Moja walka. Tom 3

Ocena: 4.4 (5 głosów)

Knausgard zachwyca. Po raz trzeci!

 

Norwegia, początek lat 70. Czteroosobowa rodzina -- matka, ojciec i dwóch chłopców -- przenosi się na południe kraju. Nowy dom, nowe otoczenie. Dzieci są małe, a rodzice młodzi, życie stoi przed nimi otworem. Do czasu. W pewnym momencie ich przyszłość zostaje określona z góry. Kto lub co wyznacza ich drogę?

 

Moja walka. Księga 3  to książka, w której Karl Ove Knausgard powraca do czasów dzieciństwa. Okresu, w którym sukcesy dają najwięcej satysfakcji, porażki bolą najdotkliwiej, a każda próba odpowiedzi na pytanie ,,kim jestem?" nie daje wystraczającej satysfakcji. Dla autora i głównego bohatera to czas przeplatania się codziennej beztroski z przerażającym lękiem. Matczynej miłości z okrucieństwem ojca.

 

Po tym jak w pierwszej części Karl Ove szokował naturalistycznym spojrzeniem na alkoholizm i śmierć, a w drugim tomie z bezwzględną szczerością pisał o ojcostwie i małżeństwie, Knausgard zachwyca po raz trzeci. Powieść ta to półmetek współczesnego fenomenu wydawniczego. Przed polskimi czytelnikami jeszcze trzy kolejne części, ale -- jak pisał Krzysztof Varga na łamach ,,Gazety Wyborczej" -- co będzie potem, jak sobie poradzimy, gdy skończymy lekturę szóstego, ostatniego tomu?

Informacje dodatkowe o Moja walka. Tom 3:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-11-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308060384
Liczba stron: 564

więcej

Kup książkę Moja walka. Tom 3

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Moja walka. Tom 3 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2016-12-01, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek, Mam,
W trzeciej części w sposób bardzo dokładny poznajemy dzieciństwo Karl Ove Knausgarda. Czytając książkę miałem wrażenie, że Norweg opisał w niej wszystkie wspomnienia, które pamiętał z czasu dzieciństwa, nie oszczędzając sobie nawet tych jego fragmentów, które bolą najbardziej i których opisywanie z pewnością było dla niego rozdrapywaniem zagojonych dawno ran. Fantastycznie opowiada o fascynujących dziecięcych przygodach, których nieodłącznym elementem jest surowy norweski klimat i otaczająca przyroda. W długie jesienne i zimowe wieczory Karl Ove wraz z kolegami przeszukuje okolice osiedla, gdzie mieszka. Obserwuje z niesamowitą fascynacją jakiej przemianie ulegają jego odchody pozostawione w lesie, odnajduje na wysypisku śmieci stare pisma pornograficzne, które z wypiekami na twarzy przegląda wraz z kumplem oraz prowadzi najdziwniejsze eksperymenty wkładając siusiaka do szyjki znalezionej pustej butelki. Lata dzieciństwa to nie tylko zadziwiające przygody z kolegami i koleżankami, które coraz częściej zajmują miejsce w rozmyślaniach Karla Ove, ale też relacje rodzinne z czułą, wyrozumiałą i opiekuńczą mamą, starszym o kilka lat bratem, który wprowadza go w świat muzyki oraz z apodyktycznym ojcem. W tej części powieści odnalazłem odpowiedzi na pytania o rodzaj relacji autora z ojcem, których nie rozumiałem czytając pierwszy tom fascynującej prozy Knausgarda. Okazało się, że ojciec mimo, że nie używał zbyt często przemocy fizycznej wobec synów, był dla nich tyranem, którego rozpoznawane przez Karla Ove kroki w domu budziły grozę w dziecięcych umysłach braci. Paraliżujący strach przed ojcem powodował, iż kilkuletni chłopiec był w stanie zjeść na śniadanie w obecności taty płatki z całkowicie skwaśniałym mlekiem, tylko dlatego żeby nie zdenerwować ojca, a zagubienia na basenie jednej skarpetki powodowało, iż powrót do domu na myśl o reakcji rodzica stawał się istnym horrorem.
Link do opinii

Książka przenosi czytelnika do lat dzieciństwa autora, ukazując życie z perspektywy chłopca dojrzewającego w małej norweskiej miejscowości. Ta część jest bardziej nostalgiczna, pełna subtelnych obserwacji codzienności i pierwszych doświadczeń, które ukształtowały jego osobowość. Knausg?rd mistrzowsko oddaje dziecięcą wrażliwość i niepewność, a także napięcie związane z autorytarnym ojcem. Powieść urzeka prostotą i uniwersalnością wspomnień, czyniąc z niej ciepły, ale i refleksyjny powrót do początków życia. To kolejna szczera i angażująca część tej niezwykłej autobiograficznej serii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 2, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2016-08-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek w 2016 r., Mam,
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-05-31, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki, Mam,
Inne książki autora
Jesień
Karl Ove Knausgard0
Okładka ksiązki - Jesień

Jest ciepła sierpniowa noc, schyłek lata i zarazem początek niezwykłej znajomości. Ona ma przyjść na świat za sześć miesięcy. On ma już troje dzieci, żonę...

Moja walka. Tom 1
Karl Ove Knausgard0
Okładka ksiązki - Moja walka. Tom 1

Moja walka -- precyzyjna, wciągająca  i bardzo mocna.   Autobiograficzna powieść, w której rzeczywistość przeraża bardziej niż najmroczniejsze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy