(Nie)święci

Ocena: 5 (1 głosów)
Dorota Żywczak to autorka dramatu (scenariusz sztuki teatralnej) o charakterze religijnym i społecznym zatytułowanego „(NIE)ŚWIĘCI”. Główną osią utworu jest szeroko rozlana dyskusja i poszukiwanie zrozumienia pomiędzy współczesną i boleśnie zagubioną młodzieżą, a świętymi kanonizowanymi. Młodzi ludzie, na przykładzie postaci Tomasza, Sary i Filipa, doświadczają odrzucenia, alkoholizmu, homoseksualnych relacji, czy uciekają się do aborcji. Święci natomiast reprezentowani są przez Mateusza Talbota, sługę Bożego, Prudencjusza Klemensa, świętą Małgorzatę z Kortony, błogosławionego Piotra Jerzego Frassati, błogosławioną Anielę Salawę, świętą Joannę Berettę Molla oraz świętego Ambrożego z Mediolanu. Za pomocą własnego ziemskiego doświadczenia grzechu, żalu i pokuty, święci potrafią odnaleźć pomost w dialogu i zrozumieniu, co zdaje się mieć zbawienny skutek i stanowić psychologiczną i duchową alternatywę dla problemów tych młodych ludzi. Autorka wielokrotnie stosuje trafne i wymowne refleksje, czym w chrześcijański dojrzały sposób podnosi poziom merytoryczny utworu. Spójrzmy choć na jeden z bardzo wielu cytatów:

„Księża są jak samoloty. Jak któryś upadnie, to trąbią o tym wszystkie media. Nie wspominając ani słowem o tych, które wciąż latają...„

Informacje dodatkowe o (Nie)święci:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-08-22
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7900-557-4
Liczba stron: 87

więcej

Kup książkę (Nie)święci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

(Nie)święci - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2016-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
A co, jeśli nie chcę być święty? Nie do każdego przemawia słowo ,,świętość". Wielu kojarzy się ona z niedoścignionymi wzorami do naśladowania, anielską cierpliwością, niepopełnianiem błędów, sztywnością, wieczną powagą i tym, że przy takich osobach na pewno nie wolno było używać brzydkich słów... Ale chwileczkę! Najpierw przypomnijmy sobie, że święci też byli ludźmi. A być człowiekiem, to - jak dobrze wiemy - miewać gorsze dni, czasem rzucać mięsem, a innym razem talerzami. Ale też: mieć poczucie humoru czy odjechane pomysły. I właśnie tacy byli też święci! Takich właśnie spotykamy w (Nie)świętych. Książka w zdecydowanie niesztywny sposób ukazuje spotkanie siódemki świętych i błogosławionych z trójką współczesnych ludzi. Wszystko ma miejsce w kawiarni o nieprzypadkowej nazwie Pod Złotym Cielcem. Współcześni ludzie, czyli Sara, Tomasz i Filip nie są zainteresowani świętością. Wszystko, co związane z Kościołem, wiarą i księżmi jest dla nich podejrzane i ma przykry zapach ciemnogrodu. Zaś bycie świętym to powaga, nuda i odmawianie sobie przyjemności. Jednak święci, których spotykają w kawiarni jakoś dziwnie nie pasują do tego opisu. Ciągle szukają powodów do śmiechu, wygłupiają się i da się z nimi pogadać o wszystkim. Coś tu nie gra... Bo (Nie)święci ukazują świętość w sposób nowatorski i oryginalny. W dramacie pojawia się wiele problemów bliskich współczesnemu człowiekowi, które okazują się być bliskie także świętym i błogosławionym. Bohaterowie ci dają się poznać od tej o wiele mniej popularnej, słabej i grzesznej strony, która czyni ich tak podobnymi do nas. Książka uświadamia czytelnikowi, że bycie świętym nie jest nudne ani zarezerwowane tylko dla wybranych. W (Nie)świętych ludzie, którzy omijają Kościół szerokim łukiem, mają okazję podzielić się swoimi wątpliwościami związanymi z wiarą. Książka więc zainteresuje nie tylko głęboko wierzących katolików, ale i tych, którzy nie identyfikują się z Kościołem katolickim.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy