Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd

Ocena: 4.4 (5 głosów)

Czy mózg można wytrenować? Czy potrafimy uaktywnić jego części, których zazwyczaj nie używamy? Jak właściwie działa mózg? Kaja Nordengen w przyjazny, humorystyczny sposób odkrywa tajemnice tego niezwykłego narządu.

Twój mózg sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. To on umożliwia ci komunikację z innymi ludźmi - od prostej wymiany zdań do rozumienia ironii i czytania między wierszami. Dzięki mózgowi mamy uczucia i osobowość. Mózg pamięta wydarzenia z dzieciństwa, uczy się, zakochuje i interpretuje skomplikowane wzory. Ale ten sam mózg nagradza uzależnienie i może namówić cię do podjęcia złych decyzji.

Kaję Nordengen mózg fascynował zawsze. Badania nad komunikacją między komórkami nerwowymi w mózgu prowadziła równolegle ze studiami medycznymi. Odkąd obroniła pracę doktorską, dzieli się swoim zachwytem nad mózgiem, prowadząc wykłady i szkolenia. W książce opowiada o tym, jak działa mózg - tajemniczy narząd, który jest tobą.

Książka o mózgu podbiła serca Norwegów, od wielu tygodni gości na najwyższych pozycjach list bestsellerów. Prawa do przekładu nabyły wydawnictwa z kilkunastu krajów.

Kaja Nordengen (ur. 1987) jest lekarzem specjalizującym się w neurologii oraz wykładowcą na Uniwersytecie w Oslo.

Informacje dodatkowe o Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2018-01-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788365780843
Liczba stron: 240
Tytuł oryginału: Hjernen Er Stjernen

więcej

Kup książkę Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd - opinie o książce

Bardzo fajna i przyjemna książka, skierowana raczej do ludzi, którzy nie są specjalistami w neurobiologii. Wyjaśnia ona między innymi, jak nasz mózg działa, daje odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, a także podane przez nią zagadnienia mogą skłonić do pewnej refleksji i postanowienia zmiany pewnych aspektów swojego życia. Uważam, że Kaja Nordengen prowadzi bardzo płynną i łatwą w odbiorze narracje, bardzo dobrą dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z książkami naukowymi i popularnonaukowymi. Niemniej jednak mam parę zastrzeżeń co do polskiego wydania. Nie wiem, jak zostało to rozwiązane w innych krajach, czy po prostu na taką formę zdecydowała się autorka, ale nie spodobała mi się rzecz związana z rysunkami. Pomimo że są one bardzo czytelne i pomocne przy interpretacji treści są one podpisywana na zasadzie numerowania i kiedy autorka mówi o jakiejś treści i chce odwołać się do rysunku, już wcześniej dodanego, pisze jego numer, zamiast strony, na której się znajduje. Utrudnia to trochę czytanie, ale myślę, że nie jest to aż tak ogromny problem. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo polecam tę książkę, szczególnie lajkom i uważam, że nie trzeba być pasjonatem neurobiologii, aby przeczytać ją z zainteresowaniem. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2022-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Bardzo ciekawa książka. Dużo konkretnych informacji o tym, jak działa mózg. Przeczytamy m.in. o tym, która część mózgu odpowiada za konkretne funkcje oraz jak uszkodzenia danej części mózgu wpływają na nasze funkcjonowanie. Jest tu też dużo ciekawych informacji, które mogą okazać się przydatne na co dzień. Jak poprawić pamięć? Skąd się bierze demencja? Jak walczyć z prokrastynacją? Znajdziemy tu również wartościowe informacje o nałogach, nawykach żywieniowych i wielu innych kwestiach. Warto przeczytać!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2019-11-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019,

Bardzo polecam dla laików, jako zawierającą najważniejsze podstawy z neurobiologii. Wszystko jest jasno napisane, wytłumaczone, do tego zilustrowane. Aktualna(!) wiedza na temat budowy i funkcji mózgu jest poukładana tematycznie. Jeśli ktoś miał wątpliwości czym się różni synapsa od aksonu albo dlaczego inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny są skuteczne w leczeniu niektórych rodzajów depresji, to książka ta owe wątpliwości rozwieje. Są tu opisane mechanizmy uzależnień, jest wytłumaczenie jak na drodze ewolucji wykształciły się skłonności do spożywania produktów słodkich oraz słonych, a znajomość tego typu mechanizmów pomaga nad nimi zapanować. Autorka podkreśla, że każda emocja, myśl mają odzwierciedlenie w anatomii, czyli są niejako fizyczne. Dowiadujemy się na ile i w jaki sposób możemy na mózg wpływać, a tym samym co możemy w sobie zmienić. Przedstawione są determinanty kształtowania się połączeń i aktywności w mózgu, opisana jest ważna rola mieliny, czym się różni istota biała od istoty szarej. Poznajemy przebieg chorób neurodegeneracyjnych oraz ich anatomiczne przyczyny (np. odkładanie się pewnego rodzaju białka w chorobie Alzheimera). Autorka do opisów funkcji płatów mózgowych dołącza opisy przypadków, co prawda są one w większości znane, bo przytaczane w prawie każdej książce o podobnej tematyce, ale całość dobrze współgra.

Link do opinii
Avatar użytkownika - pawel_okulewicz
pawel_okulewicz
Przeczytane:2018-08-05, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018,
Avatar użytkownika - ania19880
ania19880
Przeczytane:2018-06-20, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy