„Na samym dnie” to najsłynniejsza książka Güntera Wallraffa, najbardziej radykalnego przedstawiciela dziennikarstwa uczestniczącego na świecie.
Na jej podstawie autor zrealizował głośny film dokumentalny o tym samym tytule („Ganz Unten”, 1986).
Książka została przełożona na 38 języków, w samych Niemczech osiągnęła milionowe naklady – miała tam dotąd 21 wydań. To historia tureckiego gastarbaitera Alego, w którego wciela się Wallraff, i jego niewolniczej pracy m.in. w hucie Thyssena, w elektrowni atomowej, na budowie, w instytucie badawczym, testującym leki.
W „Na samym dnie” reporter obnażył grzechy niemieckiego społeczeństwa: zachłanność, obłudę, gotowość do naruszania kodeksów prawa i ludzkiej solidarności, powszechną pogardę dla obcych, chamstwo, skłonność do klasowej i rasowej segregacji, sentyment do czasów nazizmu. I społeczeństwo uważnie go wysłuchało. Bo był swój. A jak by zareagowało, gdyby podobną książkę napisał Ali, Abdullah lub Karim? (ze wstępu Lidii Ostałowskiej).
Książka w przekładzie Ryszarda Turczyna ukazała się w Polsce w 1988 roku. Wznawiana jest teraz w roku 25-lecia polskiej transformacji ustrojowej. Znamy już smak kapitalizmu – przyniósł nam satysfakcję, ale i sporo rozczarowań. Teraz – jak pisze Ostałowska we wstępie – lepiej rozumiemy „Na samym dnie” i Güntera Wallraffa.
Wydanie zostało wzbogacone dokumentalnymi fotografiami, które pokazują Alego przy pracy. I opatrzone tekstami znakomitych dziennikarzy „Gazety Wyborczej”: wstępem Lidii Ostałowskiej, posłowiem Bartosza T. Wielińskiego i wywiadem z Günterem Wallraffem przeprowadzonym przez Katarzynę Bielas, co pozwoliło przybliżyć osobę i twórczość tego geniusza reportażu wcieleniowego, a także pokazać uwarunkowania jego pracy.
Informacje dodatkowe o Na samym dnie:
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2014-04-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
978-83-268-1317-7
Liczba stron: 296
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,