(Nie) Pożądane

Czy można wierzyć własnemu umysłowi? To pytanie, z którym zostawia czytelników zarówno
powieść „(Nie)pożądane”, jak i monodram, który zainspirował jej powstanie.
Helena i Jasmina – bohaterki powieści – to skrajnie różne osobowości. Helena mierzy się z
depresją i lękiem. Desperacko poszukuje czegoś, co sprawi, że jej egzystencja będzie bardziej
znośna. Jasmina prowadzi intensywne życie i czerpie z niego pełnymi garściami. Jest
świadoma swojej atrakcyjności i śmiało eksploruje własną seksualność. Losy dwóch tak
różnych od siebie kobiet są splecione w zaskakujący sposób. Każda z nich inaczej odbiera
świat, każda ma inne pragnienia. Podążając za pełną napięć opowieścią prowadzoną z
perspektywy obydwu bohaterek, czytelniczki i czytelnicy odkryją, że łączy je o wiele więcej niż
obsesyjna potrzeba miłości.

Informacje dodatkowe o (Nie) Pożądane:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024-06-11

Tagi: depresja romans Lęk

Kup książkę (Nie) Pożądane

(Nie) Pożądane - opinie o książce

Helena jest dziennikarką radiową, kobietą, którą dręczą koszmary, ma lęki, mierzy się z depresją. Niejednokrotnie czuje się bezradna, wyczerpana, niechciana. Jej życie jest pasmem nieszczęść, porażek, z którymi nie może sobie poradzić. Jej przeciwieństwem jest Jaśmina. Kobieta w sile wieku, znająca swoją wartość, czerpiąca z życia garściami. Chociaż są zupełnie inne, łączy ich więcej niż można by się spodziewać, a ich drogi się przecinają. Co je połączy? Czego szukają w życiu? Czy to odnajdą? Czy poradzą sobie z przeciwnościami?

Ta książka była zupełnie inna niż wszystkie i mnie tym kupiła. To nie jest kolejna historia, o której dość szybko się zapomni. To książka niosąca przekaz, poruszająca trudne tematy. Jej się nie czyta tak po prostu, ją trzeba przemyśleć, zastanowić się nie tylko nad czytaną treścią, ale również nad życiem i ludźmi, którzy nas otaczają.

Bohaterki bardzo dobrze wykreowane, wyraziste, sprawiające, że wszystko przeżywa się z nimi. Żadna z nich nie jest idealna, ale to sprawia, że są bardziej realistyczne. Obie czegoś pragną i to wręcz obsesyjnie.

„(Nie) pożądane” to książka, którą nie tylko się czyta, ale należy ją przemyśleć, zastanowić się nad treścią. Mnie się podobała i uważam, że warto ją przeczytać. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - magdalenagrzejszczyk
magdalenagrzejszczyk
Przeczytane:2024-07-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

♣️♣️♣️♣️ Recenzja ♣️♣️♣️♣️

Jarosław Mikołaj Skoczeń
Marta Bańkowska-Skoczeń " " (NIE) Pożądane "

@marta.bankowska.skoczen
@jaroslawskoczen

WYDAWNICTWO: BigMind

♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️

" Doskonale wiedziała, że i tak atak zła będzie o wiele silniejszy i wygra przynajmniej pierwszą bitwę, uderzając w nią wspólnie z szalejącym lękiem, który wkrótce rozprzestrzeni się po całym ciele..."

Historia bohaterek Heleny i Jaśminy w powieści "(Nie)pożądane" jest niezwykle fascynująca i poruszająca.. Autorzy ukazują w niej nie tylko różnice między nimi, ale także głębokie podobieństwa.. Helena, walcząca z depresją i lękiem, poszukuje ukojenia, podczas gdy Jasmina, pełna życia i pewności siebie, eksploruje swoją seksualność.. Losy tych dwóch kobiet splatają się w nieoczekiwany sposób, odsłaniając, że mimo różnych dróg, jakimi podążają, mają wiele wspólnego..

Poprzez narrację z perspektyw obydwu bohaterek czytelnicy są w stanie zgłębić ich emocje, pragnienia i relacje z otoczeniem.. To opowieść o ludzkich doświadczeniach, różnorodności i potrzebie zrozumienia siebie i innych, która skłania do refleksji nad własnymi przekonaniami i relacjami międzyludzkimi..

Styl autorów tego jest bardzo wszechstronny i wciągający.. Poprzez opisane postacie, autorzy skupiają się na psychologicznych aspektach ludzkiej natury, eksplorując głębokie emocje i różnice między bohaterkami.. Autorzy zgrabnie łączą wątki psychologiczne z napięciem fabularnym, tworząc historię, która zaskakuje i angażuje czytelników..
Ich styl pisania pozwala na subtelne ukazanie złożoności ludzkiej psychiki i relacji międzyludzkich, co sprawia, że czytelnik ma okazję zgłębić różnorodne aspekty ludzkiego doświadczenia..

