Myślenie w edukacji

Ocena: 3 (1 głosów)

Publikacja dla pedagogów, nauczycieli, edukatorów, studentów pedagogiki i innych kierunków humanistyczno-społecznych, badaczy edukacji, filozofów – dla wszystkich zainteresowanych sposobami postępowania umożliwiającymi uczniom na wszystkich poziomach kształcenia stanie się ludźmi bardziej refleksyjnymi, rozumniejszymi i rozsądniejszymi. Lipman nie tylko przedstawia podstawy rzemiosła myślenia i sądzenia, ale pokazuje również, jak podstawowe narzędzie ukierunkowywania edukacji na myślenie – wspólnotę dociekania – można wykorzystać do zmniejszenia przemocy w klasie szkolnej i udoskonalenia kształcenia dzieci z grup ryzyka. Dla praktyki pedagogicznej cenne są zwłaszcza przykłady naturalnych sytuacji szkolnych (instruktażowe dialogi, cytowane pytania). Mogą one dostarczyć nauczycielom ogólnych wskazówek, w jaki sposób konstruował własną praktykę edukacyjną ukierunkowaną na myślenie.

Informacje dodatkowe o Myślenie w edukacji:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 9788382205954
Liczba stron: 366

Tagi: myślenie krytyczne edukacja dydaktyka

więcej

Kup książkę Myślenie w edukacji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Myślenie w edukacji - opinie o książce

Staram się systematycznie wzbogacać wiedzę w zakresie edukacji, ale nie stronię też od tematów zupełnie mi obcych. Tym razem zdecydowałam się na publikację Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, po którego książki sięgałam już kilka razy i muszę przyznać, że mam dobre doświadczenia, jeśli chodzi o wcześniejsze pozycje (zupełnie obcym zagadnieniem był dla mnie branding, a mimo tego książkę o takim tytule wspominam jako interesującą). "Myślenie w edukacji" w moim odbiorze wypadło znacznie słabiej. Może wynika to z tego, że za dużo tu nacisku na filozofię, a za mało możliwości praktycznego wykorzystania zawartych treści.

Na kartach książki wyraźnie było zaznaczone, że niezwykle ważne jest otwarcie nauczycieli, pedagogów, edukatorów i pozostałych odbiorców na aspekt filozoficzny. Byłam pełna zapału, by od razu zacząć wykorzystywać to, co przeczytam. Tym bardziej, że jestem zdania, iż uważność i krytyczne podejście do bombardujących nas (mam tu na myśli wszystkich ludzi - również młodych ludzi - nie, żebym była przesadnie stara...) z każdej strony - często z resztą sprzecznych - informacji, to sprawa niezwykłej wagi. Na szczęście coraz więcej osób dostrzega ten problem, choć sporo jest również takich, którzy wybierają tę wygodniejszą dla siebie "prawdę" oraz sposób załatwiania spraw.

Jeśli chodzi o moje wrażenia to z przykrością muszę stwierdzić, że mimo szczerych chęci i otwarcia na kolejne doświadczenia, aspekt filozoficzny zdecydowanie mnie przerósł. Miałam wrażenie, że informacje gdzieś tak sobie krążą po kolejnych stronach, a ja wciąż nie odnajdywałam tego, na co mogłabym konkretnie zwrócić uwagę. Może to wynika z tego, że dla mnie najważniejszy jest aspekt praktyczny. Jestem za to bardzo ciekawa wspomnianych w książce zajęć z filozofii dla dzieci i chętnie sama wzięłabym w takich udział, bo może zwyczajnie brak mi podstaw (rok historii filozofii na moich ścisłych studiach pomijam, bo strasznie mnie wynudził - najwidoczniej z tego nie wyrosłam).

Jest jeszcze pewna rzecz na którą od razu zwróciłam uwagę - strony w książce są zapisane w ok. 3/4 - z boku jest zostawiony spory niezadrukowany pas. Naiwnie szukałam dodatkowych ważnych, ciekawych... jakichkolwiek informacji. Miałam nadzieję, że został przeznaczony na coś istotnego. Niestety. Okazało się, że najprawdopodobniej przyczyną tego było zamieszczenie w publikacji raptem kilku tabelek itp.

Z bólem przyznaję, że lekturę odkładam na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jak dla mnie - zdecydowanie zbyt dużo słów, a za mało treści.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy