Biskup Antoni Baraniak był więziony i brutalnie torturowany przez komunistów. Dzięki jego poświęceniu sowiecka władza nie zdołała wytoczyć pokazowego procesu Prymasowi Tysiąclecia i skazać go na wieloletnie więzienie lub wydalenie z kraju.
Całe życie pozostawał w cieniu dwóch wielkich postaci - kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Dyskretny, milczący, precyzyjny, z wielką delikatnością załatwiał najpilniejsze sprawy związane z Kościołem w Polsce, zarówno na emigracji w trakcie drugiej wojny światowej, jak i w czasie walki ze stalinowskim reżimem.
W obszernej biografii Czesław Ryszka wnikliwie analizuje życie abp. Baraniaka, odsłaniając jego kluczową rolę w kształtowaniu współczesnej historii Polski. Dziedzictwo arcybiskupa przetrwało w dokumentach oraz świadectwach i nadal może inspirować kolejne pokolenia do walki o największe wartości: wolność, prawdę i wiarę.
Wydawnictwo: Esprit
Data wydania: 2024-10-14
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 408
Książka dotyczy słynnej bazyliki ojców franciszkanów w Katowicach - Panewnikach, gdzie co roku jest budowana jedna z największych w Polsce...
Czy dramatyczne wydarzenia, których jesteśmy świadkami, są oznaką czasów ostatecznych? Książka budzi grozę i strach. Zachęca do refleksji. Nie pozostawia...