Profesor Roger Penrose, światowej sławy fizyk i matematyk, od niemal półwiecza nie tylko śledzi rozwój fizyki, ale i żywo w nim uczestniczy. W swojej najnowszej książce przygląda się roli, jaką odgrywają w tej dyscyplinie moda, wiara i fantazja. Na przykładzie teorii strun, kosmologii i mechaniki kwantowej opowiada o inspirującej, ale i czasem wiążącej ręce roli tych czynników na współczesnym froncie badań nad głęboką strukturą świata. Opisuje, w jaki sposób moda, wiara i fantazja ukształtowały jego własną karierę naukową, od teorii twistorów, uważanej za jedną z alternatyw dla teorii strun, po konforemną kosmologię cykliczną.
Książka ta, jak wszystkie teksty Penrose'a, łączy niezwykłą głębię z szerokością perspektywy, dając jedyny w swoim rodzaju osobisty wgląd w świat współczesnej fizyki matematycznej.
Wyjątkowo oryginalny, bogaty, dogłębnie przemyślany przegląd najmodniejszych współczesnych teorii próbujących wyjaśnić Wszechświat w skali najmniejszej i największej. - "Science"
Tym, co najcenniejsze w tej książce, jest uczenie nas - poprzez przykład - właściwego zadawania pytań. - "Physics World"
Sir Roger Penrose - jeden z czołowych współczesnych fizyków teoretycznych, matematyk i filozof nauki. W latach 60. zrewolucjonizował ogólną teorię względności, wprowadzając do niej nowe, potężne narzędzia matematyczne. Wraz ze Stephenem Hawkingiem udowodnił tzw. twierdzenia o osobliwościach, z których wynika, ze formowanie się czarnych dziur oraz Wielki Wybuch są nieuniknionymi konsekwencjami teorii Einsteina. W 2020 roku za swoje odkrycia otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2023-02-10
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 800
Tytuł oryginału: Faith, Fashion and Fantasy in the New Physics of the Universe
Shadows of the Mind is a profound exploration of what modern physics has to tell us about the mind, and a visionary description of what a new physics -...
Komputery grają już w szachy na poziomie arcymistrzowskim, ale czy rozumieją tę grę tak samo jak my? Czy komputer może kiedykolwiek działać identycznie...
Chcę przeczytać,