Rachel, młoda Żydówka, nie wierzy w żadnego Boga. To jedzenie daje jej ukojenie i pocieszenie, zaspokaja potrzebę rytuału. Na pamięć zna liczbę kalorii ulubionego batonika, a wolny czas upływa jej na fantazjach o potrawach, których nie je ze strachu przed dodatkowymi kilogramami i utratą kontroli.
W to uporządkowane, pełne nakazów i zakazów życie wkracza ortodoksyjna Żydówka Miriam. Rachel z zaskoczeniem odkrywa, że to właśnie ona, mimo dużej nadwagi i - zdawałoby się - krępujących więzów wiary, potrafi czerpać przyjemność z ciała. Jest pewna siebie, nie odmawia sobie jedzenia ani alkoholu, pali papierosy. Ma tylko jedną, najważniejszą zasadę, której nie wolno jej złamać: nie może związać się z kobietą.
Mleko i głód to prowokacyjna, odważna powieść o naszych pragnieniach i potrzebach. Melissa Broder bezpruderyjnie pisze o pożądaniu, apetycie i seksie, całość doprawiając sarkazmem i licznymi odniesieniami do kultury i religii. To także ważny głos we wciąż aktualnej dyskusji o kobiecych ciałach, zmieniającym się kanonie piękna i o tym, ile jesteśmy w stanie poświęcić, by czuć się akceptowani przez otoczenie.
,,Porywająca, przesycona czarnym humorem książka Melissy Broder to kolejne studium kobiecego apetytu [...]. Najbardziej erotyczne, czułe i romantyczne fragmenty tej wyjątkowej powieści mówią o jedzeniu." ,,Sunday Times"
,,,,Mleko i głód" to błyskotliwa, zmysłowa komedia poświęcona nie tyle niedostatkom ciała, ile radości, która z niego płynie, okraszona sporą dawką bezpruderyjnych scen seksu [...]. Zabawny, romans o transgresyjnym pożądaniu i bitej śmietanie" ,,Daily Mail"
,,Mleko, macierzyństwo, jedzenie, wiara, seks i pożądanie splatają się w kłębowisko archetypów, podanych z sarkazmem i typowym dla milenialsów przymrużeniem oka. Dla niektórych ,,Mleko i głód" okaże się nie do przełknięcia - uznają, że to książka zbyt drobiazgowa w opisach seksu, zbyt wulgarna, zbyt egotyczna - innych zaś taka obfitość zachwyci." ,,Sunday Telegraph"
,,Broder to pisarka śmiała, mądra i rozkosznie nieprzyzwoita. Uchwyciła całą lepką słodycz, owo rozkoszne napięcie między tęsknotą a nasyceniem. Smutny, zabawny romans o tym, jak pozwolić sobie pragnąć tego, czego się pragnie." ,,Kirkus"
,,[Autorka] odważnie kwestionuje kobiece uwielbienie chudości i pogardę dla tłuszczu, dochodząc przy tym do nowych wniosków. Cudownie zabawna afirmacja ciała." ,,The New York Times"
,,Ekscytująca opowieść o głodzie, pożądaniu, wierze, rodzinie i miłości." ,,Time Magazine"
,,Smakowita refleksja na temat fizycznego i emocjonalnego głodu [...] niepowtarzalny styl Broder łączy się z opowieściami o świecie kalorii i seksu, tworząc bogate nadzienie otoczone doskonale wypieczoną fabułą." ,,The Washington Post"
,,Pełna seksu, a jednocześnie głęboko smutna [...]. W powieści ,,Mleko i głód" splatają się w jedno wątki wiary, głodu, queerowości, pożądania i samotności [...]." ,,Vogue"
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-07-13
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Milk Fed
Rachel, młoda Żydówka poprzez jedzenie kontroluje swoje życie. Dokładnie wylicza ile co ma kalorii, nie dojada, bo ma od dzieciństwa wpojony przez matkę kult szczupłego ciała, ale jej myśli ciągle wirują wokół różnych potraw.
Pewnego dnia w jej życie wkroczy ortodoksyjna Miriam..i pokaże, że pomimo ogromnej tuszy potrafi czerpać przyjemność z życia.
Więc tak naprawdę, która z nich okaże się być bardziej zniewolona?
Miriam, którą krępują więzy wiary, czy Rachel, której wpojono dystans do jedzenia i samej siebie?
Ależ to była apetyczna opowieść!
Niezwykle mądra, przesycona smakiem pysznych potraw i aromatem kobiecego ciała! Bezpruderyjna i zachwycająca!
Niczym cebulę, warstwa po warstwie będziemy rozbierać Rachel ze smutku, wyrzutów sumienia i wstydu.
Autorka z humorem, ale trafnie kreśli nam szkodliwy kult chudości, jak bardzo generuje on życie i zabiera radość. Jak dla córki ważna jest relacja z matką i jak mocny ma ona wpływ na to, kim się stajemy. Jak widoczna u dziecka jest potrzeba matczynego ciepła i jaki skutek przynosi jego brak. Rachel jest zagubiona, czuje się niekochana, a jedyne nad czym panuje, to zjadane kalorie. Dopiero Miriam wyzwoli z niej kobietę, osobę taką, jaką naprawdę jest.
Nie wiem, czy wszystkim będą odpowiadały pojawiające się tutaj sceny erotyczne, ale dla mnie, która raczej za nimi nie przepada, było to idealne dopełnienie tej historii. Autorka zrobiła to w tak wysublimowany sposób, że czyta się to wszystko z wypiekami na twarzy!
Dla mnie ta książka jest znakomita!
Pozwalająca z dystansem spojrzeć na samą siebię i własne ukryte pragnienia.
Tak więc: kult piękna czy wygoda?
Dla mnie zdecydowanie to drugie, dlatego z największą przyjemnością zapraszam Was do świata kobiet, gdzie namiętność, wiara i mleczne jedzenie wylewają się tworząc prawdziwy róg obfitości.
Lucy rzuca wieloletniego chłopaka i wyjeżdża do Venice Beach, by zająć się ukochanym jamnikiem siostry i być może dokończyć doktorat o Safonie, choć już...
Przeczytane:2022-08-22, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2022, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2022, 26 książek 2022,
Główna bohaterka Rechel zmaga się z problemami z jedzeniem, swoim ciałem, matką ale i tłumioną seksualnością. Jej relacja z jedzeniem polega na wiecznej kontroli, obsesji liczenia kalorii i ich spalaniu wylewając siódme poty na siłowni. Problemów w tej kwestii można się dopatrywać w trudnej i skomplikowanej relacji z matką, która w dzieciństwie obsesyjnie wręcz pilnowała by ta nie przytyła. Gdy Rechel poznaje ortodoksyjna żydówka Miram, która jest jej przeciwieństwem wszystko się zmienia. Miriam czerpie przyjemność z jedzenia, poznawaniu nowych smaków z życia.
,,Mleko i głód" to niezwykle prowokacyjna ale i odważna książka o pragnieniach i potrzebach, wyborach, kontroli ale i tożsamości. Trzeba przyznać, iż autorka fenomenalnie opisała radość z jedzenia czy wręcz fizyczny ból z odmawiania go sobie. Autorka również niewątpliwie ukazuje wiele twarzy kobiecości i niezwykle dosadnie prezentuje seksualność. Liczne i bardzo obrazowe sceny seksu nie każdemu przypadną do gustu i mogą powodować dyskomfort. Fantazje Rachel również bywają dziwne ale ukazują iż bohaterka zdecydowanie nie czuje się dobrze w swoim ciele. Autorka w swojej powieści pokazała presje społeczne, wymagania i oczekiwania nie tylko wobec kobiet ale i takich jakie ma wobec nas rodzina czy my sami. Myślę, że warto dać jej szansę tym bardziej, że już od pierwszych stron będzie wiadomo czy to lektura dla Ciebie.