Na brzegu Jarynia

Ocena: 5 (1 głosów)

Kondratiew odwołując się do miejscowych podań i legend, czerpiąc z mitologii słowiańskiej, stworzył wyjątkowy literacki pomnik kresu epoki wierzeń.



Powieść demonologiczna Na brzegu Jarynia (1930) to studium rzeczywistości doszczętnie zmiatanej przez rewolucję. Pod warstwą barwnej fabuły, antropomorfizującej bożki i bóstwa zamieszkujące okolice Horynia-Jarynia, kryje się lęk przed nadejściem nowych czasów. W opowieści, podobnie jak w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa, rozgrywa się dramat XX wieku, w którym nawet diabeł przestał być straszny.

Polskiemu czytelnikowi proza Kondratiewa może przypominać niekiedy poezję Bolesława Leśmiana. W polskim przekładzie starano się zachować charakterystyczny dla autora język.
 

Informacje dodatkowe o Na brzegu Jarynia:

Wydawnictwo: Borussia
Data wydania: 2014 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788389233783
Liczba stron: 228
Tytuł oryginału: Na beregah Jaryni
Język oryginału: rosyjski
Tłumaczenie: Halyna Dubyk

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Na brzegu Jarynia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Na brzegu Jarynia - opinie o książce

Książka wydana w 1930, pomimo upływu lat, nadal zachwyca i skłania do refleksji. Nie udało mi się jej zdobyć po polsku, dlatego też przeczytałam po rosyjsku 😉 Już po skończeniu czytania otrzymałam informację z wydawnictwa, że jest dostępna. Gdybyście chcieli – szukajcie bezpośrednio w wydawnictwie.

Przepięknie napisana (takiego opisu wiosny nie czytałam nigdy nigdzie!) historia pełna legend i podań, mitologicznych stworów, rusałek, wiedźm, biesów. Znajdziecie tu przepis na niewidzialność, na eliksir miłości i kilka innych, przy czym niektóre przyprawiają o szybsze bicie serca…

Warto zwrócić uwagę na czas, w jakim powstał utwór, wtedy łatwiej spojrzeć na tę powieść jak na symbol nadchodzących zmian, strach przed nadciągającą rewolucją. Skojarzenia z Bułhakowem nasuwają się same – całkiem słusznie, zresztą.

Bardzo polecam wszystkim lubiącym motyw wsi w literaturze, fanom mitologii słowiańskiej i wierzeń ludowych. Doskonale się czyta!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy