Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góry do wyzwolenia

Ocena: 4.17 (6 głosów)

Nanga Parbat. To na tej górze blisko pół wieku temu Reinhold Messner stracił brata lub, jak twierdzą inni, poświęcił jego życie, by przejść do historii. To tu Hermann Buhl, pierwszy zdobywca szczytu, w 1953 roku wspiął się na wierzchołek na amfetaminowym speedzie. Tutaj 19 lat wcześniej, podczas ekspedycji, nad bazą której powiewała nazistowska flaga, w kilka tygodni śmierć poniosło aż dziesięć osób. Adolfowi Schlagintweitowi, który w połowie XIX wieku jako pierwszy opisał Nangę, ucięto głowę. Nie ma miejsca, gdzie kontrowersje i ciemne strony himalaizmu byłoby widać lepiej.

To było największe górskie wydarzenie ostatnich lat: zimowe wejście na przedostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik - Nanga Parbat. Dokonali tego jako pierwsi Simone Moro, Alex Txikon, Ali Sadpara. Ale zanim im się udało, trwał szalony wyścig, kto pierwszy wedrze się na Nagą Górę. Brali w nim udział przede wszystkim Polacy. Finałowy sezon serialu pt. ,,Nanga Parbat zimą" śledzili z obozów po dwóch stronach szczytu dwaj dziennikarze i podróżnicy Dominik Szczepański (,,Na oceanie nie ma ciszy") i Piotr Tomza (,,Afryka Nowaka"). Dzięki nim możemy zajrzeć za kulisy wyścigu na szczyt i podglądać z bliska jego głównych bohaterów, m.in. Simone Moro, Adama Bieleckiego, Tomasza Mackiewicza i Marka Klonowskiego. To książka, która jak żadna inna pokazuje z bliska codzienność himalajskich wypraw. Odziera ją przy okazji z mitów i fałszywych prawd.

Nanga jest wielka i zawsze była areną wielkich wydarzeń. Heroiczne i tragiczne wyprawy z lat 30., samotny atak Hermanna Buhla, polskie wyprawy zimowe. Stała się też symbolem tego, jak zmienia się himalaizm. Na Nandze ścierały się różne filozofie, typy mentalności, Wschód z Zachodem. Fascynująca mieszanka. Historia tej góry pokazuje, jak kruchą istotą jest człowiek, ale i jak wspaniałą. Nanga pozwala zobaczyć to wszystko uderzająco wyraźnie. Prawdziwe wartości, prawdziwy alpinizm - pomimo kłamstw i krętactw. Tak bardzo ludzkich.

Denis Urubko, w latach 2000-2009 zdobył Koronę Himalajów i Karakorum nie korzystając z dodatkowego tlenu, pierwszy człowiek zimą na Makalu i Gaszerbrumie II

Informacje dodatkowe o Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góry do wyzwolenia:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-09-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788326823879
Liczba stron: 320

więcej

Kup książkę Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góry do wyzwolenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góry do wyzwolenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2021-01-06, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 26 książek 2021, 26 książek 2020,

Interesujaca ksiązka, przenosi nas do bazy a w sumie to nawet do baz pod ośmiotysięcznik długo niezdobyty zimą - Nanga Parbat. Ekipy próbujące jako pierwsi zdobyć szczyt, różne sposoby, mentalność a jednak współny cel. 

Link do opinii

Co tak naprawdę pcha wspinaczy na szczyt Nanga Parbat? “Ego wielkie jak ta góra”.  


Próba wniknięcia do hermetycznego świata wspinaczy powiodła się połowicznie. Autorzy starali się uchwycić ulotność chwil w górach, przekraczanie własnych barier, ucieczkę od codzienności i wreszcie zawoalowaną rywalizację. Poznajemy różne aspiracje wspinaczy ich marzenia i nadzieje. Książce jednak brakuje wyważenia między reporterską zdawkością, a przesadną egzaltacją światkiem himalaistów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - arcytwory
arcytwory
Przeczytane:2018-06-00, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane przez A.,

To właśnie tam wielki Reinhold Messner stracił brata. Pierwszy zdobywca zdobył ją na amfetaminowym speedzie. A pierwszemu człowiekowi, który ją opisał ucięto głowę.
„Nanga Parbat”. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” ma dwóch autorów. Dominik Szczepański i Piotr Tomza są dziennikarzami, którzy wybrali się pod Nangę w celu obserwowania zespołów, które wyruszyły tam zimą 2016 roku. Spotykamy więc Simone Moro, Muhammada Ali, Eli Revol, Czapkinsa, Kudłatego czy Adama Bieleckiego.
Zmagania obserwujemy z dwóch stron góry – Rupal i Diamir. 
Rupal zdominowało „Nanga Dream – Justice for All”, a po drugiej stronie spotkały się aż cztery zespoły. Piotr Tomza spędził czas z pierwszym zespołem. Opisywał ich jako grupę wyluzowanych idealistów, którzy nie mają zbyt wielkiego górskiego doświadczenia i tak w sumie to nawet nie są sportowcami. Nanga jest ich marzeniem. I według mnie tę część czyta się szybko, ale jest po prostu niezbyt ciekawa. Z kolei Diamir (poza Tomkiem Mackiewiczem) to strona sportowców i górskich profesjonalistów. Szczere rozmowy z himalaistami „na gorąco”, które wieńczy historyczny sukces, czyli zimowe zdobycie Nangi. Sam Simone Moro powiedział, że jest szczęśliwy, że zwyciężył sport, zasady i trening, a nie picie, palenie i narkotyki. 
Były jednak momenty, które czytało mi się co najmniej dziwnie. Spora część reportażu poświęcona jest Tomkowi Mackiewiczowi. Mówił, że sezon 2016 jest jego ostatnim na Nandze. W wielu wypowiedziach pojawiała się myśl, że nie uwolni się od góry, która przyciąga go jak magnes. W tym roku spróbował ponownie. Tym razem po raz ostatni.
Jest to nietypowa książka z kanonu literatury górskiej. Jest napisana przez dziennikarzy, czyta się ją bardzo dobrze i szybko (szczególnie Diamir!), ale nie jest to książka podróżnicza. Nie jest też typową relacją himalaisty o przejściu z bazy do bazy, aklimatyzacji czy sprzęcie. Książkę polecam dla każdego, kto zadaje sobie pytanie: po co oni to robią? Po co narażają swoje życie dla tych kilku minut na szczycie?

Link do opinii
Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2017-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam, książki 2017,
Avatar użytkownika - MsSelene
MsSelene
Przeczytane:2020-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Książki o tematyce górskiej,
Inne książki autora
Afryka Nowaka, czyli rowerem i pieszo po śladach sztafetą
Piotr Tomza0
Okładka ksiązki - Afryka Nowaka, czyli rowerem i pieszo po śladach sztafetą

Kazimierz Nowak w latach 1931–1936 odbył samotną podróż po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ kontynentu. Przemierzył...

Afryka Nowaka
Piotr Tomza0
Okładka ksiązki - Afryka Nowaka

Rekonstrukcja niezwykłej wyprawy z lat 30-tych. Reportaż z przebiegu trwającej ponad dwa lata sztafetowej wyprawy blisko 100 osób śladami Kazimierza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy