Niejaka Mulatka

Ocena: 4 (2 głosów)
Przepiękna baśń wyłaniająca się z typowego dla Ameryki Łacińskiej folkloru przybiera niekiedy cechy pamfletu politycznego i obyczajowego.

Barwne, fantastyczne obrazy przekształcają się wówczas - dzięki czarnemu humorowi i satyrze - w apokaliptyczną wizję losów miasta.

Informacje dodatkowe o Niejaka Mulatka:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 1977 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: b.d.
Liczba stron: 342

więcej

Kup książkę Niejaka Mulatka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Niejaka Mulatka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2017-06-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2017,
"Niejaka Mulatka" jest bez wątpienia książką specyficzną. Realizm magiczny połączony z oniryzmem potrafi momentami namieszać w głowie, aż robi się niedobrze od poziomu absurdu. Jednak nie zaprzeczam, że książka ma swój urok. Mniej więcej do połowy, do momentu dotarcia do Tierrapaulita, miasteczka czarowników, fabuła nie jest skomplikowana. Dopiero od wspomnianego Tierrapaulita robi się bardziej pogmatwana i obfitująca w takie smaczki, jak zbeszczeszczenie przemycanej w kokosach wody święconej poprzez wciśnięcie do środka kobiecych "seksów" (czyli po prostu waginy), przez które, po rozłupaniu orzecha, owa woda święcona tryskała niczym mocz. Głównymi bohaterami są Celestino Yumi, jego żona Catalina Zabala i jego kochanka Niejaka Mulatka. Postacie te przechodzą różne metamorfozy, przemieniają się w karły, olbrzymy, tracą części ciała, zmieniają imiona, a także poddają się opętaniu czy raczej użyczają ciała demonom walczącym o dominację. A wszystkie kłopoty zaczynają się od paktu zachłannego Celestina z demonem... Treść po części bazuje na tradycyjnych wierzeniach Indian, ale przede wszystkim jest tworem niezwykłej fantazji Asturiasa. Choć pada też kilka całkiem przyziemnych "złotych myśli", jak np.: "bo osoby widzi się tylko raz, gdy widzimy je po raz pierwszy. Potem już ich nie spostrzegamy ani nie patrzymy na nie więcej. Są dla nas jak niewidzialne" albo "używać życia, to po prostu żyć i tyle, nie może być w ogóle mowy o jakimś złym życiu". Chwilami lektura męcząca, ale ogólnie polecam :-)
Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Autor umiejętnie przeplata świat realny ze światem fikcyjnym (światem mitów i legend), odwołuje się do kultury latynoamerykańskiej (zwłaszcza gwatemalskiej). Mimo, iż ze względu na odmienność kulturową i owo przeplatanie się światów lektura nie należała do łatwych, to można w niej odnaleźć ciekawe rysy osobowości, czasem ironiczne spojrzenie na ludzkość, która na przestrzeni wieku nie pozbyła się swych słabości i przywar.
Link do opinii
Inne książki autora
Ludzie z kukurydzy
Miguel Angel Asturias0
Okładka ksiązki - Ludzie z kukurydzy

Publicada en 1949, HOMBRES DE MAÍZ constituye una incisiva denuncia de los devastadores efectos que el capitalismo y las grandes empresas internacionales...

Legendy gwatemalskie
Miguel Ángel Asturias0
Okładka ksiązki - Legendy gwatemalskie

„Legendy gwatemalskie” (1930) to debiut pisarski późniejszego laureata Literackiej Nagrody Nobla (1967). Są one poetycką interpretacją...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy