Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda

Ocena: 6 (1 głosów)

CZYM JEST VIA FERRATA

W życiu miłośników górskich szlaków przychodzi taki moment, kiedy przemierzanie Beskidów to za mało, a Tatry są zbyt ciasne... Wędrowanie już trochę nudzi, a wspinanie nie fascynuje. Wtedy zaczyna się poszukiwanie nowych możliwości i prędzej czy później natrafia się na via ferraty.

Dzięki nim turyści mogą korzystać z uroków górskich szlaków, a jednocześnie zdobywać wysokie, niedostępne wierzchołki Alp czy Dolomitów.

Przy tym nie muszą się wspinać i przechodzić specjalistycznych, długich szkoleń z zakresu asekuracji.

Czym właściwie jest via ferrata? W języku włoskim oznacza żelazną drogę, żelazną perć. Via ferrata pozostaje w sferze szlaku górskiego, ale jest ubezpieczona, to znaczy, że trudniejsze jej fragmenty wyposażono w linę poręczową do asekuracji. A ile jest tych fragmentów? Czasem cała droga wymaga asekuracji, a czasem tylko jej odcinek.

Na początek wystarczy wiedzieć, że via ferraty są dostępne niemal dla każdego, kto nie ma lęku przed ekspozycją, kocha górskie krajobrazy oraz ma sportowe zacięcie. Popularność tego rodzaju sportu wzrasta i z roku na rok przybywa miłośników "żelaznych dróg".

JEZIORO GARDA - FERRATOWY RAJ

Północna część jeziora Garda, otoczona Południowymi Alpami Wapiennymi, to mekka wspinaczkowa, niemal raj dla miłośników górskich aktywności. Jezioro położone jest w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem. Rejon górski rozciąga się na północy, wzdłuż doliny rzeki Sarche. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wspinacz, miłośnik gór, rowerów, sportów wodnych, jak również spacerowicz lubujący się w krętych, starych uliczkach miast.

Krajobraz jest tutaj spektakularny - urokliwe miasteczka oraz lazurowa tafla jeziora, która znajduje się na wysokości zaledwie 65 m n.p.m., łączy się z alpejskimi szczytami sięgającymi ponad 2000 m. Monti del Garda, których najwyższym szczytem jest Monte Cadria (2254 m n.p.m.), fascynują różnorodnością krajobrazu. Zbocza gór porasta śródziemnomorska roślinność, ale w większości są to kilkusetmetrowe wapienne ściany, które skrywają drogi wspinaczkowe i via ferraty.

Rejon oferuje żelazne drogi o różnych trudnościach - od bardzo łatwych po skrajnie trudne. Od sportowych krótkich ferrat, po górskie, całodniowe wyprawy. Różnorodność i dostępność dróg sprawiają, że jest to miejsce dobre zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Sprzyja
również rodzinom z dziećmi.

Łagodny klimat rejonu jeziora Garda czyni go dostępnym niemal przez cały rok. Najlepszą porą na chodzenie po tutejszych via ferratach jest wczesna wiosna (kwiecień, maj) i jesień (wrzesień, październik). Śnieg występuje tylko na kopułach szczytowych, dlatego większość ferrat jest dostępna dla ruchu turystycznego również zimą. Latem panują tu dość wysokie temperatury - nawet powyżej 30 stopni C. Jednak i przy takiej pogodzie można ruszać na niektóre tutejsze szlaki, które są ocienione drzewami, poprowadzone wąwozami lub leżą wysoko w górach.

Każda z opisanych w tym przewodniku via ferrat ma swój urok i dostarcza wspaniałych wrażeń. Nie sposób wskazać tej najpiękniejszej. Każdy zachwyca się czymś innym. Dla jednych znaczenie ma krajobraz, dla kogoś innego trudność ferraty, a dla jeszcze innych sama droga.

 


 

 

Informacje dodatkowe o Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda:

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2020-07-01
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788328365452
Liczba stron: 224

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda - opinie o książce

Góry to jeden z najpiękniejszych krajobrazów, zdecydowanie wyglądają imponująco czy to od dołu, czy też ze szczytu, jedni ludzie lubią sobie tylko na nie popatrzeć, inni chcą wejść na jakiś niski szczyt, ale są też tacy, dla których wspinaczka górska to życiowa pasja i pomimo niebezpieczeństwa zaliczają coraz to większe szczyty.
Podobno nad Jeziorem Garda są najpiękniejsze ferraty, co prawda ja na żywo ich nie widziałam, ale po przeczytaniu tej książki czuje jakbym już tam była i je podziwiała. W środku książki można znaleźć osiemnaście szlaków oraz ferrat, na które można wejść, każda propozycja zawiera wskazówki takie jak trudność, czas podejścia oraz czy są one przyjazne dzieciom. Dopełnieniem tego jest dokładny opis oraz ogrom zdjęć, które pozwolą osobom, które chcą się wspinać świetnie się do tego przygotować. W książce jest również opis, czym w ogóle te via ferraty są, ich historie oraz nawet sprawy związane z dojazdem, oraz wyżywieniem, gdyby ktoś zdecydował się tam pojechać, po przeczytaniu zdecydowanie nic już na wyjeździe nie zaskoczy turysty, a gdy o czymś zapomni, zawsze może do książki powrócić, jest ona cienka, więc łatwo zmieści się do bagażu. Niesamowite jest to, że ta pozycja jest dla każdego, dla osób, które planują tam podróż, ale też dla tych osób, które nigdy tam nie pojadą, bo dzięki przeczytaniu tego przewodnika można poczuć się tak, jakby się tam było i to wszystko widziało na żywo.
Mało które książki mają tak cudowne fotografie, które tak dobrze oddają piękno ukazanych miejsc, przeglądając tę, rozmarzyłam się na tyle, że aż zapragnęłam wakacji i tych pięknych widoków na żywo, niektóre zapierają dech w piersiach, a na pewno nigdy bym takich nie zobaczyła, ponieważ nie wspięłabym się aż tak wysoko. Ten przewodnik został świetnie skonstruowany, każdy rozdział zaczyna się tak samo, łatwo się w tym wszystkim odnaleźć i do tego ma wszystkie potrzebne informacje, nic zbędnego co nie jest nam do niczego potrzebne. Cudownie jest móc sięgnąć po taką książkę i choć na chwilę przenieść się w myślach w tak piękne miejsca, które znajdują się na świecie.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy