Mrożek. Striptiz neurotyka

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Mrożek jest jak Chudy, bohater jego minipowieści „Ucieczka na południe": „Widuje się go zawsze po przeciwnej stronie ulicy, po drugiej stronie rzeki, za zakrętem, obok, nigdy tuż”. Jak się do niego zbliżyć? Chociażby przez ludzi, którzy odcisnęli na nim piętno swojej osobowości, uczuć, inteligencji. A także przez miejsca, które zatrzymały go na chwilę w jego życiu wiecznego emigranta.

„Striptiz neurotyka” Małgorzaty I. Niemczyńskiej, pierwsza wydana po śmierci Sławomira Mrożka poświęcona mu książka-portret, to błyskotliwie napisany i świetnie udokumentowany atlas konstelacji, w której autor „Policji”, „Krawca” czy „Rzeźni” zajmuje miejsce centralne, a wokół niego krąży mnóstwo innych planet, księżyców i gwiazd.

Są wśród nich m.in.: Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Jan Błoński, Adam Włodek; są kobiety, obie żony pisarza - malarka Maria Obremba i Meksykanka Susana Osorio Rosas oraz Beata Mikołajko, terapeutka, która pomagała Mrożkowi wyjść z afazji. Autorka opisuje również mniej znane epizody z biografii Mrożka, m.in. jego przygody z kinem, a także zawartość IPN-owskiej teczki pisarza.

„Striptiz neurotyka” kończy wywiad z bohaterem książki, jeden z ostatnich, jakiego udzielił. To mocny zapis odchodzenia pisarza, który - jak się zdaje - zdążył rozstrzygnąć spór o samego siebie wiedziony przez Sławomira Mrożka z Mrożkiem Sławomirem.

Informacje dodatkowe o Mrożek. Striptiz neurotyka:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-10-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-268-1276-7
Liczba stron: 296

więcej

Kup książkę Mrożek. Striptiz neurotyka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mrożek. Striptiz neurotyka - opinie o książce

Zacznę od tego, że wydanie jest piękne, wzbogacone mnóstwem rysunków Mrożka, zdjęć, wycinków z gazet, rękopisów. Zamieszczono tu nawet jego świadectwo szkolne. Nie jest to kompletna biografia pisarza, a jej zarys, okraszony anegdotami. Kluczem do tej opowieści są miejsca i osoby związane z życiem Mrożka. Dla mnie najciekawszy okazał się fragment dotyczący Gombrowicza, największym zaś zaskoczeniem reportaż Mrożka z budowy Nowej Huty. Autorka porusza również trudne tematy w życiu pisarza: wojny i choroby. Całość napisana przystępnym językiem, bez dłużyzn i pustosłowia. Autorka wydaje się być obiektywna -- nie pisze "na kolanach" ale z szacunkiem do swojego bohatera. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mafia
mafia
Przeczytane:2018-12-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Inne książki autora
Borys albo jeden dzień lata
Małgorzata I. Niemczyńska0
Okładka ksiązki - Borys albo jeden dzień lata

Brawurowy debiut powieściowy autorki Mrożka. Striptizu neurotyka Kiedy Izaak wraca do swojego zagraconego mieszkania, niespodziewanie zastaje w nim totalną...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy