Menedżer skuteczny. Efektywności można się nauczyć

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, których interesują koncepcje zarządzania, innowacyjności, przywództwa, efektywności i przystosowywania się do zmian

Skuteczność menedżera ma kardynalne znaczenie dla rozwoju organizacji - bez względu na to, czy będzie nią biznes, agenda rządowa, laboratorium badawcze, szpital czy jednostka wojskowa. Efektywność stała się czymś kluczowym nie tylko dla rozwoju samego człowieka, dla rozwoju organizacji, ale także dla samorealizacji i zdolności nowoczesnego społeczeństwa do przetrwania. Inteligencja, wyobraźnia i wiedza to bogactwo podstawowe, ale tylko skuteczność zmienia je w rezultaty. Same przez się mogą jedynie zakreślić granice tego, co da się osiągnąć.

Dla osiągnięcia sensownej efektywności nie wystarczy być inteligentnym, ciężko pracować i znać się na rzeczy. Efektywność to coś odrębnego, coś innego. Nie wymaga ona jednak specjalnego daru, specjalnych talentów czy specjalnego treningu. Nie wymaga - w przypadku menedżera - czegoś specjalnie skomplikowanego. Na efektywność składa się pewna suma nawyków i zabiegów, które przedstawia i omawia ta książka. Nie są one czymś wrodzonym. Przez 45 lat pracowałem jako konsultant z dziesiątkami menedżerów najrozmaitszych organizacji, dużych i małych, w biznesie, w agendach rządowych, związkach zawodowych, szpitalach, uniwersytetach, służbach komunalnych, z menedżerami amerykańskimi, europejskimi, latynoamerykańskimi, japońskimi, i nigdy nie natknąłem się na choćby jednego menedżera ,,z natury", czyli takiego, który by się po prostu skutecznym urodził.

Wszyscy ci skuteczni musieli się efektywności nauczyć. I musieli ją praktykować tak długo, aż stała się ich drugą naturą. Ale też wszyscy, którzy pracowali nad tym, by stać się skutecznymi szefami, odnieśli w tym względzie sukcesy. Efektywności można się nauczyć,co więcej - uczyć się jej trzeba.

Peter F. Drucker

Nie chodzi o to, aby robić wszystkie rzeczy we właściwy sposób.

Chodzi przede wszystkim o to, aby robić właściwe rzeczy.

Peter Drucker tojeden z czołowych myślicieli praktykujących i analizujących zarządzanie, autorytet świata biznesu. Uhonorowany w 2002 r. Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem w Stanach Zjednoczonych. Uchodzi za ojca współczesnego zarządzania. Napisana w 1966 r. książka Menedżer skuteczny do dzisiaj uważana jest za pozycję klasyczną i lekturę obowiązkową dla wszystkich, których interesują koncepcje zarządzania, innowacyjności, przywództwa, efektywności i przystosowywania się do zmian.

Informacje dodatkowe o Menedżer skuteczny. Efektywności można się nauczyć:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2024-08-30
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: The Effective Executive: The Definitive Guide to Getting the Right Things Done

Tagi: Biznes i zarządzanie Zarządzanie zasobami ludzkimi Przywództwo i motywacja w zarządzaniu Zarządzanie i techniki zarządzania

Kup książkę Menedżer skuteczny. Efektywności można się nauczyć

Natchnienie i fart
Peter F. Drucker0
Okładka ksiązki - Natchnienie i fart

Książka zajmuje się tym "co, kiedy i dlaczego", taktykami i decyzjami, możliwościami i zagrożeniami, strukturami i strategiami, doborem pracowników...

Praktyka zarządzania
Peter F. Drucker0
Okładka ksiązki - Praktyka zarządzania

Sztuka zarządzania w przedsiębiorstwie Książka Praktyka zarządzania to pierwsze spojrzenie na sztukę zarządzania oraz przedsiębiorstwo jako całość...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung