Mazury Północne

Ocena: 5 (1 głosów)

Przewodnik po Mazurach Północnych.
Jest to mapa dwustronna w skali 1:50000. Obejmuje przygraniczne tereny Mazur od Węgorzewa aż po trójstyk granic: Polski-Litwy-Rosji, a także fragment Mazur Garbatych sięgający poniżej Olecka. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Węgorzewo na zachodzie, Kruklanki i Gąski na południu, Bakałarzewo na wschodzie. Obszar ten promowany jest jako Dzikie Mazury. Uwzględniając nieskażoną przyrodę czy znikomy ruch turystyczny nazwa wydaje się być adekwatna. Miłośnicy ciszy, spokoju, sielankowych wiejskich krajobrazów i obcowania z przyrodą powinni być zadowoleni. Na mapie zaznaczono najbardziej znane atrakcje regionu: Puszczę Borecką, Puszczę Romincką z dokładną lokalizacją głazów cesarskich, Stańczyki ze słynnymi wiaduktami kolejowymi, gołdapskie uzdrowisko, piramidę w Rapie, lądowisko w Giżach oraz dziesiątki pamiątek i zabytków architektury, atrakcyjnych obiektów wodnych i przyrodniczych, punktów widokowych i jezior. Miłośnicy podróży na dwóch kółkach mogą zapoznać się z dokładnym przebiegiem fragmentu najdłużej trasy rowerowej (wydzielony pas ruchu) w Polsce, tj. "GreenVelo".

Informacje dodatkowe o Mazury Północne:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788360972083
Liczba stron: 168
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Mazury Północne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Ziemia warmińsko-mazurska, jak żadna inna, od wieków zamieszkiwana była przez ludność różnych narodowości i wyznań.


Więcej

Na Mazurach jest miejsce dla wszystkich, i każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Mazury Północne - opinie o książce

"Mazury należą do najpiękniejszych regionów Polski. Atrakcje turystyczną i wypoczynkową dla Polaków oraz gości zagranicznych stanowią wspaniałe lasy, puszcze i jeziora z całym bogactwem ich fauny i flory."
Książka Stanisława Siemińskiego "Mazury Północne" to kolejna w tym roku pozycja dotycząca mojego regionu. Jak wcześniej wspominałam, zostałam niejako zmuszona do pracy przez kuzynkę, żeby zaplanować wakacyjną, objazdową wycieczkę po Warmii i Mazurach. Ta niby praca miała być dla mnie odskocznią od problemów zdrowotnych, ale dla mnie stała się większą przyjemnością niż początkowo myślałam. Przejrzałam niemal cały zbiór książek w miejskiej bibliotece i wybrałam te najnowsze a także raz jeszcze przeczytałam swoje zasoby. Podczas tej lektury wróciły wspomnienia z czasów młodości, gdy jako harcerka przemierzałam ze swoją drużyną wiele szlaków opisywanych w poradnikach.
"Mazury Północne" są mniej znane przez turystów, większość z nich woli bardziej znane miejscowości, lecz tu możemy znaleźć więcej perełek...

“Mazury Północne, ze względu na przygraniczne położenie, są mało znane, są jeszcze "nie odkryte" dla szerszego kręgu turystów. Z pewnością to "oddalenie" umożliwiło naturze przetrwanie w stanie prawie nienaruszonym, naturalnym.”
Pewnie wszyscy słyszeli o Świętej Lipce, lecz jest to tak piękne miejsce, że nie można go pominąć. Sanktuarium jest najstarszym miejscem pielgrzymkowym na Warmii i Mazurach. Znajdują się tam piękne i duże organy, które podczas grania uruchamiają bogato zdobione figury. W lipcu i sierpniu można posłuchać ich brzmienia i podziwiać ich piękno. Dodam, że nauki pobierał tu Feliks Nowowiejski.
Wart odwiedzenia jest także pobliski Reszel, w którym zachowało się sporo zabytków, między innymi zamek. W okolicy jest więcej zamków i pałaców do zwiedzania. Na przykład w Drogoszach, Barcianach, czy w Jegławkach. A w Starej Różance stoi zabytkowy wiatrak holenderski z 1863 roku, w którym dawniej była zajazd a obecnie jest w remoncie. Oczywiście nie można pominąć Giżycka ze słynną Twierdzą Boyen.
O Gierłoży również warto pamiętać, chociaż tam myślę, że chyba większość już była, lecz teraz po remoncie warto raz jeszcze tam zajrzeć.
Im dalej na północ tym więcej zieleni i dziewiczych terenów. A wśród nich słynne wiadukty w Stańczykach. W Puszczy Boreckiej możemy spotkać między innymi żubry, lecz warto wyrwać się z lasu i wpaść do Ełku, gdzie sporo możemy zobaczyć zabytków, między innymi w sezonie turystycznym, atrakcją jest Ełcka Kolejka Wąskotorowa. Nie można również pominąć Olecka czy Gołdapi.
Nie sposób opowiedzieć o całych Mazurach Północnych w skrócie. To trzeba samemu przejrzeć i zobaczyć na żywo.
Polecam i zapraszam do zwiedzania.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy