewygodni " to zbiór wywiadów z osobami, które przeżyły piekło wojny i nie boją się o tym mówić na głos.
Nie zawsze byli odważni, nie zawsze chcieli poruszać temat tego okresu w ich życiu, ale w dobie tego co się dzieje, jak ludzie są manipulowani, a prawda zakłamywana chcą o tym mówić i mówią.
To ostatnie żywe świadectwo tego co miało miejsce i nie możemy o tym zapomnieć.
To historia Żydówki ukrywanej przez polską rodzinę, Polaka niemieckiego pochodzenia zafascynowanego niemiecką ideologią, fotografa, człowieka, który ujawnił prawdę o grobach katyńskich, o sybiraku, o uczestniku powstaną warszawskiego i o tym z czym do dnia dzisiejszego muszą się mierzyć.
O traumie, która w nich była i będzie już do końca.
Tak niewielu zostało świadków tamtych wydarzeń korzystajmy z ich wspomnień, uczmy się prawdziwego obrazu tego co wtedy się działo i jak wyglądało ludzkie życie. Każdy dzień w strachu, głodzie i obawie czy uda się przeżyć następny dzień.
W nich tkwi prawda...Korzystajcie

"Niewygodni", to kolejna książka o wojnie. Tak powiesz?
Po pierwsze, takie książki nie podlegają dyskusji. To historia, która na szczęście wydarzyła się nie za mojego życia.
Mam nadzieję, że moje dzieci nigdy nie doświadczą wojny.
Jednak w tamtych czasach, dzieciom nie było to dane, a i dzisiaj wielu dorosłych zmaga się z jej skutkami do dziś. Oni, lub ich bliscy.

I wracając do pytania, o to czy to tylko "kolejna" książka o wojnie to nic bardziej mylnego.
Od samego początku Magdalena Rigamonti poruszyła mnie i nie chciałam tracić ani minuty, aby wrócić do lektury.

Ta książka, to przykład na to, jak gloryfikacja wojny wpływa na nasze umysły. Bohaterowie tej książki natomiast pokazują drugą stronę medalu.
Poprzez rozmowy z ludźmi tamtych czasów poznajemy prawdę. O tym jak wyglądało życie i o tym, czy w obecnych czasach uważają, że nasz naród powinien zyskać tylko chwałę i współczucie. Jak postrzegają Żołnierzy Wyklętych, a jak postrzegają Powstanie Warszawskie. Czy to było bohaterstwo?
Nie brakuje tu słów kontrowersyjnych, wiele razy można powiedzieć, że bez emocji. Ale to właśnie tytułowi Niewygodni przedstawiają inny rys historyczny.

Dla mnie była to niesamowita podróż przez historię, bo wcześniej nie spotkałam się z takimi relacjami ofiar wojny. Zaskoczenie, ale i ogromna nauka, która wypływa z kart tej książki. Pozwala zrozumieć to, co obecnie dzieje się i w świecie polityki i w kreowaniu na nowo historii II wojny światowej.

Każdy z bohaterów jest inny. Każdy bez ogródek opowiada swoje życie. Jedni starają się zapomnieć, inni angażują się społecznie w mówienie prawdy. Jak to było być Niemcem i wierzyć Hitlerowi? Jak odnaleźć swoją tożsamość? Być Polakiem, Niemcem? Granice zmieniały się tak szybko. Trudno opowiedzieć się za którąś ze stron, gdy szaleje propaganda.

Jak żyć ze świadomością odkrycia na własne oczy zbrodni katyńskiej? Poinformować Niemców, walczyć o sprawiedliwość.
To całkiem inna historia II wojny światowej jaką znam. Czapki z głów dla autorki, która potrafiła rozmawiać i stworzyć dzieło, które odmienia umysły współczesnych ludzi. Uczy i zapada w pamięć. To świadectwo ludzi, którzy chcą mówić. Choć są "Niewygodni". I świat na wszelkie sposoby tuszuje wydarzenia tamtych czasów.

Na mnie zrobiła ogromne wrażenie. I Ciebie również zachęcam do lektury.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski