Wydawnictwo: Black Publishing
Data wydania: 2014-08-27
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 192
Książka podzielona jest na części, w pierwszej pokazuję jak wiele trudności spotykają ludzi, którzy zaczynają żyć w zgodzie z minimalizmem. Ponieważ miałam podobne i do tej pory mam podobne sytuacje, bardzo się cieszę, że ktoś zebrał to w książce i mogę polecać książkę, aby w końcu negatywne komentarze odeprzeć. Druga część składa się z historii o różnych wersjach minimalizmu. Jest bardzo fajną perspektywą na temat tego co się zmienia i gdzie możemy sięgać po prostsze życie :) Dała mi dużo optymizmu na przyszłość.
Standardowy zestaw problemów współczesnego człowieka to brak czasu, brak pieniędzy (lub długi), nadwaga, niezdolność do koncentracji, lęk...
Przeczytane:2020-03-26, Ocena: 5, Przeczytałem,
Co to jest minimalizm? Czy jest on wytworem nowoczesnych czasów czy może zakorzeniony był on od wielu lat w kulturze tylko został on zastąpiony przez konsumpcjonizm i pęd do "lepszego" świata? Czy zależny jest on od danej kultury, czy istnieje przepis na "polski" minimalizm? Odpowiedzi na te pytania możemy odnaleźć w ciekawej pozycji, jaką jest "Minimalizm po polsku, czyli jak uczynić życie prostszym" autorstwa Anny Mularczyk-Meyer. Autorka związana jest z nurtem minimalistycznym już od dłuższego czasu, prowadzi również blog i kanał na Youtube związany z tą tematyką.
Nie jest to łatwa książka. To na pewno. Pomimo małej ilości stron (wręcz minimalistycznej, bo troszkę ponad stustronicową) autorka umieściła w niej bardzo dużą ilość informacji, które powodują, że książkę tę czyta się powoli, delektując się każdym słowem i analizując każde zdanie. Wiedza autorki nie jest czysto teoretyczna; płynie ona z jej wieloletnich doświadczeń, życiowych zmian i przemyśleń. Na pewno nie odnajdziemy w niej gotowej recepty na życie, możemy jednak, dzięki niej, przeanalizować własne wybory życiowe i wniknąć w głąb siebie i małymi kroczkami stać się lepszymi. Omawiane jest wiele sfer życiowych, co czyni pozycję uniwersalną i ponadczasową, każdy może odnaleźć w niej rady, które może zastosować w swoim życiu. Jak dla mnie jest to bardzo dobry początek dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jakże pięknym nurtem slow life, a tych, którym mało wiedzy po lekturze, polecam kolejną pozycję autorki „Minimalizm dla zaawansowanych”, tam być może znajdzie odpowiedzi na dręczące go pozostałe pytania. Ja na pewno jeszcze sięgnę po nią. A na koniec cytat, który najgłębiej utknął we mnie: "Jeśli życie jest podróżą, nie chcę, żeby było wycieczką objazdową o napiętym programie. Chce na każdym jej etapie mieć czas nacieszyć się widokami". Serdecznie polecam!