To nie jest poradnik. Rozmówcy i rozmówczynie Sucheckiej dzielą się swoimi doświadczeniami z czytelniczkami i czytelnikami, by pokazać m.in. jak radzić sobie z kryzysami i stresem, gdzie szukać pomocy i jak udzielać jej innym. Bo pierwszej pomocy psychologicznej powinno się uczyć tak, jak pierwszej pomocy przedmedycznej. Bohaterowie książki Sucheckiej opowiadają, dlaczego nie mówić innym, że "wszystko będzie dobrze" czy przekonywać, że "inni mają jeszcze gorzej". Tłumaczą, co dobrego mogą dać nam nuda i cyberhigiena, jak budować dobrą atmosferę w szkole i pozytywną samoocenę. Opowiadają, czym zajmuje się pedagog, psycholog i psychiatra.
Przede wszystkim to książka, która wzmacnia i daje nadzieje. Która pokazuje, że wiedza z zakresu zdrowia psychicznego jest podstawą dbania o siebie. Również wtedy, gdy nic złego nas nie spotyka i jesteśmy zdrowi. Rozmówczynie i rozmówcy Justyny Sucheckiej najczęściej mówią o prawie do dobrego życia dla wszystkich. Oni już wiedzą, że dla każdego człowieka oznacza to coś innego. I że każdy z nas może być ich sojusznikiem lub sojuszniczką. Trzeba tylko uzbroić się w wiedzę i... empatię. I temu służy ta książka.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 224
Młodzi, odważni, zaangażowani, wytrwali! Udowadniają, że nie trzeba czekać, żeby zmienić świat. Piotrek narysował robota z tyłu zeszytu...
Pierwsza tak kompleksowa, empatyczna i merytoryczna książka opowiadająca o młodych i ich świecie. Pokolenie Z, czyli… pokolenie zmiany! Do pokolenia...
Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Bardzo dobra pozycja skierowana do nastolatków i osób dorosłych. Zawiera cenne i konkretne wskazówki jak pomóc osobie doświadczającej kryzysu zdrowia psychicznego. Zawiera również wiele historii osób, które doświadczyły kryzysu zdrowia psychicznego- jak sobie z tą sytuacją radziły, jak wyglądała ich droga ku zdrowieniu. To cenne historie normalizujące myślenie o świecie, nie jesteśmy sami z trudnościami psychicznymi, wokół nas jest wiele ludzi, którzy doświadczali lub właśnie doświadczają czegoś podobnego i żyją najlepiej jak mogą. Są studentami i studentkami pedagogiki, psychologii, ekonomii. Po przeczytaniu tych historii towarzyszy mi myśl, że doświadczenie trudności w sferze psychicznej nie umniejsza naszej wartości ... Najcenniejsze są dla mnie dwie historie, mężczyzny, który opisuje doświadczanie świata mając ADHD i osób ze spektrum autyzmu. Książka może być dobrym prezentem dla nastolatka doświadczającego trudności psychicznych, dla osoby zastanawiającej się nad studiami na kierunku psychologia, dla specjalistów (psychologów, pedagogów, psychiatrów) by lepiej spojrzeć na świat z perspektywy pacjenta i dla każdego zainteresowanego :)