Mniej niż ktoś. Eseje

Ocena: 5 (1 głosów)
"Mniej niż ktoś" to wybór esejów, który pierwotnie ukazał się w 1986 roku w Nowym Jorku pod tytułem Less Than One. Napisane w przybranym języku, by - jak wyznaje Brodski w jednym z tekstów - sprawić przyjemność cieniowi wielkiego angielskiego poety W.H. Audena, zaskarbiły autorowi sławę jednego z najwybitniejszych twórców gatunku. Znakomite literacko, pełne żaru i erudycji szkice dotyczą w większości literatury - dzieła i życia takich mistrzów pióra, jak Anna Achmatowa, Marina Cwietajewa, Osip Mandelsztam, Konstandinos Kawafis, Fiodor Dostojewski, Andriej Płatonow i W.H. Auden. W esejach autobiograficznych, które otwierają i zamykają tom, rosyjski noblista z czułością wspomina rodziców, rodzinny Petersburg i odtwarza szczegóły życia w Związku Radzieckim.

Informacje dodatkowe o Mniej niż ktoś. Eseje:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-240-0635-4
Liczba stron: 372

więcej

Kup książkę Mniej niż ktoś. Eseje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mniej niż ktoś. Eseje - opinie o książce

Pisane piękną prozą eseje rosyjskiego poety i noblisty. Większość poświęcone jest literaturze: poezji Achmatowej, Kawafisa, Montale, Audena, Mandelsztama, prozie rosyjskiej (wpływ tragedii na twórczość, opozycja Dostojewskiego i Tołstoja, zachwyt dla Płatonowa). Esej o Nadieżdzie Mandelsztam - wdowie po zmarłym w łagrze poecie -  rzuca światło na ciężki los artystów i ich rodzin w czasach terroru, zachęcił mnie również do poszukania wydanych przez nią wspomnień. Szczególnie podobały mi się eseje autobiograficzne: tytułowy "Mniej niż ktoś" (przywołujący po latach dzieciństwo w Rosji lat 50-tych i 60-tych, bycie żydowskim dzieckiem i ówczesne odczuwanie antysemityzmu, szkołę i jej porzucenie) oraz "W półtora pokoju" (będący hołdem złożonym rodzicom, urodzonym w wolnym kraju, a potem zniewolonym, choć do konca pełnym godności; wydalony z ZSRR poeta nie mógł już ich spotkać, nie udzielono im zgody na wizytę, z żalem pisze, że nie mógł być przy nich w starości, odchodzeniu i śmierci). Zachwycający jest esej "Ucieczka z Bizancjum" przeplatający relację z podróży do Stambułu z rozważaniami o historii, chrześcijaństwie i cywilizacji.
"...Kurz! Ta dziwna substancja wiejąca ci w twarz! Zasługuje na uwagę: nie powinna się ukrywać za słowem "kurz". Czy jest to podekscytowany brud, niepotrafiący znaleźć swojego miejsca, a stanowiący samą istotę tej części świata? Czy też jest to ziemia, która pragnie wzbić się w powietrze, odciąć od samej siebie, jak umysł od ciała, jak cialo poddające się upałowi? Deszcz zdradza naturę tej substancji, kiedy brązowo-czarne jej strumyki wiją się pod stopami..." (s. 289-290). Piękne! Opisane takim językiem podróże mogłabym czytać całymi tomami.

Link do opinii
Inne książki autora
Urania
Josif Brodski0
Okładka ksiązki - Urania

"Urania" to jeden z najważniejszych tomów wierszy w twórczości Josifa Brodskiego, którego wydanie poprzedziło przyznanie Brodskiemu Literackiej Nagrody...

Pochwała nudy
Josif Brodski0
Okładka ksiązki - Pochwała nudy

Ostatni tom esejów Josifa Brodskiego, wznowiony z okazji 20. rocznicy śmierci poety. Odczytać go można jako duchowy testament. Bardzo osobiste rozważania...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy