"Chodż! - powiedział Adam. - Dziś na Wybrzeżu Kościuszkowskim zostanie odsłonięty pomnik Syreny. Dotarli bez trudu Tamką w dół i - ku ich zdumieniu - nie było żadnych tłumów nad Wisłą ani szpaleru żołnierzy. Gdy przyjechał Starzyński, ograniczył się tylko do krótkiej wypowiedzi, że oto stolicy przybywa jeszcze jeden piękny pomnik dłuta Nitschowej. A kiedy flaga opadła, oczom wszystkich ukazała się młoda kobieta trzymająca w lewym ręku tarczę, a w prawej - wzniesiony do góry miecz. Warszawska Syrena... Twarzą zwrócona na północ, szykująca się do zadania ciosu niewidzialnemu wrogowi. Annie przyszło na myśl, że gdyby opuściła, przecięłaby nim także miasto na pół, odcinając lewobrzeżną Warszawę wraz ze Starym Miastem od praskiego brzegu. Pół kobieta, pół ryba... I przepołowione miasto?
Nie zdążyła zwierzyć się z tych dziwacznych skojarzeń Adamowi, bo ścisnął mocniej jej ramię i szepnął:
- Spójrz na Krystynę Krahelską, która stoi przy rzeźbiarce. To musi być niezwykłe uczucie tak nagle rozdwoić się: znajdować się nadal wśród nas i jednocześnie stać na kamiennym cokole jako Syrena z brązu, herb Warszawy."
Bohaterem tej powieści jest każdy, kto stoczył trudną, heroiczną walkę w obronie Warszawy, skazanej przez najeźdźcę na wymazanie z mapy Europy, każdy, kto ratował jej ludzi, zabytki, dobra kultury, kto cierpiał, krwawił, stracił najbliższych i rodzinny dom, kto był wygnany z tej dwudziestowiecznej Kartaginy, ale do niej powrócił, by odbudować stolicę i stwierdzić, że nigdy miecz Syreny nie wypadł jej z ręki.
Informacje dodatkowe o Miecz Syreny t.1:
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1982-05-01
Kategoria: Historyczne
ISBN:
83-06-00300-4
Liczba stron: 296
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Chcę przeczytać,