Autorzy mają umiejętność kreowania głębokich postaci i skomplikowanych relacji międzyludzkich sprawia, że czytelnik czuje się zaangażowany i związany z historią..

Bohaterki, Helena i Jasmina, reprezentują skrajnie różne osobowości i sposoby postrzegania świata.. Helena zmagając się z depresją i lękiem, poszukuje ukojenia, podczas gdy Jasmina prowadzi intensywne życie, czerpiąc z niego pełnymi garściami..
Losy tych kobiet splatają się w zaskakujący sposób, ukazując, że mimo różnic, mają wiele wspólnego poza obsesyjną potrzebą miłości.. Prześledzenie ich historii z dwóch perspektyw pozwala czytelnikom odkryć głębsze związki między nimi..

To poruszająca opowieść o walce z własnymi demonami i poszukiwaniu sensu życia, która pozostawia czytelnika z refleksją nad naturą ludzkiej egzystencji..

" Zdawała sobie doskonale sprawę, ze to, co tworzyły razem, ona i Helena, nie jest całkiem normalne..."

Dwie kobiety, Helena i Jasmina, są głównymi postaciami w tekście.. Helena przeżywa ogromne cierpienie, walcząc z lękami i depresją, co prowadzi ją do rozpaczy.. Jej życie jest jak labirynt pełen bezsensu, a mimo prób leczenia, nic nie pomaga.. Z kolei Jasmina to osoba pełna życia, czerpiąca radość z atrakcyjności i seksualności, ale zaczyna coraz bardziej obawiać się przyszłości..

Helena z dnia na dzień staje się coraz bardziej zagubiona, z trudem wykonuje codzienne czynności, a rzeczywistość zaczyna się mieszać z nierzeczywistością.. Jasmina natomiast stara unikać konfrontacji z Heleną, próbując zachować równowagę w swoim życiu, ale coraz bardziej obawia się tego, co przyniesie przyszłość..

W końcu, Helena, nie mogąc znieść dalszego cierpienia, decyduje się na ostateczne rozwiązanie.. Ta decyzja rzuca cień na losy obu kobiet, ukazując ich różnice i podobieństwa w radzeniu sobie z życiowymi trudnościami..

RECENZJA

„(NIE) POŻĄDANE”

AUTOR:
Marta Bańkowska-Skoczeń
Marta i Jarosław Mikołaj Skoczeń

WYDAWNICTWO: BIGMIN
„Jedynym ciężarem była jej cierpiąca dusza, razem z rozkołysanym do granic możliwości umysłem, który mógł jej zaoferować tylko rozpacz i tęsknotę za czymś tak odległym, tak nierealnym, praktycznie nie do przypomnienia sobie spokojem”.

„(Nie) Pożądane” to intrygująca, niebanalna, głęboka, intensywna i poruszająca historia, pełna napięcia, walki z samym sobą, ze swoim umysłem, demonami, przepełniona tornadem emocji, kłębiących się w bohaterach. Historia, o skomplikowanych i często trudnych do zrozumienia myśli i ludzkiej psychiki, demaskuje jej pęknięcia i zawiłości. Ale również zobaczymy, jak trudno żyć i zmagać się z depresją, ograniczeniami, gdy chaos w głowie splątany jest z lękiem nie do wytrzymania i towarzyszy każdego dnia. Wołasz o pomoc, a nie ma znikąd pomocy, zrozumienia, a frustracja wręcz wylewa się z ciebie.
Dostajemy dwie historie, dwóch skrajne różnych kobiet, których los oplótł w nieprzewidywalny sposób i połączył nierozerwalny sposób. Fabuła dobrze skonstruowana, książka wciągająca, doskonale poprowadzona, toczy się niepospiesznie, intryguje i została dopracowana przez autorów w każdym detalu. Autorzy umiejętnie prowadzą nas przez stany osobowości bohaterek, pokazując dwa skrajne światy, daw różne oblicza i charaktery, balansują pomiędzy ich zakamarkami psychiki i dogłębnie pokazując przeżywane, emocje i ich walkę ze swoimi słabościami, a to wszystko tworzy zdumiewające połączenie.
Stopniowo odkrywamy zależności pomiędzy bohaterkami i przeszłość, która była katalizatorem do wydarzeń i stanu psychiki. Nie raz zaskoczy, ja z początku zastanawiałam się, co obie bohaterki mają ze sobą wspólnego, ponieważ autorzy prowadzą tak historię, abyśmy zagłębiali się w ich życie, poznając ich wewnętrzne cierpienia, emocje, leki, pragnienia i skrywane tajemnice, czyniąc ją z pozoru niepowiązanymi ze sobą, a jednak, jak przedzieramy się przez kartki tej historii, prawda okazuję się szokująca.
Książka dosłownie pochłania od pierwszych stron.
Autorzy mają świetny styl, i lekkość pióra, przepełniony obrazowym językiem, dzięki czemu książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie.

