(Nie)święci

Ocena: 5 (1 głosów)
Dorota Żywczak to autorka dramatu (scenariusz sztuki teatralnej) o charakterze religijnym i społecznym zatytułowanego „(NIE)ŚWIĘCI”. Główną osią utworu jest szeroko rozlana dyskusja i poszukiwanie zrozumienia pomiędzy współczesną i boleśnie zagubioną młodzieżą, a świętymi kanonizowanymi. Młodzi ludzie, na przykładzie postaci Tomasza, Sary i Filipa, doświadczają odrzucenia, alkoholizmu, homoseksualnych relacji, czy uciekają się do aborcji. Święci natomiast reprezentowani są przez Mateusza Talbota, sługę Bożego, Prudencjusza Klemensa, świętą Małgorzatę z Kortony, błogosławionego Piotra Jerzego Frassati, błogosławioną Anielę Salawę, świętą Joannę Berettę Molla oraz świętego Ambrożego z Mediolanu. Za pomocą własnego ziemskiego doświadczenia grzechu, żalu i pokuty, święci potrafią odnaleźć pomost w dialogu i zrozumieniu, co zdaje się mieć zbawienny skutek i stanowić psychologiczną i duchową alternatywę dla problemów tych młodych ludzi. Autorka wielokrotnie stosuje trafne i wymowne refleksje, czym w chrześcijański dojrzały sposób podnosi poziom merytoryczny utworu. Spójrzmy choć na jeden z bardzo wielu cytatów:

„Księża są jak samoloty. Jak któryś upadnie, to trąbią o tym wszystkie media. Nie wspominając ani słowem o tych, które wciąż latają...„

Informacje dodatkowe o (Nie)święci:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-08-22
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7900-557-4
Liczba stron: 87

więcej

Kup książkę (Nie)święci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

(Nie)święci - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2016-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
A co, jeśli nie chcę być święty? Nie do każdego przemawia słowo ,,świętość". Wielu kojarzy się ona z niedoścignionymi wzorami do naśladowania, anielską cierpliwością, niepopełnianiem błędów, sztywnością, wieczną powagą i tym, że przy takich osobach na pewno nie wolno było używać brzydkich słów... Ale chwileczkę! Najpierw przypomnijmy sobie, że święci też byli ludźmi. A być człowiekiem, to - jak dobrze wiemy - miewać gorsze dni, czasem rzucać mięsem, a innym razem talerzami. Ale też: mieć poczucie humoru czy odjechane pomysły. I właśnie tacy byli też święci! Takich właśnie spotykamy w (Nie)świętych. Książka w zdecydowanie niesztywny sposób ukazuje spotkanie siódemki świętych i błogosławionych z trójką współczesnych ludzi. Wszystko ma miejsce w kawiarni o nieprzypadkowej nazwie Pod Złotym Cielcem. Współcześni ludzie, czyli Sara, Tomasz i Filip nie są zainteresowani świętością. Wszystko, co związane z Kościołem, wiarą i księżmi jest dla nich podejrzane i ma przykry zapach ciemnogrodu. Zaś bycie świętym to powaga, nuda i odmawianie sobie przyjemności. Jednak święci, których spotykają w kawiarni jakoś dziwnie nie pasują do tego opisu. Ciągle szukają powodów do śmiechu, wygłupiają się i da się z nimi pogadać o wszystkim. Coś tu nie gra... Bo (Nie)święci ukazują świętość w sposób nowatorski i oryginalny. W dramacie pojawia się wiele problemów bliskich współczesnemu człowiekowi, które okazują się być bliskie także świętym i błogosławionym. Bohaterowie ci dają się poznać od tej o wiele mniej popularnej, słabej i grzesznej strony, która czyni ich tak podobnymi do nas. Książka uświadamia czytelnikowi, że bycie świętym nie jest nudne ani zarezerwowane tylko dla wybranych. W (Nie)świętych ludzie, którzy omijają Kościół szerokim łukiem, mają okazję podzielić się swoimi wątpliwościami związanymi z wiarą. Książka więc zainteresuje nie tylko głęboko wierzących katolików, ale i tych, którzy nie identyfikują się z Kościołem katolickim.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy