Holenderska odpowiedź na Millennium Stiega Larssona
To nie tylko brawurowy thriller z polityczną międzynarodową intrygą i bohaterką jak „dziewczyna z tatuażem”– niebezpieczną, wrażliwą i nieodgadnioną, ale i intrygująca opowieść o utraconej miłości i zaprzepaszczonych ideałach.
Tom 1 Trylogii Hartlandzkiej
Na ciele ma blizny. Potrafi zabić jednym ciosem. Lecz wciąż pamięta smak niewinności. Niewinności, która umarła dawno temu, jak prawie wszystkie jej wspomnienia. Pozostały blizny, jedyne namacalne przypomnienie o tym, co straciła...
Dziennikarka i mistrzyni sztuk walki Farah Hafez odgrodziła się pancerzem od przeszłości. Ale wszystko zmienia jedno słowo, które słyszy w amsterdamskim szpitalu. Powtarza je ranny chłopiec. Tylko Farah je rozumie. I domyśla się, że małego Afgańczyka spotkało coś o wiele bardziej przerażającego niż potrącenie przez samochód…
Rozpoczyna śledztwo. Pomaga jej Paul Chapelle, korespondent w Johannesburgu.
Kiedyś bawili się jako dzieci w ogrodzie motyli w Kabulu…
Teraz dochodzenie wciągnie ich w szaleństwo zbrodni: od Amsterdamu po Afganistan, RPA, Indonezję i Rosję. Wszędzie czyha na nich śmierć i piętno ich własnej przeszłości. Po tej niebezpiecznej podróży ich życie już nigdy nie będzie takie samo…
„Niesłychanie bogata powieść, w której wątki polityczne i społeczne genialnie łączą się z osobistymi wątkami głównych bohaterów, nigdzie nie popadając w schematyzm”.
z uzasadnienia jury holenderskiej nagrody Schaduwprijs dla najlepszego debiutu w kategorii thriller
„Ambitny thriller z filmową akcją o międzynarodowym rozmachu i skomplikowaną mieszanką zdarzeń: od handlu dziećmi po nadużycia władzy i ogólnoświatowe siatki przestępcze”. „DE LIMBURGER”
WALTER LUCIUS (pseudonim literacki Waltera Goverde – holenderskiego scenarzysty, reżysera teatralnego i producenta telewizyjnego) światowy rozgłos zdobył thrillerem Motyl i burza. W roku 2013 powieść została wyróżniona prestiżową holenderską nagrodą Schaduwprijs.
W 2016 zagraniczni wydawcy przypuścili szturm na autora.
Prawa do publikacji Motyla i burzy kupiono w 10 krajach. We Francji książka zdobyła nominację do nagrody Prix du Polar, w Belgii – do Diamanten Kogel. Producenci filmowi są zainteresowani ekranizacją.
Informacje dodatkowe o Motyl i burza:
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2017-06-20
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
978-83-241-6325-0
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: De vlinder en de storm
Język oryginału: holenderski
Tłumaczenie: Ryszard Turczyn
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2017-07-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
„Motyl i burza” to pierwsza część trylogii Waltera Luciusa. Oryginalny tytuł brzmi „De vlinder en de storm”, co zostało dość nieporadnie przetłumaczone u nas na motyla i burzę. Od samego początku ten tytuł wywoływał we mnie sprzeczne emocje. Zupełnie mi do niczego nie pasował. Ale jak pomyślicie, że to jednak motyl w burzy lub motyl pośród burzy, to wszystko nabiera sensu.
Co dla mnie było minusem tej książki? Wplątanie w to wszystkoWalentina Ławrowa. Dopóki nie było o nim wzmianki, choć były sygnały o rosyjskich poszlakach, to fabularnie wszystko zapinało się naprawdę spójnie. A dodanie rosyjskiego oligarchy jakoś zupełnie mi tutaj nie pasuje. Owszem, Lucius napisał fabułę tak, aby to wszystko miało wspólny motyw i dzięki temu sens. Nie umniejsza to faktu, że czytając tę książkę miałam wrażenie dodania Ławrowa na siłę. „Motyl i burza” był i tak świetny bez tego motywu i mógł podążyć w zupełnie innym kierunku.
Nawiązanie do Stiega Larssona jest dość udane, aczkolwiek ciężko porównać typowo skandynawskie klimaty z przedstawionymi w „Motylu i burzy” holenderskimi wydarzeniami. Podobieństwa to niewątpliwie dobrze i wiarygodnie opisane śledztwo dziennikarskie i tajemniczość bohaterów. Celny chwyt marketingowy, bo fanów Stiega jest na świecie naprawdę wielu.
Całość recenzji na zukoteka.blox.pl