Myślne miraże

Po debiutanckim tomiku wierszy "Romans z sobą" (2013)jest to druga książka poetycka krakowskiej Autorki. Wiersze zebrane w tomiku należą do gatunku liryki refleksyjnej. Koncentrują się wokół problematyki szeroko rozumianych relacji człowieka i przyrody, traktują o ciszy, obrazach, dźwiękach i zapachach natury. Drugim ważnym motywem jest miłość, innym - samotność. Wiersze wyróżniają się pięknym, subtelnym językiem i pomimo poruszanej złożonej problematyki filozoficznej, napisane są w sposób jasny i przystępny. Tomik ilustrowany pięknymi kolorowymi grafikami Piotra Karczewskiego - syna Autorki.

Informacje dodatkowe o Myślne miraże:

Wydawnictwo: Miniatura
Data wydania: 2015-01-14
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7606-611-0

Kup książkę Myślne miraże

Myślne miraże - opinie o książce

Avatar użytkownika - Zaczytanywksiazk
Zaczytanywksiazk
Przeczytane:2015-03-14, Przeczytałem,

Staram się częściej sięgać po poezję, gdyż w paru słowach oddaje ona to, co niektóre książki. Nie rozumiem ludzi, którzy stronią od liryki. Przecież jest to podróż pomiędzy przeżyciami wewnętrznymi, przekazywanymi (przeważnie) wypowiedziami monologicznymi.

Tomik zadedykowany jest słowami: Tym, którzy kochają poezję i tym, którym blisko, by ją pokochać.

Dzieło zawiera czterdzieści cztery pełnych obrazów, melodii i słów wierszy. Jednym z nich jest Nic nie oddaję. Autorka w prosty sposób stara przekazać się nam, że nie powinno odpłacać się nienawiścią na nienawiść. Jest to jeden z moich ulubionych wierszy, gdyż cechuje go prostota oraz głębokie przesłanie.

Za serce daję serce,
za miłość daję miłość,
za nienawiść –
nic nie oddaję.

Innym wartym uwagi utworem jest Chwila. Mówi on o tym, że nic nie trwa wiecznie, że nasze życie jest jedną wielką niewiadomą.

Nie pamiętam wczoraj,
nie wiem jakie będzie jutro,
ale wiem,
że jestem tutaj
tylko na chwilę

Wiersz Rozmalowane usta należy do moich najbardziej ulubionych. Przekaz jest prosty: młodość ma się raz w życiu i powinno się je cenić. Nie można pozwolić, aby przyjemności młodzieńczego życia uciekły nam między palcami. Pamiętajmy, nic nie trwa wiecznie, a szczególnie dzieciństwo.

W zamkniętej przestrzeni
własnych przyjemności
po cichutku odchodzi.

Autorka pisze o rzeczach trudnych. Nie pozostawia czytelnika smutnego, pozbawiając go poczucia humoru. Myślne miraże kończą się optymistycznym akcentem, podnoszącym na duchu i wyrażającym wiarę w człowieka, dając nadzieję.

Za możliwość przeczytania tomiku dziękuję Elizie Segiet.

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-03-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Myślne miraże to drugi tomik poezji autorki, zawierający czterdzieści trzy wiersze. Po Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej można śmiało powiedzieć, że pani Eliza wyrasta na twórczynię miniatury poetyckiej. Jej wiersze są bardzo oszczędne w słowach, ale posiadają silny emocjonalny przekaz. W ogrodach milczenia słowa dźwięczą ciszą (...) Niech te słowa poetki będą najważniejszą i najlepszą ilustracją jej sensualnych wierszy: W poezji dałam cząstkę siebie, mając nadzieję, że w moich iluzorycznych przedstawieniach, w mojej czasoprzestrzeni ktoś odnajdzie samego siebie - na swój sposób własny świat - zrozumiany i doznawany świat, świat przeżyć i marzeń, ale też swój wiersz, swój bliski wiersz. Jeżeli choć jeden będzie dla kogoś inspiracją do zastanowienia się nad światem i czasem - to będzie znaczyć, że naprawdę nie zmarnowałam tego ostatniego.* Wypiękniała miłością Ubrała swoje uczucia w muzykę (...) W Romansie z sobą Eliza Segiet napisała w jednym z wierszy: obraz zaczyna się od kropki, wiersz od słowa (...) i mam wrażenie, że właśnie słowo jest tutaj najważniejsze. Słowo ma niesamowitą siłę, niesie ze sobą obietnicę i nadzieję. Więcej na - http://monweg.blog.onet.pl/2015/03/04/myslne-miraze-miniatury-poetyckie/
Prześwity
Eliza Segiet0
Okładka ksiązki - Prześwity

Debiutancki monodram autorki dwóch tomików poetyckich - "Romans z sobą" i "Myślne miraże". Zagadkowa opowieść o miłości. Uczucie, które połączyło Karinę...

Tandem
Eliza Segiet0