Historię poznajemy z perspektywy obydwu głównych bohaterek, Heleny i Jasminy, dzięki czemu możemy spojrzeć szerszym okiem na całą historię, zagłębić się idealnie w ich sytuację, zobaczyć ich myśli, przeżywane emocje i uczucia. Pozwala na zrozumienie ich wewnętrznych dylematów i obaw.

Bohaterzy świetnie wykreowani, złożone, wyraziste postacie, dojrzali, różnorodni i ale przede wszystkim autentycznie nakreślone. Ich portrety psychologiczne, genialne poprowadzone, dosłownie czujemy ich emocje, cierpienie, ból, smutek, radość.
Helenę i Jasminę tak jak wszystko je łączyło, tak też wszystko je dzieliło. Były zupełnie inne, każda oczekuje od życia czegoś innego, choć ich losy zostały, splecione w zaskakujący sposób. Helena funkcjonuje bez świadomości istnienia Jasminy, co jest intrygujące.

„Doskonale wiedziała, że i tak atak zła będzie o wiele silniejszy i wygra przynajmniej pierwszą bitwę, uderzając w nią wspólnie z szalejącym lękiem, który wkrótce rozprzestrzeni się po całym ciele”.

Helena przez lata przechodzi przez labirynt piekła, bezsensu istnienia. Jej życie naznaczone było ogromnym lękiem, depresją i zanikami pamięci. Lata leczenia, wielu wizyt u różnych terapeutów, nie przynosi skutków, a tak naprawdę utwierdziło ją, że nikt nie jest w stanie jej pomóc. Coraz trudniej jej się pracuje i wszystko przychodzi jej z wielkim wysiłkiem, zmusza się do wyjścia z domu, a i zdarza się, że nie jest w stanie wyjść z łóżka. Coraz bardziej pogubiona, toczy walkę między tym, co rzeczywiste i nierzeczywiste.
Nie mogąc, już dłużej tego wszystkiego znieś, w kroku desperacji sięga po ostateczne wyjście.

Jasmina lubiła czerpać z życia całymi garściami, bawiąc się przy tym jak najlepiej. Świadoma swojej atrakcyjności i seksualność
Starała się zorganizować swoje życie, tak aby jak najmniej wchodzić w kolizję z życiem Heleny, chociaż przychodziło jej to z coraz większym trudem. Bała się coraz bardziej o swoją przyszłość.

-Czy Helena dowie się o istnieniu Jasminy?
-Czy Helena znajdzie siłę, by walczyć o siebie?
-Czy Jasmina znajdzie drogę, aby przerwać?

Polecam.

Avatar użytkownika - zainspirowanawku
zainspirowanawku
Przeczytane:2024-07-07,

Lubicie czytać historie, które dogłębnie Was poruszają? Bo ja lubię i zaraz właśnie o jednej z nich Wam opowiem. A mianowicie o książce "(Nie) pożądane" Marty Bańkowskiej - Skoczeń i Jarosława Mikołaja Skoczeń Jest to historia dwóch kobiet, które żyją razem ale są zupełnie różne. Helena zmaga się z depresją i lękiem. Każdego dnia z uporem maniaka poszukuje czegoś, co sprawi że jej życie będzie bardziej znośne. Ból, cierpienie i dopadające ją zaniki pamięci sprawiają, że coraz bardziej nie chce już tak żyć. Jasmina natomiast to kobieta pewna siebie i swojej atrakcyjności. Z życia czerpie garściami, uwielbia kontakty intymne zarówno z kobietami jak i mężczyznami. Sprawia jej to satysfakcję i nawet jeśli bierze za to odpowiednie wynagrodzenie dla niej to żaden problem. Losy kobiet poznajemy z perspektywy obu bohaterek co jest świetnym zabiegiem by zobaczyć co każda z nich myśli i czuje. I tak namacalnie wejść w ich głowę i poznać dręczące je demony. Byłam ciekawa co tak naprawdę łączy te kobiety miłość, przyjaźń, czy może jeszcze coś innego? Ta książka porusza mocne ale za to bardzo ważne tematy. Bo tak naprawdę sami nie wiemy, czy ktoś z naszych bliskich nie zmaga się z depresją, słabościami czy innymi zaburzeniami psychiki, gdyż na co dzień mogą zakładać maski nawet przed najbliższymi. A musimy wiedzieć, że pomoc najbliższych w takich momentach jest nie tylko na wagę złota ale i życia. Książka ta porusza dogłębnie, zmusza do refleksji i spojrzenia na otaczający nas świat i ludzi z szerszej perspektywy. Polecam

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2024-07-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

"(Nie)pożądane" to historia o dwóch skrajnie różnych kobietach. Helena mierzy się z depresją i lękiem. Kobieta próbuje z tym walczyć, aby mogła żyć i odnaleźć sens życia. Jasmina to kobieta , która prowadzi bujne życie i bierze je garściami, nie patrząc na konsekwencje. Jest pewna siebie i własnej kobiecości.
Losy Heleny i Jasminy przeplatają się, a my mamy możliwość przeżywać ich emocje oraz towarzyszące im codzienne problemy.
Czy kobiety pokonują własne demony?

Autorzy stworzyli książkę, w której poruszają trudne, ale ważne tematy. Wszystko krąży wokół depresji, ludzkiej psychiki, relacji międzyludzkich, poszukiwaniu szczęścia, miłości oraz zrozumienia.
Moim zdaniem jest to potrzebna książka. Zmusza do przemyśleń, bo nigdy nie wiemy, czy ktoś nie zmaga się z depresją, czy innymi problemami.
Warto po nią sięgnąć, bo otwiera oczy na problemy osób zmagających się z takimi zaburzeniami.

Gorąco polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - monikajanowska
monikajanowska
Przeczytane:2024-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Współpraca barterowa, obyczajowa,
[Współpraca barterowa Wydawnictwo BigMind Marta i Jarosław Mikołaj Skoczeń ] "Dla Heleny ta praca oznaczała być albo nie być, a właściwie żyć albo nie żyć. Gdyby ją straciła jej świat nie miałby już żadnej podpory(...) Radio było jej całym życiem(...) Liczyli się tylko słuchacze, których próbowała zaczarować, zabrać do swojego świata, zaprosić do przeżywania tego, co widzieli na naszkicowanych jej słowami obrazach." Lubicie książki, które poruszają trudne tematy? Dwie kobiety. Dwie historie. Każda z kobiet zmaga się z własnymi demonami dręczącymi ich umysł. Helena musi się zmierzyć z depresją i obsesyjnym lękiem, który bez uprzedzenia ogarnia jej ciało nie pozwalając prawidłowo funkcjonować. Stara się od wielu lat znaleźć pomoc wśród specjalistów, jednak z marnym skutkiem. "Podejrzewali ją o schizofrenię, chorobę dwubiegunową, silną depresję i kilka innych chorób psychicznych, ale żadna nie miała takich objawów, z jakimi ona się zmagała." Jaśmina z kolei prowadzi intensywne życie, z którego stara się czerpać garściami. Jest niezwykle świadoma swojego ciała, atrakcyjności i potrzeb. W jaki sposób losy dwóch tak odmiennych kobiet są ze sobą powiązane? Wydawałoby się, że nic ich nie łączy, a jednak... (Nie)Pożądane to historia, która mnie wciągnęła od samego początku. Wbrew pozorom szybko się ją czyta. Napisana w sposób przystępny dla czytelnika, z każdą kolejną stroną wciąga nas w świat Heleny i Jaśminy. Tematy, które są poruszane nie należą do łatwych. Ludzki umysł skrywa przed nami wiele tajemnic i pomimo tego, że wiemy o nim coraz więcej, to jednak daleko nam do tego, by twierdzić, że znamy wszystkie jego sekrety. Autorzy zabierają nas w niezwykle złożoną podróż przez ludzką psychikę. Historia opowiedziana zarówno z perspektywy Heleny, jak i Jaśminy pozwala nam zagłębić się w ich problemach. I choć dość szybko zorientowałam się, w jaki sposób los obu kobiet jest od siebie zależny, to jednak ich historia ogromnie mnie poruszyła. "Cierpienie sprawiało, że czuła coraz większą niechęć do życia. Przez lata przeszła od przedsionka piekła do jego jądra. Po wielu wizytach u różnych "znakomitych" terapeutów utwierdziła się w przekonaniu, że tak naprawdę nikt nie jest jej w stanie pomóc." Jeśli macie ochotę zagłębić się w ludzki umysł. Wędrować razem z Heleną przez meandry jej lęków i obaw oraz korzystać z życia razem z Jaśminą, aby na końcu odkryć sekret ich relacji, polecam wam tą historię.
Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski