Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski

Ocena: 4 (1 głosów)

Publikacja poświęcona jest dziejom królewskich dzieci pochodzących ze związków pozamałżeńskich - to właśnie ich określano mianem bastardów.

Ich sytuacja prawna i faktyczna kształtowała się różnie, w zależności od okresu historycznego i stanowiska Kościoła katolickiego. W czasach monarchii wczesnopiastowskiej, mimo pozornego liberalizmu, starano się w różny sposób usunąć bastardów poza nawias społeczeństwa, a przynajmniej utrudniać im życie. Prowadziło to niejednokrotnie do dramatycznych wydarzeń. Przykładem są losy Zbigniewa, przyrodniego brata Bolesława Krzywoustego, czy Bezpryma - syna Bolesława Chrobrego.

Ten ostatni, nie mogąc w żaden inny sposób osiągnąć ważnej pozycji w państwie, jako pierwszy w historii doprowadził do antypolskiego sojuszu Rusi Kijowskiej z cesarzem niemieckim. W późniejszych czasach, tak jak w okresie panowania Zygmunta Starego i królowej Bony, wszystkie dzieci traktowano jednakowo, były również zabezpieczane materialnie. Sobór trydencki radykalnie zmienił sytuację bastardów, starano się wykluczyć ich poza nawias społeczeństwa, jakby byli zakałami rodu. Trudne i dramatyczne losy spotkały jednego z dwóch synów pozamałżeńskich króla Władysława IV Wazy, Aleksandra Kostkę Napierskiego. Na szczęście echa soboru trydenckiego powoli odchodziły w niepamięć, a wiek XVIII stał się czasem wyjątkowo liberalnym. Do dobrego tonu należało posiadanie co najmniej jednej kochanki, a zostanie królewską metresą było powodem do chwały i dumy. W związku z tym bastardzi zaczęli być należycie traktowani. O tym świadczą historie życia Stanisława Grabowskiego, syna króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Elżbiety Grabowskiej.

Informacje dodatkowe o Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311123076
Liczba stron: 160
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-09-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Bohaterami książki są: Bezprym (syn Bolesława Chrobrego), Zbigniew (brat Bolesława Krzywoustego), Aleksander Leon Kostka Napierski i Władysław Konstanty de Vasenau (synowie króla Władysława IV Wazy), Stanisław Grabowski (syn króla Stanisława Augusta Poniatowskiego) i Aleksander Walewski (syn Napoleona i pani Walewskiej). Większość z nich to postacie raczej tragiczne, dla których bycie nieślubnym dzieckiem władcy okazało się brzemieniem. Wyjątkiem jest tutaj Aleksander Walewski, który dzięki talentom dyplomatycznym i nie tylko zrobił wspaniałą karierę, a z jego zdaniem liczono się we Francji, w Anglii i Italii, miał nawet poważanie u królowej Wiktorii. Zdecydowanie lepiej wykorzystał swoje dziedzictwo niż prawowity syn Napoleona.
Książka napisana przystępnym językiem. Najbardziej podobał mi się rozdział o Aleksandrze Walewskim. Polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Wojny kozackie. Od Zbaraża do ugody perejasławskiej
Romuald Romański0
Okładka ksiązki - Wojny kozackie. Od Zbaraża do ugody perejasławskiej

Publikacja jest kontynuacją wydanej w 1999 r. książki Kozaczyzna. Romuald Romański stara się wyjaśnić, jak to się stało, że potężne państwo polsko-litewskie...

Błędy wojenne polskich dowódców
Romuald Romański0
Okładka ksiązki - Błędy wojenne polskich dowódców

Dlaczego, stojąca u szczytu potęgi Rzeczpospolita szlachecka doznała upokarzających porażek w walce z buntującymi się Kozakami Bohdana Chmielnickiego,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy