Moja historia futbolu. Tom 2 Polska

Ocena: 6 (1 głosów)

Kto i gdzie strzelił pierwszą bramkę w historii polskiej piłki? Gdzie reprezentacja rozegrała najwięcej meczów? Na jakim polskim stadionie Stevie Wonder jeździł meleksem? Który selekcjoner grał w jednej drużynie z George'em Bestem? Gdzie przebywał Łukasz Piszczek, kiedy otrzymał od Leo Beenhakkera powołanie na Euro 2008? W czym Robert Lewandowski jest lepszy od Zbigniewa Bońka?

Odpowiedzi na te i setki innych pytań znajdują się wewnątrz tej niezwykłej książki. Jej autor, Stefan Szczepłek, jest związany z polską piłką od ponad pół wieku. Najpierw jako piłkarz małego klubu z peryferii Warszawy, a od ponad 40 lat jako dziennikarz. Oglądał w tym czasie większość historycznych meczów reprezentacji, pucharowe spotkania Legii, Górnika, Widzewa. Rozmawiał z ich bohaterami, był kolegą piłkarzy wielkiej drużyny Kazimierza Górskiego.

Z tych obejrzanych i rozegranych meczów,  tysięcy rozmów i setek podróży Stefan Szczepłek wybrał to, co jego zdaniem jest w polskim futbolu najważniejsze i najciekawsze. Wraz z grafikiem Bogdanem Kucem stworzył przewodnik historyczny i zarazem album pełen unikatowych zdjęć i skanów, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. W tej książce nie ma dwóch jednakowych stron. Jest w niej to, czego nie w ma internecie: emocje, szum trybun, zapach szatni.

Drugi tom Mojej historii futbolu to idealna propozycja dla każdego kibica przed zbliżającym się Euro 2016 we Francji. Turniejem, podczas którego reprezentacja Polski Adama Nawałki dopisze do historii naszej piłki kolejny rozdział. Oby równie piękny jak opisane w książce sukcesy sprzed lat.

***

Jak mało kto pisze o naszej wspólnej miłości. Mam pierwsze wydanie tej książki. Po przeczytaniu byłem pewien, że sięgnę również po kolejne - wersję znacznie rozszerzoną. Bo to autor, do którego mam bezgraniczne zaufanie, a jego historia futbolu jest moją historią futbolu!

- Andrzej Strejlau

Stefan Szczepłek to wybitna postać dziennikarstwa sportowego. Wszystko, co napisze, czyta się z ogromną przyjemnością. W przypadku drugiego tomu Mojej historii futbolu, odnoszącej się do świata polskiej piłki nożnej, nie może być inaczej. To wspaniała i wartościowa lektura, którą gorąco polecam każdemu.

- Maciej Iwański, TVP Sport

Stefan Szczepłek od pół wieku przygląda się z bliska polskiemu futbolowi, był naocznym świadkiem jego największych sukcesów. Zna wszystkich piłkarzy i trenerów, grał z nami w piłkę, pił kawę. Ma wyjątkowe prawo i kompetencje, żeby napisać książkę taką jak ta.

- Władysław Żmuda, 91-krotny reprezentant Polski, czterokrotny uczestnik mistrzostw świata

Brazylijczycy, Niemcy i Włosi na pewno mają bogatszą historię futbolu niż Polacy. W jednym nie mogą się z nami równać - Stefan Szczepłek nie jest Niemcem, Włochem, a nawet Brazylijczykiem (choć twierdzi, że w duszy jest).

- Piotr Żelazny, ,,Rzeczpospolita", Kopalnia - sztuka futbolu

Autor w gronie kolegów dziennikarzy czasami powtarza: ,,Jestem prostym redaktorem piłkarskim". Chwalebna skromność Stefana Szczepłka. Jednego z największych erudytów i pasjonatów futbolu, jakich mam zaszczyt znać.

- Janusz Basałaj, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Mediów PZPN

Czytelniku, rozsiądź się wygodnie i daj się ponieść podróży przez historię polskiej piłki z najlepszym z przewodników.

- Joanna Wiśniowska, Your Sport Blog

***

Stefan Szczepłek (1949) - dziennikarz z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem. Pracował w ,,Sztandarze Młodych", tygodniku ,,Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP, ,,Życiu Warszawy", a obecnie pisze dla ,,Rzeczpospolitej". Korespondent prasowy i telewizyjny na sześciu mundialach, siedmiu mistrzostwach Europy i kilkunastu finałach europejskich pucharów. Autor i współautor kilkudziesięciu książek o futbolu. Laureat nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca ,,Złotego Pióra" Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego PKOl za całokształt twórczości w zakresie publicystyki sportowej. Jest również pierwszym laureatem nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego Grand Press 2015.

Informacje dodatkowe o Moja historia futbolu. Tom 2 Polska:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2016-03-16
Kategoria: Sport
ISBN: 9788379245093
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Moja historia futbolu. Tom 2 Polska

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Moja historia futbolu. Tom 2 Polska - opinie o książce

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2017-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jak zaklasyfikować literacko tę książkę? Z pewnością nie da się jej objąć w jednoznaczne ramy gatunkowe. Jest bowiem zarówno przewodnikiem, jak i albumem, pamiętnikiem, dziennikiem. Wszystko to natomiast umiejętnie osadzone w realiach historycznych zdarzeń kraju. Znajdziemy tu - jak przystało na album - mnóstwo zdjęć. Są one same w sobie niesamowicie wymowne, a dodatkowo jeszcze opatrzone wyczerpującym opisem. Autor, wydarzenia opisuje jak najbardziej subiektywnie - bo w końcu to "jego" historia futbolu. Treść jest poprowadzona rzetelnie, do tego stopnia, że czytelnik nie ma niedosytu i niewyjaśnionych pytań. Tytuły rozdziałów nie są oczywiste, ale tak sformułowane, że odbiorca ma ochotę na dalszą lekturę. Na końcu zaś - co jest dość nietypowe - mamy autobiografię samego autora. I to zupełnie pokaźną, ale wkomponowaną w całość treści tak dobrze, że stanowi nierozerwalną część książki. Zachęcam do sięgnięcia po ten przewodnik, dziennik historyczny, album - WARTO! Dlaczego? Futbol został tu przedstawiony - co oczywiste - jako dyscyplina sportowa. I wokół tego oscyluje treść. Jednakże nie tylko. Piłka nożna odsłania się również jako część życia towarzyskiego - ze wszystkimi emocjami i relacjami międzyludzkimi i między dziejowymi. Przeczytawszy całość zauważymy ewolucję piłki nożnej, rozwój klubów sportowych i stadionów. W Moją historię futbolu wplecionych jest wiele ciekawostek i informacji związanych z polską piłką nożną od pierwszych klubów na Kresach Wschodnich (około 1903 r.) do czasów nam współczesnych. Niewiele osób - nawet z grona fanów piłki nożnej - wie o II Zlocie Sokoła i słynnym golu Chomickiego. O tym, jak "Kuplety futbolisty" śpiewane były na melodię "Przybieżeli do Betlejem". Wrócimy do czasów, kiedy to w grudniu 1919 r. narodził się w Warszawie PZPN. Staniemy oko w oko ze słynnymi "nożycami Pelégo". Poza tym cofniemy się w czasie do pierwszych mistrzostw Polski ze zwycięstwem Cracovii. Poznamy życiorysy "dawnych" zawodników - np. Tadeusz Synowiec: Cracovia, Zdzisław Styczeń: Cracovia, czy Jan Loth II: Polonia Warszawa. Przebrniemy przez igrzyska w Sztokholmie w 1912 roku, igrzyska olimpijskie w Monachium - 1972, Wembley - 1973, mistrzostwa świata w RFN - 1974, mundial w Hiszpanii - 1982 i wiele, wiele innych, aby poznać smak zwycięstwa 2:1 w meczu z Irlandią w 2015 r. i otworzyć drogę awansu do finału mistrzostw Europy we Francji.
Link do opinii
Inne książki autora
Żonglerka
Stefan Szczepłek0
Okładka ksiązki - Żonglerka

Fascynujący zbiór felietonów piłkarskich Stefana Szczepłka, który o piłce nożnej wie wszystko. Lektura obowiązkowa nie tylko na Euro...

Warszawa idzie na mecz
Stefan Szczepłek0
Okładka ksiązki - Warszawa idzie na mecz

Nie ma chyba przesady w stwierdzeniu, że Stefan Szczepłek jest skarbnicą wiedzy na temat warszawskiego sportu. Teraz dziennikarz sportowy dzieli się z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy