Podręcznik przygotowany przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę to pierwsze w Polsce tak kompleksowe wydawnictwo poświęcone muzyce góralskiej. Składają się na nie 3 tomy: ,,Garść teorii", ,,Zapis palcowy" i ,,Zapis nutowy" oraz nagrania, z którymi osoby pragnące zgłębić tajniki muzyki góralskiej powinny się osłuchiwać.
Krzysztof Trebunia-Tutka zebrał pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie drogą ustną i ze swej natury niezapisywalne. Dzięki temu bogata tradycja góralszczyzny zyskuje nowe życie. Podręcznik jest przeznaczony zarówno dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z muzyką góralską, jak i już obeznanych z tym obszarem muzyki tradycyjnej, a także dla wielbicieli kultury góralskiej. Na szczególną uwagę zasługuje autorski zapis melodii - tak zwany zapis palcowy - będący próbą przeniesienia dźwięków na system chwytów i oznaczeń wykonawczych. Autor przystępnie wyjaśnia także niuanse kultury góralskiej, przybliża jej historię i sylwetki jej najważniejszych twórców. Publikacja zawiera praktyczne wskazówki dotyczące chwytów, trzymania instrumentu i smyczka oraz interpretacji melodii. ,,Nuty" są podzielone na 10 grup, a każda pieśń ma swój odpowiednik w zapisie palcowym i nutowym. Jest to też swoista antologia najważniejszych i najpiękniejszych melodii i śpiewek góralskich, nieraz już zapomnianych bądź rzadko wykonywanych.
Piękna oprawa graficzna jest przełożeniem zrębów tradycji góralskich na nowoczesną myśl projektową. Wykorzystanie wysokiej jakości płótna i nici zapewnia komfort korzystania z poszczególnych tomów, jak również jest gwarancją trwałości. Tak jak trwała jest tradycja.
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Data wydania: 2021-04-23
Kategoria: Muzyka, film
ISBN:
Liczba stron: 728
Język oryginału: polski
Chcę przeczytać,