reklama

Nawet jeśli wszystko się skończy

Ludzkie dramaty w obliczu katastrofy klimatycznej. Wciągający i poruszający ekothriller!

W książce staram się zadawać pytania o los człowieka w świecie, który gwałtownie traci równowagę. Jak się zachowasz, gdy kryzys zapuka do twoich drzwi? Jaka jest twoja odpowiedzialność? Wobec przyszłych pokoleń? Wobec społeczeństwa? Twojej rodziny? Siebie samego? Siebie samej?

Nawet jeśli wszystko się skończy skupia się w istocie wokół wielkiego dylematu kryzysu klimatycznego: ludzie mają tylko jedną planetę, ale każdy człowiek ma tylko jedno życie. Co chcesz z nim zrobić? -- Jens Lilestrand

Kolejne ciepłe lato, kolejna historyczna fala upałów. Jednak tym razem życie Didrika i jego rodziny radykalnie się zmienia. Rozległe obszary północnej Szwecji ogarniają pożary, miasta i wsie są ewakuowane, rodziny gubią się w chaosie, jaki powstaje, a planowana podróż do Tajlandii staje się płonnym marzeniem.

Informacje dodatkowe o Nawet jeśli wszystko się skończy:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-01-18
Tytuł oryginału: Även om allt tar slut

Tagi: Beletrystyka - problematyka ekologiczna

Kup książkę Nawet jeśli wszystko się skończy

Nawet jeśli wszystko się skończy - opinie o książce

Avatar użytkownika - goszaczyta
goszaczyta
Przeczytane:2023-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

W powieści postapokaliptycznej „Nawet jeśli wszystko się skończy” autor nieokiełznanymi siłami natury doświadcza mieszkańców Szwecji zmuszonych do zmierzenia się ze skutkami katastrofy klimatycznej.

Nawet gdy wszystko się skończy skupia się w istocie wokół wielkiego dylematu kryzysu klimatycznego: ludzie mają tylko jedną planetę, ale każdy człowiek ma tylko jedno życie.

Narracja książki prowadzona jest z perspektywy czworga bohaterów. Autor ujawnia tym skrajnie odmienne zachowania w obliczu zagrożenia życia. Ukazuje jak człowiek potrafi być egoistyczny, myśląc tylko o uratowaniu siebie samego. Autor z premedytacją postanowił zagrać na emocjach czytelnika, serwując nam mocny skok adrenaliny.

Zapewniam, że książka „Nawet jeśli wszystko się skończy” wciągnie was na długie godziny i zapewni trochę niepokoju i strachu. Autor poprzez zachowanie bohaterów nie narzuca, która postawa jest właściwa dając możliwość własnych przemyśleń. Ciekawość nie pozwoli wam odłożyć jej na bok. Także, jeśli lubicie takie historie z dreszczykiem niepokoju, to z pewnością zainteresuje was ten tytuł.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jens Liljestrand w swojej książce ,,Nawet jeśli wszystko się skończy" pomaga zrozumieć temat zmian klimatycznych, który od lat zaprząta społeczeństwo. I jest to tytuł, który każdy powinien przeczytać - to głos podzielony na cztery punkty widzenia dotyczące problemu zmian klimatycznych, który uświadamia nie tylko istotę problemu i tego, co ze sobą niesie, ale i przygląda się zachowaniu człowieka w sytuacji kryzysowej. Taką jest tu pożar lasów, który pewnego lata nawiedza Szwecję. Część bohaterów narażona jest na niego bezpośrednio, część obserwuje sytuację z daleka. Mamy tu ojca i męża, który od lat głośno mówił o skutkach globalnego ocieplenia. Mamy młodą dziewczynę influencerkę, która na pierwszy miejscu stawia samą siebie. Mamy młodego chłopaka, który wraz ze swoim bogatym ojcem przygląda się tej sytuacji ukryty bezpiecznie na jachcie. I mamy młode pokolenie - 14latkę, która jest świadoma, że to, czego teraz doświadcza, to dopiero początek... Każda z tym postaci, z tych narratorów, wykreowana jest rewelacyjnie, z dużą empatią, mimo tak różnego podejścia, każdego z nich rozumiemy doskonale. Akcja toczy się różnym tempem - zaczyna się bardzo szybko, od sytuacji bezpośredniego zagrożenia, później coraz bardziej zwalnia, dając czas na własną refleksję. Książka pisana jest długimi zdaniami, które dodatkowo nadają lekturze odczucie pośpiechu, tak że przy pierwszej części momentami nawet nie ma czasu na oddech. Oczywiście głównym tematem powieści jest uświadomienie tego, co niosą ze sobą zmiany klimatyczne - temat omówiony jest szeroko, z różnych punktów widzenia i z uczuciem. Bo co tak naprawdę jest ważniejsze - życie planety czy życie jednostki? Szczerze polecam ten tytuł!

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski