Zasadnicza rewizja jednej z najbardziej dalekosiężnych teorii we współczesnej neuronauce i psychologii.
Gregory Hickok, prezentując bardzo szeroką perspektywę psychologii i neuronauki, rewiduje jedną z najbardziej wpływowych teorii współczesnej psychologii - teorię rozumienia działania poprzez neurony lustrzane. Stosując konsekwentne wnioskowanie, trafnie wskazuje słabości prowadzonych badań jak i ich (nad) interpretacje.
Barwne przykłady i analogie sprawiają, że ze zrozumieniem nawet stosunkowo złożonych kwestii nie będą mieli kłopotów nawet ci, którzy nie uważają się za ekspertów w dziedzinie psychologii. Zyskają za to okazję do poszerzenia swojej wiedzy nie tylko na temat neuronów lustrzanych, ale również szeroko rozumianej psychologii i neuronauki.
Ta książka jest naukowym odpowiednikiem sądowego thrillera: na przekór nierównym szansom, genialna słabsza strona, z rozbrajającym wdziękiem i twardymi faktami rozkłada na łopatki swojego popularnego i dużo silniejszego przeciwnika - kolosa neuronów lustrzanych, wieloletniego ulubieńca drużyny ,,nie-przyglądaj-się-zbyt-dokładnie". Hickok nie zostawia nas jednak z pustymi rękami, ale szkicuje, jak może wyglądać alternatywna teoria neuronów lustrzanych.
Patricia Churchland, neurofilozofka, autorka książki Moralność mózgu: Co neuronauka mówi o moralności
Gregory Hickok jest profesorem nauk o poznaniu na University of California w Irvine, gdzie kieruje Center of California for Language Science oraz the Auditory and Language Neuroscience Lab. Prowadzi również bloga TalkingBrains.org.
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2016-10-06
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: The Myth of Mirror Neurons: The Real Neuroscience of Communication and Cognition
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Machniak Aleksandra, Cipora Krzysztof
Przeczytane:2018-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2018,
Bardzo szczegółowo opisane teorie na temat neuronów lustrzanych, a także poszczególne eksperymenty, na podstawie których badacze wysnuwali wnioski. W przypadku większości eksperymentów ukazane zostały ich słabe strony - momentami aż zadziwiające bywa "naciąganie" przez naukowców interpretacji przeprowadzanych badań. Pointa jest taka, że na przekór początkowemu zachłyśnięciu, o neuronach lustrzanych wiemy jeszcze za mało, by wyrokować o ich głównej roli. Dużym plusem jest to, że książka zawiera dwa aneksy systematyzujące wiedzę na temat budowy mózgu oraz na temat badań obrazowych oraz funkcjonalnych mózgu.