Miasto wewnętrzne. Latopis

Ocena: 6 (1 głosów)

Zawsze można napisać, że Miasto wewnętrzne to zbiór szkiców i esejów, które poszukują schronienia w sztuce. Przywołana figura miasta ma pokazać, że sztuka jest po to, aby ocalać, aby się w niej chować, nią leczyć i wraz z nią szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania. Ta książka może być dziennikiem miejskim z czasowego ,,zamieszkania" przede wszystkim w dziełach literackich. Skrupulatnie odnotowywałem w nim próby podjęcia dialogu z Miastem, nasze rozmowy, moją kontestację, jego monolog.

Najpierw był tytuł. Inspiracją była inna książka, której tytuł głęboko we mnie zagościł - Polis monachorum Macieja Bielawskiego. Wtedy, kilka lat temu, dotarło do mnie, że jestem obywatelem innego polis - Miasta wewnętrznego. Szukałem przewodników, a kiedy ich znalazłem, pozwoliłem się poprowadzić. Tak po prostu i całkiem zwyczajnie. Wędrując wewnętrznymi ulicami, gubiłem nieco czas; wiem, że współczesność wymaga, aby taka książka powstawała szybko. Wbrew tym roszczeniom, a także wbrew sobie, co teraz uważam za zbawienne, Miasto wewnętrzne pisało się, tak jak chciało, swoim rytmem. Stąd w moich prywatnych utyskiwaniach zyskało podtytuł ,,latopis".

Ta książka jest do czytania, dlatego nie ma w niej przypisów. Nie oszukujmy się: czytamy te same książki, naprawdę. Cytaty są z łatwością rozpoznawalne lub źródła ich pochodzenia wyraźnie zasygnalizowane. Taki jest też sens książki: jeśli czytelnika coś zaintryguje i będzie chciał zgłębić temat, wytyczy własną ścieżkę do Miasta.

Miasto wewnętrzne jest ludne, a ja nie jestem jedynym, który zna do niego drogę. Czasem ktoś wskazał mi tę mniej uczęszczaną, kogoś spotkałem przy bramie ukrytej w żywopłocie, ktoś mnie odprowadził pod same mury lub cierpliwie przy nich na mnie czekał. Dedykacja jest często jedyną formą podziękowania, gdy mowa się jąka.

Miasto wewnętrzne, mój latopis, nie powstałby, gdyby nie stypendium, które otrzymałem w roku 2012 od Ministra Kultury i Sztuki. Oprócz pomocy finansowej otrzymałem rozłożoną na lata, nigdy nie wyczerpaną cierpliwość i miłość mojej żony, Miry. Ona była i jest moim pierwszym czytelnikiem, a jej wnikliwe uwagi zawsze pozwalały mi wydobyć z tekstu trochę więcej. Dziękuję za to, co jest, i za to, co nie może być wysłowione.

Informacje dodatkowe o Miasto wewnętrzne. Latopis:

Wydawnictwo: Homini
Data wydania: 2015-07-01
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 9788373545793
Liczba stron: 300
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Miasto wewnętrzne. Latopis

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Miasto wewnętrzne. Latopis - opinie o książce

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2021-07-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Wow, co za głębia przemyśleń, trafne porównania wskazują na mega oczytanie Autora, który nie boi się podążać wytyczoną przez siebie ścieżką. Wielki szacun

Link do opinii
Inne książki autora
Ostatnie królestwo
Marcin Cielecki0
Okładka ksiązki - Ostatnie królestwo

Wiersze Marcina Cieleckiego dowodzą, że nurt metafizyczny we współczesnej polskiej poezji ma się całkiem dobrze. I choć określenia takie jak: "poezja metafizyczna"...

Archipelag Lewiatana
Marcin Cielecki0
Okładka ksiązki - Archipelag Lewiatana

Czy jest życie poza zbrodnią i winą? Główny bohater, Bartek Ostrowski, morduje z zimną krwią, a chcąc zatrzeć trop, szuka schronienia w klasztorze;...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy