Nakarmić kamień

Ocena: 4 (2 głosów)
Nakarmić kamień to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, "zatrzymanych" w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.

Informacje dodatkowe o Nakarmić kamień:

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2015-06-19
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788365125026
Liczba stron: 56

więcej

Kup książkę Nakarmić kamień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nakarmić kamień - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-10-21, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Nie jest to jakoś szczególnie zła książka, choć brak jej świeżości, a Autorce niejeden raz zdarzyło się zabełkotać czy opakować w poetyckie sreberko nieświeży frazes, sądząc, że gdy ukryje datę ważności, nikogo od tego brzuch nie rozboli. Dało się wyłuskać z tego tomiku kilka bardziej udanych zdań i spostrzeżeń, ale trzeba było grzebać głęboko pośród sztywnych i nie zawsze lotnych fraz. Jeśli książka miała pełnić funkcję terapeutyczną i Autorka chciała w ten sposób przepracować dziecięce traumy, miała do tego święte prawo, ale nagrodzenie tej książki to fatalna decyzja, zwłaszcza, że konkurencja prezentowała bardzo wysoki poziom, a niektóre znakomite pozycje, jak choćby "Mała zagłada" nie dotarły nawet do finału. To był jeden z tych werdyktów, po których człowiek wątpi w sens przyznawania nagród oraz w ich wartość i z przygnębieniem spoglądając w okno zastanawia się czy z jego inteligencją i wrażliwością, jest coś nie tak, czy może to świat bywa niepoczytalny. Dla niewprawnego pióra proza poetycka to pułapka, bo łatwo popaść w śmieszność, coelhizmy i pustosłowie. Bronka balansuje na granicy grafomaństwa i choć ostatecznie w nie nie popada, uparcie trzyma się konwencji zbudowanej na niedopowiedzeniu i tajemnicy, a czyni to z widocznym wysiłkiem, przez co czytelnik (miast poddać się tej z mozołem budowanej aurze) zastanawia się, czy Autorce czasem nie brakowało pomysłu i czy nie wyczerpała już siebie w tych paru zdawkowych i spiętych tekstach, za którymi czai się... NIC? Utwory Bronki, choć poprawne, na "wyższej" półce leżeć nie powinny, bo tylko rozczarują i zirytują tych, którzy najczęściej sięgają tam ręką.
Link do opinii

Podobno ten krótki tomik wierszy/opowiadań Bronki Nowickiej albo się kocha, albo nienawidzi. 

Ja bezwątpienia należę do tych, których ta cieniutka książeczka oczarowała. Bo oto mamy kilkanaście krótkich utworów-dziwnych, niezrozumiałych, specyficznych, które nie dają wyboru. „Czytelniku, zastanów się" - krzyczą i nie pozwalają gnać przez tę książkę. Wymagają, aby się zatrzymać. 

Bronka Nowicka mnie zafascynowała i sprawiła, że otworzyłam oczy ze zdumienia. Niejednokrotnie musiałam czytać pojedyncze „rozdziały" kilkakrotnie, aby ułożyć sobie to wszystko w głowie. Mimo że książka jest cieniutka, ja czytałam ją powoli, delektując się. 

To na pewno nie jest utwór dla wszystkich. Być może bardziej zaciekawi tych, którzy uwielbiają metafory, ukryte znaczenia i specyficzne podejście do tematu. Być może bardziej poruszy tych, którzy nie stąpają twardo po ziemi. 

Mówię „być może", bo niczego nie mogę być pewna.

Link do opinii
Inne książki autora
Kodeks Pomylonych
Bronka Nowicka0
Okładka ksiązki - Kodeks Pomylonych

Kiedyś Pomyleni mieli miasta obsiane ze wszystkich stron lękiem. Wschodził szybko, był łatwy w uprawie, czernił się i odstraszał Normalnych. Bali się wchodzić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy