Miłosz w Kalifornii

Ocena: 5 (1 głosów)

,,Nie wybierałem Kalifornii. Była mi dana".

Czesław Miłosz

Nigdzie nie mieszkał dłużej. Czterdzieści lat przeżyte w Kalifornii to czas wielkiej samotności wypełnionej tytaniczną pracą - tu powstały najważniejsze dzieła, bez których nie byłoby Nagrody Nobla i pozycji jednego z największych poetów XX stulecia.

Ówczesna Kalifornia to tygiel studenckiej rewolty, hippisowskiej kontrkultury i narodzin nowej ery w Dolinie Krzemowej. Z samotni na Niedźwiedzim Szczycie poeta obserwował przemiany kulturowe, któ­re opisał w Widzeniach nad Zatoką San Francisco. Jego refleksja obejmo­wała relacje między Naturą a Historią, między tym, co już było i tym, co dopiero ma nadejść.

Książka Cynthii L. Haven. pokazuje ile Miłosz zawdzię­czał Kalifornii, ale też unaocznia, jak ważną rolę dla niej odegrał, czego nauczyli się od niego amerykańscy poeci.

To opowieść o tym, jak miejsce wygnania stało się miejscem tryumfu.

Informacje dodatkowe o Miłosz w Kalifornii:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-07-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324068753
Liczba stron: 416

Tagi: Biografie i literatura faktu biografie

więcej

Kup książkę Miłosz w Kalifornii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Miłosz w Kalifornii - opinie o książce


„Miłosz w Kalifornii” Cynthia L. Haven to książka, która została wydana w Roku Czesława Miłosza, w którym pamięć o nim jest kultywowana w sposób szczególny. Myślę, że ten tytuł w największym stopniu przypadnie do gustu miłośnikom twórczości i samej osoby Czesława Miłosza.
Książka przybliża nam życie Czesława Miłosza, które toczyło się w Ameryce w latach 60 oraz 70 XX wieku. Najwięcej uwagi autorka poświęciła Kalifornii, która była szczególnym miejscem. Z tej pozycji można się wiele dowiedzieć o samym autorze, jak wiele zawdzięcza swojemu pobytowi w Ameryce, gdzie był wykładowcą na tamtejszej uczelni. Myślę, że sięgając po ten tytuł i zagłębiając tajniki z życia noblisty, wielu z nas otworzy oczy na jego twórczość, która wciąż przez wielu pozostaje nieodkryta, czy niezrozumiała. Myślę, że ta książka przybliży nam samą osobę Czesława Miłosza, a tym samym zainteresuje nas również jego osobą, bo przynajmniej dla mnie, ciekawiej czyta się twórczość autorów, o których mam większą wiedzę.
„Miłosz w Kalifornii” zdecydowanie jest książką, której autorka musiała poświęcić wiele czasu, aby zgłębić wszystkie fakty i mieć doskonały materiał do napisania tak obszernej ilości informacji dotyczących osoby Miłosza. Ja jestem pod wielkim wrażeniem książki i bardzo serdecznie ją polecam wszystkim, a w szczególności miłośnikom Miłosza.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy