Misterium życia zwierząt

Tajemny język, niewiarygodne praktyki seksualne, imprezowanie, myślenie abstrakcyjne, uczucia i marzenia
ZWIERZĘTA LĄDÓW I OCEANÓW ŚWIATA OD WIELKICH SSAKÓW I DOMOWYCH PUPILI, PRZEZ EGZOTYCZNE RYBY I PTAKI, AŻ PO OWADY I BAKTERIE

Delfiny nawołują się po imieniu, a orki żyją w kulturze liczącej ponad 700 000 lat. Szympansy prowadzą wojny strategiczne, a małpy bonobo uwielbiają sprośne pogaduszki. Pisklęta kaczek zdają skomplikowane testy na abstrakcyjne myślenie, a ślimaki z własnej woli robią rundki w kołowrotkach dla  chomików. Owady używają narzędzi, a ryby bawią się termometrami. Szczury uwielbiają imprezować, a kruki zjeżdżać na sankach po ośnieżonych dachach. Mrówki rozpoznają się w lustrze i stroją przed powrotem do domu. Psy karzą za nielojalność, ale potrafią wybaczyć, jeśli się przeprosi. Pająki wybierają zawód odpowiadający ich osobowości i osobistym preferencjom. A my ludzie nie przestajemy się dziwić...

Od wielorybów śpiewających co roku nowe pieśni, po orangutany eksperymentujące z erotycznymi gadżetami i sex-lalkami własnej roboty doktor Karsten Brensing ukazuje fascynujące bogactwo przeżyć i emocji zwierząt: o czym marzą, jak tworzą wspólnoty, jakich obyczajów przestrzegają, jakie obrzędy odprawiają i jakie zasady moralne wyznają. Odsłania świat, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy – zdumiewająco podobny do naszego.

Na podstawie najnowszych badań naukowych i własnych obserwacji Karsten Brensing, biolog morski i doktor etologii, odkrywa przed nami niezbadane tajemnice życia zwierząt.

Dzięki rozwojowi nowych technik badawczych ostatnie dziesięciolecia obfitowały w wiele odkryć niezwykłych uzdolnień zwierząt. Granica pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem nigdy jeszcze nie była tak niejednoznaczna. Trudno jednak śledzić tysiące publikacji, by być na bieżąco z rozwojem wiedzy, i dobrze, że ktoś podjął się trudu przybliżenia tej wiedzy czytelnikom. Chwała za to autorowi! Chwała wydawcy i ukłony dla tłumaczy. Lekko nie było!
Dr ANDRZEJ G. KRUSZEWICZ, Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie

Ta książka mnie zachwyciła: opiera się na rzetelnych obserwacjach i otwiera przed czytelnikiem do niedawna niedostępny, bo równie jak ludzki zawiły świat relacji obowiązujących wśród bardzo różnych gatunków zwierząt. Czyta się ją jak wartki kryminał.
DOROTA SUMIŃSKA

Niezwykła książka o niezwykłym świecie zwierząt! Seks, zabawa i uczucia, relacje w grupie i zwierzęca psychologia, to wszystko przestanie być dla was zagadką. Być może po przeczytaniu tej książki okaże się nawet, że świat zwierząt nie jest wcale odległy od naszego! Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników przyrody, zainteresowanych najnowszymi badaniami naukowymi i ich wynikami.
MĄDRE KSIĄŻKI

Zaskakująca i świetna książka! Zwierzęta zawsze były mi bliskie. Teraz jednak widzę, że ich zwyczaje bywają bardziej wyrafinowane, niż to się śniło naszym filozofom.
CRAZY NAUKA

Informacje dodatkowe o Misterium życia zwierząt:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2018-03-13
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: DAS MYSTERIUM DER TIERE
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Ewa Walewska-Wilk, Rafał Sarna

Kup książkę Misterium życia zwierząt

Misterium życia zwierząt - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2019-09-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019,

Świetna pozycja, bardzo polecam! Wreszcie książka popularnonaukowa z etologii nie traktuje tej dziedziny "po łebkach" wypełniając połowę kart anegdotami. Oprócz opisów znanych starych eksperymentów i spostrzeżeń chociażby Karola Darwina czy Konrada Lorenza, znajdziemy tu opisy i wyniki najnowszych badań, czasem jeszcze nigdzie indziej nie publikowanych. Autor dba nie tylko o przypisy do treści, ale dołącza też masę linków do niesamowitych filmów będących znakomitym uzupełnieniem tego, o czym czytamy.
Jest o funkcjach poznawczych zwierząt, o ich rozbudowanej kulturze, zróżnicowaniu językowym, indywidualnych cechach, życiorysie, samoświadomości, empatii, i wielu innych zdolnościach umysłowych (Autor nie boi się także używać terminu "psychologia" odnośnie zwierząt). A to wszystko też w odniesieniu i porównaniu do ludzi.
Analizując wpływ genów oraz hormonów na zachowania oraz sferę emocjonalną, Autor nie pomija ważnego znaczenia epigenetyki, czyli wpływu osobistych doświadczeń oraz środowiska, o czym m.in. świadczą różnice w chromosamach pięćdziesięcioletnich bliźniąt jednojajowych.
Bardzo dużo wartościowej wiedzy.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski