Miasto Skazane i inne utwory

Ocena: 5 (1 głosów)

Trzeci omnibus z kolekcji utworów legendarncyh braci Strugacckich

Jak zachowa się człowiek wobec niewyobrażalnego wyzwania?

Andriej z Miasta Skazanego- komsomolec, stalinista i bojownik o szczęście prostego ludu - sam zgłasza się do eksperymentu przeprowadzanego na całym mieście. Jego zadanie nie wydaje się ważne, wywozi śmieci z metropolii. Ale gdy tylko nadarza się okazja, sięga po więcej i staje się dysponentem ludzkich losów.

Obarczeni złem to opowieść o Demiurgu, który spełnia ludzkie pragnienia. Wraz z realizacją marzeń przychodzą też konsekwencje, nieprzewidziane i nieprzyjemne.

Bohater Kulawego losu, Feliks, musi poddać weryfikacji swój talent, przesyłając próbkę twórczości maszynie, która oceni obiektywną wartość dzieła. Czy lepiej przedstawić coś, co będzie akceptowalne, lecz przeciętne, czy zaryzykować i poddać kontroli dzieło życia?

W Bajce o Trójce bohaterowie zmagają się z przytaczającą biurokratyczną machiną sterującą ich losem. Z organizacją, której zależy jedynie na tym, żeby jeść smacznie, pić więcej, zdobywać pieniądze i cieszyć się władzą. Jak poradzą sobie z bezdusznymi przeciwnikami?

Warto wspomnieć, że ta ostatnia opowieść ma swoją historię - pierwsza wersja Bajki o Trójce została odrzucona przez wydawców. Kiedy pojawiła się szansa na publikację, warunkiem było drastyczne skrócenie tekstu, co zaowocowało usunięciem niektórych postaci i gruntowną zmianą pozostałej treści. Dziś ta wersja, znana jako Bajka o Trójce - 2, jest najbardziej popularna. Natomiast niniejsza książka obejmuje nieprzetłumaczony i niepublikowany dotąd w Polsce pierwotny tekst.

Tom zawiera cztery utwory:

Bajka o Trójce

Kulawy los

Miasto skazane

Obarczeni złem

Arkadij Natanowicz Strugacki (ur. 28 sierpnia 1925 w Batumi, zm. 12 października 1991 w Moskwie) i Boris Natanowicz Strugacki (ur. 15 kwietnia 1933 w Leningradzie, zm. 19 listopada 2012 w Petersburgu) - rosyjscy pisarze SF, bracia, piszący wspólnie autorzy i krytycy fantastyki. Zalicza się ich do światowej klasyki - tworzone przez nich dzieła pod wieloma względami wyróżniały się na tle literatury XX w. Stanowiły też inspirację dla filmowców, m.in. Andrieja Tarkowskiego (Stalker) czy Aleksandra Sokurowa (Dni zaćmienia).

Informacje dodatkowe o Miasto Skazane i inne utwory:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-11-14
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788383910086
Liczba stron: 1152
Tytuł oryginału: Grad obreczennyj

Tagi: Fantastyka naukowa (science fiction)

więcej

Kup książkę Miasto Skazane i inne utwory

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Miasto Skazane i inne utwory - opinie o książce

#współpracabarterowa
Wielgachne tomiszcze, omnibus czterech utworów braci Strugackich o niebywałej fantazji. Surrealistyczne, pełne absurdalnych sytuacji. Są momenty, które dosłownie ryją banię. Sporo odniesień do rzeczy znanych z popkultury, zwłaszcza literackich.

Podobały mi się tu komentarze Borysa Strugackiego na koniec każdego utworu, o tym jak zaczęli pisać, w jakich okolicznościach i przede wszystkim jakie miewali problemy z ich wydaniem. Bywało, że radziecka cenzura odrzucała ich utwory, niektóre z nich zostały wydane wiele lat później, czasem nawet i kilkadziesiąt!

Gęsto tu od rozważań filozoficznych skłaniających do refleksji, nad którymi czasami warto się dłużej pochylić. Sporo tu gorzkich prawd trafnie odsłaniających naturę ludzką.
Zaciekawieni? To lecimy dalej:

- "Bajka o Trójce"
Humorystyczne sci-fi, będące zarazem satyrycznym obrazem nieudolnej biurokracji, pełnym przedziwnych i absurdalnych sytuacji.

Niewyjaśnione zjawiska się piętrzą, a pewna groteskowa komisja ma na zadanie je racjonalizować. Grupka młodych naukowców stara się o zatwierdzenie swoich spraw, likwidacja nieznanych zjawisk grzęźnie w biurokratycznym bagnie. Niekompetentni członkowie komisji, bezsensowne hasła i regulaminy poplątane z politycznym bełkotem sprawiające, że wszelakie sprawy są przewlekle nierozwiązywane. Czy bohaterom uda się osiągnąć w tej osowiałej machinie to, co pragną?

Ogrom tu dziwów, takich jak: gadający robal, nieosiągalne wzgórza niczym z innego wymiaru, latające spodki, głowonóg czy pterodaktyl i wiele, wiele innych.

Ciekawostką jest to, że tu znajdziecie pierwotną wersję "Bajki o Trójce", która dotąd w Polsce nie była publikowana.

- "Kulawy los"
Przedziwna rzecz niczym senna fantasmagoria rozgrywająca się równoległym światku. Pełne alegorii o życiu pisarzy w oparach alkoholu.

Dwie powieści przeplecione ze sobą. W jednym wątku Sorokin, gdzieś w powojennym świecie, który musi próbkę swojej twórczości dostarczyć do mierzenia pewnej maszynie. Wyobrażacie to sobie? Maszyna mierząca talent pisarski, to byłoby coś! W drugim wątku, mamy Baniewa żyjącym w krainie wiecznego deszczu i... mokrzaki mający dziwny wpływ na dzieci.

W przedziwnym klimacie, ciężkim, zalatującym melancholią. Nastroje tłuszczy i wykorzystująca je władza do własnych zgniłych celów. Świat się zmienia bezlitośnie, ale czy ludzie potrafią się dostosować się do zmian niczym trybiki w maszynerii?

- "Skazane miasto"
Zdecydowanie mój faworyt w tym tomiszczu. "Eksperyment to eksperyment" Znajdziemy się w mieście położonym w miejscu owianym aurą tajemnicy. Niekoniecznie w naszym świecie, czy też wymiarze. "Eksperyment to eksperyment" powtarzane jak mantrę hasło.

Kocioł ludzi pochodzących z różnych epok i odmiennych narodowości, którzy chcąc nie chcąc biorą udział w eksperymencie. Enigmą jest jak długo ów eksperyment trwa, kto go prowadzi? "Eksperyment to eksperyment"

Miasto jest obskurne, rozsypujące się w posadach. Znikające czy przemieszczające się budynki, no i wysyp pawianów wprowadzających chaos. Praca jest przydzielana ludziom niczym na loterii. "Eksperyment to eksperyment"

Historia jest opowiadana z perspektywy astronoma Woronina w odrębnych etapach jego życia, jako śmieciarz, śledczy, redaktor gazety itd., ostatecznie wyrusza w ekspedycję na nieznane rubieża, by prześledzić kartografię niezbadanego świata. "Eksperyment to eksperyment"

- "Obarczeni złem"
Dziwne, pokręcone i niełatwe. Niby dwa rękopisy, dwa różne wątki, które niczym potrzaskana mozaika łączą się ze sobą dopiero na samym końcu.

Z jednej strony flowersi jako tkanka rozdzielająca społeczeństwo, a może będąca przyczynkiem nowego ładu? Z drugiej strony opowieść o Demiurgu/Antychryście/Kosmokratorze? Co gdyby spełniać pragnienia ludzi, co z ich zdolnością dążenia do samozagłady?

Pogmatwana, momentami poszarpana narracja. Ogrom tu ukrytej symboliki i alegorii religijnych. Pozostawiło mnie z uczuciem: nie wiem, co ja właśnie przeczytałam? Rzecz, od której wielu odbije się niczym piłka plażowa.

Podsumowując, polecam! Klasyka!

Link do opinii
Inne książki autora
Wywrócony świat i inne utwory
Boris Strugacki0
Okładka ksiązki - Wywrócony świat i inne utwory

Drugi omnibus z kolekcji utworów legendarnych braci Strugackich. Powieści "Wywrócony świat", "Żuk w mrowisku" oraz "Fale tłumią wiatr" składają się na...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy